Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wymiana okna krok po kroku

Olga Prusińska [email protected] tel. 85 748 74 12
Staranny i estetyczny montaż okien ma ogromny wpływ na ich wygląd
Staranny i estetyczny montaż okien ma ogromny wpływ na ich wygląd
Dobrze osadzone okna, zgodnie ze sztuką budowlaną, z estetycznie wykończonymi ościeżami, powinny cieszyć oko przez wiele lat. Zasady obowiązujące przy ich wymianie, są na tyle proste, że możemy większość prac wykonać samodzielnie.

Prace należy rozpocząć oczywiście od zdjęcia starego skrzydła okiennego i demontażu futryny.
- Najczęściej robi się to przy pomocy przecinaka i młotka lub wycina się ją mechanicznie wyrzynarką brzeszczotową - podpowiada Tomasz Wojtynek, ekspert z Grupy Atlas. - Jednak należy to robić na tyle ostrożnie, aby zbytnio nie uszkodzić muru.

Przygotowanie otworu na początek

Następnie ościeże oczyszcza się z resztek tynku i kurzu, a ewentualne ubytki - po zagruntowaniu odpowiednim preparatem - uzupełnia się zaprawą tynkarską.
- W tak przygotowany otwór, zgodnie z zaleceniami producenta, wstawia się nowy ramiak, korygując jego położenie drewnianymi klinikami - wyjaśnia Tomasz Wojtynek. - Ramiak mocuje się do muru dyblami (przewiercając otwory w ościeżnicy) lub za pomocą uchwytów z metalowych kotew.
Elementy mocujące rozmieszcza się w odległości 15-25 cm od każdego naroża lub słupka. Odstępy między nimi, po obwodzie ramy, nie powinny być większe niż 70 cm dla okien z tworzyw sztucznych i 80 cm dla okien drewnianych.
Następnie wszystkie szczeliny między ramiakiem a ościeżem należy wypełnić pianką montażową.
- Najlepsza do tego celu jest pianka niskorozprężna - podpowiada ekspert z Grupy Atlas. - Podczas montażu powinno stosować się odpowiednie rozpórki, zapewniające utrzymanie ościeży w odpowiednim położeniu.
Kiedy pianka zastygnie, kliniki wyjmuje się, a powstałe po nich pustki wypełnia pianką. Utwardzi się ona po kilku godzinach i okno będzie praktycznie gotowe do użytkowania.
Dla lepszej izolacyjności cieplnej można zastosować specjalne fartuchy, które układa się w szczelinie ościeżnicy, delikatnie wywijając krawędź na ramiak okna.
Przy montażu parapetów, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych, dobrze jest styk ramiaka okna z parapetem uszczelnić i zdylato-wać.

To nie koniec pracy

Osadzenie okna to zasadniczy etap pracy, ale nie jej koniec. Teraz trzeba zająć się stroną estetyczną i wykończyć ościeża, uzupełniając ubytki w warstwie tynku, naruszonej podczas demontażu.
- Najpierw należy właściwie przygotować podłoże - wyjaśnia Tomasz Wojtynek. - Skuć resztki starego tynku, oczyścić powierzchnię szczotką i zagruntować specjalnym preparatem, w zależności od podłoża.
Na tym etapie prac warto zastosować gotowe narożniki siatecz-kowe, metalowe bądź z tworzywa sztucznego, które nie tylko zabezpiecz naroża przed uszkodzeniami mechanicznymi w czasie eksploatacji, ale i pozwolą uzyskać estetycznie wykonane naroże o idealnym kącie. W miejscach ewentualnych spękań ościeży można dodatkowo wtopić specjalną siatkę wzmacniającą.
Prace końcowe to uzupełnienie powstałych ubytków.
- Warto użyć do tego gotowych, mrozoodpornych suchych mieszanek, które nadają się też do uzupełniania ubytków po zewnętrznej stronie okna - podpowiada ekspert. - Trzeba jednak pamiętać, że wszelkie prace zewnętrzne wymagają minimalnej temperatury +5 stopni C.
Zaprawy przygotowuje się zgodnie z zaleceniami, umieszczonymi na opakowaniu. Gotową masę narzuca się kielnią murarską na przygotowane płaszczyzny ościeży i wyrównuje krótką łatą trapezową, a dalej szpachlą długą (tzw. piórem). Po stwardnieniu zwilża się wodą przy pomocy pędzla i "gąbkuje", a potem ostatecznie wyrównuje piórem.
Do uzupełnienia większych ubytków można zastosować tynk gipsowy. Dotyczy to jednak wyłącznie prac od strony wnętrza, gdyż wyroby gipsowe nie są odporne na zewnętrzne warunki atmosferyczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny