Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wysoka wydolność dzięki aktywności to ochrona przed 9 typami nowotworów. Ale są też złe wieści

OPRAC.:
Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 16 lat
Antyrakowe działanie aktywności fizycznej objawia się po dekadach. Uzyskana dzięki niej wydolność fizyczna wiąże się z rzadszym rozwojem aż 9 typów nowotworów, co wykazano po upływie 33 lat u szwedzkich mężczyzn. Ryzyko jednego z nich jest niższe nawet o 40 procent, badacze ostrzegają jednak, że zagrożenie innym rośnie.

Spis treści

Aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko rozwoju raka

Jak zdrowa jest aktywność fizyczna? Oto dowód na to, że to potężna broń w walce z rakiem! Jej efektem jest wysoka wydolność organizmu, która w przyszłości chroni przed 9 rodzajami nowotworów. To wnioski z długoterminowego badania szwedzkiego, którego do tej pory brakowało do potwierdzenia korzyści.

Młody mężczyzna rozciąga mięśnie na bieżni
Osoby aktywne w młodym wieku o wiele częściej są takie również w dorosłości. Warto, by dobry start przerodził się w nawyk na całe życie, wtedy ochrona przed rakiem jest największa. Alora Griffiths/123RF

Wydolność krążeniowo-oddechowa organizmu to przy tym nic innego, jak zdolność do wykonywania ćwiczeń aerobowych (tlenowych) – takich, które wykorzystują tlen do spalania m.in. glukozy i kwasów tłuszczowych. Wysiłek jest o niskiej lub średniej intensywności, a przykłady takich aktywności to np. pływanie, bieganie czy jazda na rowerze przez określony czas.

Czytaj też: Dlaczego kobiety powinny ćwiczyć rano, a mężczyźni wieczorem?

W swojej pracy naukowcy wykorzystali dostępne dane gromadzone do 2019 r. dotyczące żołnierzy poborowych, którzy swoją służbę rozpoczęli w latach 1968-2005. Na początku służby, w wieku 15-16 lat, przeszli ocenę stanu zdrowia, gdy zanotowano ich wzrost, wagę, ciśnienie krwi, siłę mięśni i wydolność krążeniowo-oddechową organizmu. Ostatecznie analiza objęła ponad milion mężczyzn. W ciągu okresu monitorowania, którego średnia długość wynosiła 33 lata, u 7 proc. z nich (84 117 osób) rozwinął się co najmniej jeden nowotwór.

Wykazano, że wysoka wydolność w młodym wieku wiązała się z niższym ryzykiem zdiagnozowania choroby onkologicznej u mężczyzn nawet o 40 procent, co opisano w „British Journal of Sports Medicine”. Niestety, częstotliwość występowania jednego z typów nowotworów nie zmalała, tylko wzrosła.

Wysoka wydolność chroni przed rakiem płuca, ale naraża na nowotwór skórę

Badania wykazały, że u mężczyzn z niższą wydolnością fizyczną występowało większe prawdopodobieństwo rozwoju otyłości. Częściej mieli wcześniej problem z nadużywaniem alkoholu i częściej pochodzili z rodzin o niskim poziomie wykształcenia. W porównaniu do nich u poborowych z wysoką wydolnością występowało dużo niższe ryzyko rozwoju nowotworów, szczególnie:

  • raka płuca – ryzyko niższe o 42 proc.,
  • raka wątroby – 40 proc.,
  • raka przełyku – 39 proc.,
  • raka żołądka – 21 proc.,
  • raka nerki – 20 proc.,
  • nowotworów głowy i szyi – 19 proc.,
  • raka jelita grubego – 18 proc.,
  • raka trzustki – 12 proc.,
  • raka odbytnicy – 5 proc.

Niestety, zauważono jednocześnie, że wysoka wydolność krążeniowo-oddechowa występowała wraz z większym ryzykiem rozwoju raka prostaty (o 7 procent) oraz złośliwych nowotworów skóry (o 31 proc.).

Badacze sugerują, że w przypadku raka prostaty może to być związane z jego większą wykrywalnością u tych mężczyzn, co jest zgodne z poprzednimi badaniami, które pokazały jednocześnie, że wzrost ten nie wiąże się ze zwiększoną śmiertelnością z powodu raka prostaty.

W przypadku nowotworów skóry wzrost zagrożenia może być spowodowany wyższą ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe podczas ruchu na świeżym powietrzu. W ochronie przed nimi zaleca się stosowanie kosmetyków z wysokim filtrem SPF i dedykowanej sportowej odzieży ochronnej.

Sprawdź też: Czy kobiety biegają wolniej niż mężczyźni?

Jak zaznaczają naukowcy, są to wnioski z badania obserwacyjnego, które nie pozwala określić związków przyczynowo-skutkowych. Zwracają także uwagę na niepełność danych, z których korzystali – nie mieli bowiem informacji na temat innych potencjalnych czynników sprzyjających rozwojowi nowotworów u badanych mężczyzn, takich jak rodzaj diety, palenie tytoniu czy predyspozycje genetyczne. (PAP)

Źródło: Associations between cardiorespiratory fitness in youth and the incidence of site-specific cancer in men: a cohort study with register linkage British Journal of Sports Medicine

doc/ agt/ arz

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wysoka wydolność dzięki aktywności to ochrona przed 9 typami nowotworów. Ale są też złe wieści - Strona Zdrowia

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny