MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wczesne odmiany czereśni i inne warianty. Posadź na działce albo w sadzie, żeby już u progu lata jeść pyszne owoce

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Czereśnie wymagają gleb żyznych, głębokich, przepuszczalnych, przewiewnych, nie kwaśnych i nie podmokłych. Najlepiej rosną na glebach lessowych, na luźnych glinach oraz na glebach piaszczysto-gliniastych. Czereśnie lubią glebę zasobną w wodę, lecz nie znoszą gleb podmokłych, wskazują eksperci Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa
Czereśnie wymagają gleb żyznych, głębokich, przepuszczalnych, przewiewnych, nie kwaśnych i nie podmokłych. Najlepiej rosną na glebach lessowych, na luźnych glinach oraz na glebach piaszczysto-gliniastych. Czereśnie lubią glebę zasobną w wodę, lecz nie znoszą gleb podmokłych, wskazują eksperci Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa pixabay.com/pedro_wroclaw
Czereśnie są jednymi z pierwszych owoców, jakimi obok truskawek zajadamy się na początku lata, a nawet już pod koniec wiosny. Wczesne odmiany czereśni dojrzewają na ogół w czerwcu albo już pod koniec maja. Chcesz mieć własne zbiory i posadzić drzewka w swoim ogrodzie lub na działce? Dobrze wybierz stanowisko i termin. Czereśnie są wrażliwe na zimno.

Spis treści

Pierwsze czereśnie pojawiają się w sprzedaży już w maju, jednak najczęściej pochodzą z cieplejszych rejonów kontynentu. U nas taką odmianą wymieniają przez sklepy ogrodnicze i szkółki jest Rivan, która dojrzewa przy sprzyjających warunkach na przełomie maja i czerwca.

Kiedy sadzić czereśnie? Nie lubią zimna

Czereśnie należą do drzew mniej odpornych na mróz niż jabłonie, śliwy czy wiśnie. Z tego powodu lepiej sadzić je wiosną, niż jesienią. Czereśnie sadzimy wczesną wiosną, przed nabrzmiewaniem pąków (na początku kwietnia), aby nie uszkodzić ich podczas sadzenia. Wybieramy zdrowe sadzonki bez chorób wirusowych i śladów wycieku gumy na korze.

Istnieje wiele odmian czereśni, o różnych kolorach owoców (od żółtych do ciemnoczerwonych) i różnych smakach (od słodkich do kwaśnych).
Istnieje wiele odmian czereśni, o różnych kolorach owoców (od żółtych do ciemnoczerwonych) i różnych smakach (od słodkich do kwaśnych). pixabay.com/MrGajowy3

Wybierz odpowiednie stanowisko do posadzenia czereśni

Istotne jest miejsce uwzględniające ukształtowanie terenu i gleba, jaka występuje w danej lokalizacji. Zanim posadzimy drzewko, trzeba uwzględnić jego potrzeby. Drzewa czereśni najlepiej rosną na słonecznych stanowiskach, na żyznych i jednocześnie przepuszczalnych glebach. Miejsce jest ważne ze względu na wrażliwość czereśni na mróz, są mniej wytrzymałe niż jabłonie czy wiśnie. Dlatego unikamy obniżeń terenu, najwłaściwsze będą niewielkie wzniesienia, gdzie nie będą tworzyły się zastoiska mrozowe.

Czereśnie kwitną na wiosnę, wyprzedzając wiśnie o około 10 dni. Ta wczesność kwitnienia wiąże się z pewnym ryzykiem, ponieważ kwiaty czereśni są bardziej narażone na uszkodzenia przez wiosenne przymrozki.

Wczesne odmiany czereśni i ich późniejsze okazy

Uprawa czereśni w Polsce wiąże się z pewnymi wyzwaniami. Pojawiające się silne mrozy zimą mogą prowadzić do przemarzania drzew, a wiosenne przymrozki uszkadzają pąki kwiatowe. Czereśnie są również wrażliwe na choroby, takie jak rak bakteryjny, a owoce mogą pękać i gnić podczas opadów deszczu. Ptaki stanowią dodatkową przeszkodę, zwłaszcza w przypadku wczesnych odmian.

Odpowiedni dobór odmian czereśni może pomóc w zminimalizowaniu tych problemów. Wybór odmian o późniejszym kwitnieniu zmniejsza ryzyko uszkodzenia kwiatów przez przymrozki. Sadzenie odmian odpornych na choroby i pękanie owoców może również zwiększyć szanse na sukces.

Przy wyborze odmiany czereśni warto wziąć pod uwagę:

 • termin dojrzewania.
 • wielkość i smak owoców.
 • odporność na choroby.
 • warunki klimatyczne panujące w danym regionie.

Odmiany czereśni i termin ich dojrzewania

Spośród jakich odmian możemy wybierać? Poniżej zamieszczamy listę czereśni owocujących, które znajdziemy w krajowym rejestrze odmian (dostęp do listy 23.02.2024), prowadzonym przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin uprawnych. Podajemy też wskazany w wykazie COBORU termin dojrzewania:

 • Burlat - - średni
 • Buttnera Czerwona - późny
 • Kordia - późny
 • Lapins - późny
 • Regina - późny
 • Rivan - wczesny
 • Sam - późny
 • Summit - średni
 • Vega - średni

Tak, jak lubi stare odmiany jabłoni czy grusz, tak i w przydomowych sadach nadal występują dawne odmiany czereśni. Pisał o nich Instytut Sadownictwa w Skierniewicach w broszurze wydanej w 2027 r., wymieniając następujące odmiany i okres dojrzałości:

 • Baloróżowa - pierwsza połowa czerwca
 • Büttnera Czerwona - w drugiej dekadzie lipca
 • Dönissena Żółta w połowie lipca
 • Gubińska Czarna koniec czerwca
 • Hedelfińska w drugiej dekadzie lipca
 • Jaboulay (syn. Żabula, Liońska) w drugiej połowie czerwca
 • Kanarkowa w drugiej połowie czerwca
 • Kunzego (syn. Kunzes Kirsche) w końcu czerwca
 • Lotka Trzebnicka w końcu czerwca
 • Merton Premier w końcu czerwca
 • Schneidera Późna w połowie lipca
 • Sercówka Nieszawska w drugiej połowie czerwca
Nadmierne zagęszczenie drzew owocowych powoduje niedostatek światła słonecznego, a to oznacza konsekwencje: niedorastanie owoców do wymaganej wielkości,
Nadmierne zagęszczenie drzew owocowych powoduje niedostatek światła słonecznego, a to oznacza konsekwencje: niedorastanie owoców do wymaganej wielkości, nierówne dojrzewanie, niższą zawartość cukrów i suchej masy oraz pogorszenie ich smaku. pixabay.com/_Alicja_

Ciemnoczerwone lub czerwono-żółte owoce o słodkim albo słodko-kwaśnawym smaku możesz mieć na swojej działce. Pamiętaj o ich wrażliwości na spadki temperatury zimą i wczesną wiosną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wczesne odmiany czereśni i inne warianty. Posadź na działce albo w sadzie, żeby już u progu lata jeść pyszne owoce - Strefa Agro

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny