Wschodni Kongres Gospodarczy będzie okazją do poszukiwań dróg rozwoju

maryla
Można oczekiwać, że podczas kongresu z ust reprezentantów rządu usłyszymy istotne propozycje i uzupełnienia do programów dla Polski Wschodniej – ocenia Adam Walicki, prezes Resursy Podlaskiej, członek Rady Programowej WKG.

Program kongresu jest bardzo bogaty jak na dwa dni.
– Fakt. Obejmuje 30 sesji tematycznych. Będziemy rozmawiać o przyszłości tej części Europy, problemach infrastruktury i handlu ze Wschodem, nowoczesnych technologiach energetycznych i inteligentnych specjalizacjach. Każdy uczestnik kongresu będzie mógł wysłuchać ekspertów z kraju i zagranicy. Ta  tematyka i ponadnarodowy wymiar kongresu  to znak, że WKG może stać się jedną z najważniejszych dorocznych debat gospodarczych w naszym kraju.
Trzeba podkreślić, że żadna ze stolic województw Polski Wschodniej nie organizuje wydarzenia takiej rangi.  Głównym pomysłodawcą tego przedsięwzięcia jest Grupa PTWP, ale przypomnieć należy, że w Białymstoku w minionych latach odbyły się już dwie znaczące konferencje ph. „Prawdziwa Europa Regionów a rozwój Polski Wschodniej”.
Sądzi Pan, że debaty mogą wnieść nową jakość w rozwój regionu?
– WKG to  przede wszystkim możliwość nawiązania różnorodnych kontaktów miedzy krajowymi i zagranicznymi partnerami. To okazja do zainicjowane nowych idei, które w perspektywie wzmocnią współpracę między województwami Polski Wschodniej. Nie ukrywam, że oczekuję także,  że podczas imprezy z ust reprezentantów rządu usłyszymy istotne propozycje i uzupełnienia do programów dla Polski Wschodniej.
Jednym z celów Wschodniego Kongresu Gospodarczego jest też przedstawienie potencjału gospodarczego tej części Polski jako mostu między Wschodem i Zachodem Europy. budowanie tych mostów to debaty z udziałem przedstawicieli Białorusi, Litwy, Łotwy, Ukrainy, Gruzji, Mołdawii i innych krajów.
To potrzebna kontynuacja poprzednich spotkań.
Impreza kosztuje blisko milion zł.  Warto  wydać te pieniądze?
– Duże eventy biznesowe stały się we współczesnym świecie codziennością. Przynoszą nowe idee, pozwalają na budowę marki miasta. Ich skala, ich wymiar jest zawsze pochodną zaangażowanych w przedsięwzięcie pieniędzy.  Sądzę, że warto poczekać na efekty kongresu i wtedy go ocenimy.
Chciałbym podkreślić, że partnerami kongresu są wielkie koncerny i znakomite firmy. To też jest potwierdzenie zaufania do całego przedsięwzięcia.
Które sesje zaplanowane na kongres są według Pana  najważniejsze?
– W mojej ocenie każda zapowiedziana debata ma swoją merytoryczną specyfikę. Podstawowe pytanie wiąże się z przyszłością Europy i perspektywami Unii Europejskiej. W dobie globalnych wyzwań musimy bardzo intensywnie poszukiwać rozwiązań łączących interesy i moderujących istniejące napięcia. To nie jest czas na spory.
Bardzo interesująco wyglądają zapowiedzi debat dotyczących instrumentów rozwoju Polski Wschodniej, wsparcia inwestycji czy też rozwoju infrastruktury w nowej perspektywie finansowej UE. Myślę, że każdy uczestnik kongresu znajdzie w programie to, co jest istotne dla przedsiębiorcy, samorządowca, czy naukowca.
Więcej informacji o Wschodnim Kongresie Gospodarczym znajduje się na portalu www.wschodnikongres.eu/pl
Udział w imprezie jest bezpłatny, ale trzeba się zarejestrować. Zasady – także na ww. portalu

Największa debata o rozwoju gospodarczym i relacjach ekonomicznych Polski Wschodniej oraz Wschodu i Zachodu Europy rozpocznie się 18 września w gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.
a W dwudniowym wydarzeniu weźmie udział blisko tysiąc gości ze świata biznesu, samorządu i nauki. Polski rząd reprezentować będą w debatach m.in.: Olgierd Dziekoński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki RP oraz Iwona Wendel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju RP. a W panelu dyskusyjnym „Nowoczesna granica – wsparcie dla wymiany handlowej ze Wschodem” udział weźmie Jacek Kapica, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów RP i Szef Służby Celnej oraz Anatoliy Makarenko, prezes Państwowej Służby Celnej Ukrainy i Antanas Śipavićius, dyrektor generalny Departamentu Cła Republiki Litwy Litewskiego Urzędu Celnego. a Wiedzą i doświadczeniem dzielić się będą również przedstawiciele świata biznesu, m.in.: Rafał Antczak, członek zarządu Deloitte Business Consulting, Dariusz Blocher, prezes Budimex, Roman Jagieliński, prezes Grupy Producentów Owoców Roja, Dariusz Kacprzyk, prezes BGK, Henryk Majchrzak, prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych,  Krzysztof Sadowski, prezes ENEA Wytwarzanie, Dariusz Sapiński, prezes SM Mlekovita oraz Arturas Vilimas, prezes LitPol Link. a Eksperci gospodarczego spotkania w Białymstoku to także: Iurie Bodrug, ambasador nadzwyczajny i pełnomocny Republiki Mołdawii w RP,  Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Jacek Nikliński, rektor Uniwersytetu Medycznego  w Białymstoku, Sławomir Majman, prezes PAIiZ, Jacek Piechota, były minister gospodarki, prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, Dariusz Poniewierka, prezes KUKE, Lutz Ribbe, prezydent Sustainable Development Observatory w Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym,  Jacek Szlachta, kierownik Zakładu Strategii i Programowania Rozwoju Katedry Ekonomii Rozwoju   i inni. 

Pracownicy „Biedronki” nie chcą pracować w niedziele

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie