Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki Piątek 30.03.2018 Obowiązuje ścisły post - co można jeść? Ile posiłków? Czy można jeść mięso?

mac
Wielki Piątek 30.03.2018 Obowiązuje ścisły post - co można jeść? Ile posiłków? Czy można jeść mięso?
Wielki Piątek 30.03.2018 Obowiązuje ścisły post - co można jeść? Ile posiłków? Czy można jeść mięso? Archiwum
Wielki Piątek to drugi dzień Triduum Paschalnego, okresu przygotowania do Wielkiejnocy. W ten dzień w kościele katolickim obowiązuje ścisły post. W związku z tym, nie można jeść mięsa oraz obowiązuje ograniczona liczba posiłków.

Co można jeść w Wielki Piątek? Zgodnie z prawem kanoniczym, w ten dzień katolików obowiązuje ścisły post. Jest to czas wspomnienia śmierci Chrystusa na krzyżu, a więc czas żałoby, w którym powinniśmy poddać się refleksji. Wierny biorą udział w Drodze Krzyżowej, będącej wspomnieniem męki i śmierci Pańskiej, a także mogą oddawać się czuwaniom.

CZYTAJ TEŻ: Wielki Piątek 2017. Obowiązuje ścisły post - co i ile można jeść?

Wielki Piątek - ścisły post. Ile posiłków można zjeść? Co można zjeść? Czy można jeść mięso, ryby?

Wielki Piątek to dzień, gdy obowiązuje ścisły post oraz nie jest odprawiana liturgia eucharystyczna (to jedyny taki dzień w roku). W kościele katolickim to dzień sądu, męki i śmierci Jezusa. Związany jest z adoracją krzyża. Rano odprawiana jest liturgia godzin, czyli tzw. ciemna jutrznia. W kościele odczytuje się opis męki, a wierni wezwani są do adoracji krzyża - symbolu Bożego miłosierdzia.

W kościele katolickim Wielki Piątek to - obok Środy Popielcowej - dzień, gdy wiernych obowiązuje ścisły post oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Oznacza to, że m.in. powinniśmy ograniczyć ilość spożywanych posiłków do minimum. Niektórzy w Wielki Piątek pozostają jedynie o chlebie i wodzie.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Środa Popielcowa 2018 - co można jeść? Obowiązuje ścisły post [ŚRODA POPIELCOWA 14.02.2018 CO MOŻNA, CZEGO NIE MOŻNA JEŚĆ]

Wielki Piątek - co można jeść? Obowiązuje ścisły post i ograniczona liczba posiłków. Kto jest zwolniony z postu?

W dzień męki pańskiej obowiązuje całkowity zakaz spożywania pokarmów mięsnych. Ponadto można zjeść jeden obfity posiłek, pozostałe natomiast powinny być skromne. Dopuszczalne jest jedzenie ryb, zabrania się natomiast spożywania słodyczy (również słodzonych napojów, soków itp.). Pamiętajmy, że spożycie w ten dzień mięsa lub też objadanie się, jest ciężkim grzechem, z którego należy się wyspowiadać. Wynika to z prawa kanonicznego, kanonu 1251:

Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa

ZOBACZ TEŻ: Zobacz katalog nowych grzechów. Warto to sobie uświadomić przed podejściem do spowiedzi.

Kto jest zwolniony z postu w Wielki Piątek? Dotyczy to dzieci, które nie ukończyły 14. roku życia oraz osób chorych, które z jakichś powodów nie powinny zachowywać wstrzemięźliwości. W przypadku dzieci, za ich post odpowiadają rodzice. I tutaj znowu warto powołać się na kanon, tym razem 1252:

Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia. Duszpasterze oraz rodzice winni zatroszczyć się o to, ażeby również ci, którzy z racji młodszego wieku nie związani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentyczny duch pokuty.

WIDEONEWS: 29.03.2018: W Magazynie Kuriera Porannego

Grzech przeciwko Duchowi Świętemu to w teologii chrześcijańskiej jedyny grzech, o którym Jezus powiedział, że nie będzie odpuszczony. Mówią o nim słowa Ewangelii, np. św. Mateusza: "Dlatego powiadam wam: Każdy grzech i bluźnierstwo będą odpuszczone ludziom, ale bluźnierstwo przeciwko Duchowi nie będzie odpuszczone. Jeśli ktoś powie słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie mu odpuszczone, lecz jeśli powie przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie mu odpuszczone ani w tym wieku, ani w przyszłym".Katechizm Św. Piusa X rozróżnia sześć poszczególnych grzechów wymierzonych przeciwko Duchowi Świętemu:- o łasce Bożej rozpaczać;- przeciwko miłosierdziu Bożemu zuchwale grzeszyć;- uznanej prawdzie chrześcijańskiej się sprzeciwiać;- bliźniemu łaski Bożej zazdrościć;- na zbawienne napomnienia zatwardziałe mieć serce;- rozmyślnie trwać w niepokucieZOBACZ TEŻ:Ile kosztuje "co łaska" w Podlaskiem? Nawet 1600zł! Sprawdź kościelny cennikRejestr pedofilów i gwałcicieli online. Pedofile z Podlasia [ZDJĘCIA, LISTA PRZESTĘPCÓW, NAZWISKA]Wynagrodzenia w województwie podlaskim. Gdzie się zarabia najwięcej? [RANKING]

Ksiądz nie będzie miał wyboru. Za te grzechy nie dostaniesz ...

Co można jeść w Wielki Piątek? Ścisły post: ile posiłków, czy można jeść mięso, kto jest zwolniony z postu?

Wielki Piątek poprzedza dzień święcenia pokarmów - Wielką Sobotę, w którą również nie odprawia się Mszy Świętych, jednakże w kościołach święcone są jaja, chleb, sól oraz m.in. mięso czy ciasta przygotowane w koszyczkach wielkanocnych. W Wielką Sobotę nie obowiązuje co prawda ścisły post, jednakże podtrzymywanie go aż do rezurekcji Pańskiej wynika zarówno z polskiej tradycji, jak i zaleceń kościoła.

Ile kosztuje ślub w województwie podlaskim? [CENNIK]Szumowo Parafia pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej - 1700 złDane na podstawie http://colaska.pl. Cena uwzględnia koszt usługi czyli ceremonię zaślubin w kościele. Łącznie z ew. ubraniem kościoła, kosztami kościelnego, organisty itp. Czyli łączny koszt "pakietu". Podane ceny zostały podane przez użytkowników strony CoLaska.pl

Ile kosztuje ślub w Podlaskiem? Cennik usług kościelnych 201...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny