https://poranny.pl
reklama

Wyniki matur 2013: Dobrze napisali licealiści. Podsumowanie egzaminu dojrzałości

Julita Januszkiewicz [email protected] tel. 85 748 95 18
Najlepiej wypadło I Liceum Ogólnokształcące w Łapach.
Najlepiej wypadło I Liceum Ogólnokształcące w Łapach. fot. sxc.hu
Zdali go prawie wszyscy absolwenci I LO w Łapach. Najsłabiej wypadło technikum przy Centrum Edukacji w Supraślu. Tu maturę oblała połowa uczniów.

Najlepiej wypadło I Liceum Ogólnokształcące w Łapach. Tu świadectwo dojrzałości zdobyło 98,5 proc. absolwentów.

- Bardzo się cieszymy z takiego wyniku. Ten sukces to wspólna praca naszych uczniów oraz nauczycieli - nie kryje zadowolenia Stanisława Gryszko, zastępca dyrektora w łapskim liceum.

Ma powody do radości. Tym bardziej że średnia tej szkoły jest dużo wyższa niż województwa. Na Podlasiu matury zdało 82 procent abiturientów. Natomiast tak zwana zdawalność w liceach na Podlasiu wyniosła 91 procent.

Absolwenci I LO doskonale poradzili sobie z matematyką. A ten przedmiot zawsze budzi obawy zarówno uczniów, jak i nauczycieli.

- Średni wynik z egzaminu z matematyki był u nas wysoki - przekonuje Stanisława Gryszko.

Chociaż dwóm osobom się nie powiodło. One w sierpniu będą zdawały poprawki z matematyki.
W sumie do egzaminu maturalnego przystąpiły w I LO 132 osoby.

Przyzwoity wynik osiągnęło także liceum przy Zespole Szkół w Michałowie. Świadectwa dojrzałości odebrało tutaj 20 uczniów.

- Trzy osoby w sierpniu czeka egzamin poprawkowy - mówi Alina Dźwilewska z białostockiego starostwa powiatowego, któremu między innymi podlega michałowska placówka.

Z kolei w II LO w Zespole Szkół Mechanicznych w Łapach do egzaminu dojrzałości przystąpiło 49 uczniów, a zdało go 37 osób. - Jesteśmy zadowoleni. Liczymy, że ci, którym teraz nie powiodło się zdadzą przy następnym podejściu, czyli w sierpniu - mówi Danuta Bojczuk, dyrektorka łapskiego mechaniaka.

Już wiadomo, że czeka to dziesięcioro absolwentów II LO.

Znacznie gorzej w powiecie wypadły technika.

W technikum w łapskim ZSM maturę zdecydowało się zdawać 105 osób. Z egzaminem poradziła sobie jednak mniej niż połowa z nich, czyli 52 osoby.

quiz

Czy wiesz, jak się obchodziło Dzień Kobiet w PRL-u? QUIZ

1/10

Obowiązkowy element obchodów Dnia Kobiet stanowiły czerwone...?


- Oczywiście, że wymagamy od naszej młodzieży systematycznej nauki. Ale jeśli przychodzą do nas uczniowie z gimnazjum z ocenami dopuszczającymi na świadectwie, to nie nadrobimy ich wieloletnich zaległości w jeden dzień. Nie jest to możliwe - ocenia Danuta Bojczuk.

Dlatego według niej to, że najsłabsi uczniowie przystępują do matury, chcą ukończyć szkołę średnią, jest dla nich sukcesem.

Szansę zdawania matury w sierpniu ma 28 absolwentów technikum. Im również najwięcej kłopotów sprawiła matematyka.

- To trudny przedmiot. I nie każdy sobie z nim radzi - przyznaje Danuta Bojczuk.

Nie mają się czym pochwalić absolwenci technikum w Centrum Edukacji w Supraślu.

Tu maturę zdecydowało się zdawać 36 osób, ale tylko połowa z nich ją zaliczyła.

Poprawka czeka czterech uczniów.

Z danych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej wynika, że w powiecie białostockim do wszystkich egzaminów maturalnych przystąpiło 418 absolwentów.

Natomiast egzamin dojrzałości zdało 74 procent z nich.

- I tak jest lepiej niż w ubiegłym roku - zapewnia Alina Dźwilewska.

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mirek
W dniu 12.07.2013 o 10:56, łapiak napisał:

A kto oczekuje od pani dyrektor Bojczyk aby "wieloletnie zaległości z gimnazjum" w jeden dzień? Jest na to   trzy lata nauki w szkole. To marna wymówka. Jest słabiuuutko w ZSM z maturami.

Zgadzam sie z tym, jest bardzo słabiutko. Z roku na rok gorsze wyniki.

ł
łapiak

A kto oczekuje od pani dyrektor Bojczyk aby "wieloletnie zaległości z gimnazjum" w jeden dzień? Jest na to   trzy lata nauki w szkole. To marna wymówka. Jest słabiuuutko w ZSM z maturami.

G
Gość
Brawo dla I LO w Łapach! To szkoła moja i moich dzieci! Przed laty dobrze przygotowywała do trudnych egzaminów wstępnych. Dzięki niej dostałam się na dobre studia, a obecnie moje dzieci - dwoje ukończyło, jedno jeszcze studiuje na prestiżowej uczelni. Ale co tam, niech wieś i niektórzy zakompleksieni łapiacy posyłają swoje dzieci do białostockich szkół...Zawsze to dalej i nikt wyników nie zna.
G
Gość

Brawo dla Łapskiego ZSM.... popisali się

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny