MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ważne zmiany w PIT za 2017 rok. Jakie? [najważniejsze pytania i odpowiedzi]

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Grażyna Kother (po prawej)i Katarzyna Kośmicka, ekspertki z Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy
Grażyna Kother (po prawej)i Katarzyna Kośmicka, ekspertki z Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy Tomasz Czachorowski
Ulgi prorodzinną i internetową rozliczamy jak rok temu, ale są zmiany w odpisie dla niepełnosprawnych i honorowych krwiodawców - na pytania Czytelników odpowiadały Grażyna Kother i Katarzyna Kośmicka, ekspertki z Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy.

Jestem emerytem i co roku przekazuję 1 proc. podatku na Fundację Wiatrak w Bydgoszczy. Wcześniej sam musiałem rozliczać PIT-37, bo ZUS za mnie tego nie robił. A w tym roku w fundacji poproszono mnie, bym podpisał specjalne oświadczenie. Podobno to wystarczy. Czy rzeczywiście tak jest?

Grażyna Kother: - Tak, obecnie emeryci mogą łatwiej przekazać 1 proc. Już nie muszą wypełniać PIT-37. Emeryci i renciści, którzy nie korzystają z odliczeń, mogą złożyć w urzędzie skarbowym oświadczenie, PIT-OP, ze wskazaniem organizacji pożytku publicznego, której chcą przekazać 1 proc. Osoby, które pobierają renty lub emerytury nie mają obowiązku składania PIT. Po dostarczeniu PIT-OP do urzędu, to on je rozliczy na podstawie dokumentów z ZUS.

PIT 2018. Wyższa kwota wolna i zmiany w ulgach rehabilitacyjnej dla honorowych krwiodawców

Jestem emerytką z pierwszą grupą inwalidzką. Czy mogę odliczyć sobie koszty związane z użytkowaniem samochodu, a także wydatki na leki?

Katarzyna Kośmicka: - Może to zrobić osoba z grupą inwalidzką, jeśli jest właścicielem lub współwłaścicielem samochodu i był on wykorzystywany, by np. zawieźć ją do lekarza czy na zabiegi rehabilitacyjne. Limit do odliczeń to 2 280 zł. W przypadku zakupu leków odliczamy wydatki powyżej 100 zł miesięcznie. I tak np., jeśli zapłacimy w aptece 200 zł, odliczamy 100 zł, a gdy 300 zł wtedy 200 zł. Nie obowiązuje tu żaden limit, jednak musimy posiadać dowody, jak m.in. faktury z apteki.

Proszę mi dokładnie wyjaśnić, co zmieniło się w uldze rehabilitacyjnej. Słyszałam, że teraz więcej osób może z niej skorzystać.

G.K.: - Tak, poszerzono zakres stosowania odliczenia z tytułu używania samochodu osobowego stanowiącego własność lub współwłasność osoby niepełnosprawnej - dawniej zaliczanej do I lub II grupy inwalidzkiej, albo podatnika mającego na utrzymaniu taką osobę lub niepełnosprawne dzieci do 16 roku życia - dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. W tym roku zlikwidowano ograniczenie dotyczące zabiegów oraz rozszerzono prawo do odliczeń dla wszystkich niepełnosprawnych. Kwota odliczenia to maksymalnie 2 280 zł. Ponadto rozszerzono także krąg osób, na wszystkich niepełnosprawnych, które mogą odliczyć wydatki na utrzymanie psa asystującego. Dawniej to byli tylko niewidomi lub niedowidzący z I i II grupą oraz niepełnosprawnością narządu ruchu z I grupą. Tutaj również mówimy o limicie w wysokości 2 280 zł.

W tym roku są zmiany w uldze na krew. Jakie?

K. K.: Tak, przywrócono zasadę odliczania od dochodu darowizny w wysokości iloczynu kwoty rekompensaty określonej przepisami, nie więcej niż jednak niż kwoty stanowiącej 6 proc. dochodu (wcześniej to był iloczyn kwoty rekompensaty i litrów oddanej krwi lub równoważnej ilości jej składników). Wartość darowizny stanowi iloczyn ilości litrów oddanej honorowo krwi lub osocza i kwoty 130 zł za litr.

Wygrałem w totolotka. Czy muszę to wykazać w PIT?

G. K.: - Nie musi pan, ponieważ wypłata z Totalizatora Sportowego została już pomniejszona o 10 proc. podatku od nagród.

Mam pytanie w imieniu Ukraińca zatrudnionego w jednej z bydgoskiej firm. Ma rozliczyć się z fiskusem w naszym czy swoim kraju? Dodam, że zarabia tylko w Polsce.

K. K.: - Jeśli przebywa w Polsce dłużej niż pół roku i tylko tutaj osiąga dochody, rozlicza się tutaj na PIT-36. W przypadku Bydgoszczy będzie to II Urząd Skarbowy, bo to on rozlicza cudzoziemców.

Moje dochody przekraczają 118 tys. zł miesięcznie. Jak to jest w tym przypadku z kwotą wolną od podatku?

G. K.: - Kwota zmniejszająca podatek odliczana w zeznaniu rocznym za rok 2017 dla osób z dochodem do kwoty 6,6 tys. zł wynosi 1 188 zł, co w praktyce oznacza zerowy podatek. Dla osób z dochodem większym niż 6,6 tys. zł, ale nie większym niż 11 000 zł wynosi od 1 188 zł do 556,02 zł. Dla osób z dochodem większym niż 11 tys. zł, jednak nie większym niż 85 528 zł wynosi 556,02 zł. Dla podatników z dochodem większym niż 85 528 zł, ale nie większym niż 127 tys. zł wynosi od 556,02 zł do 0 zł. Powyżej kwoty 127 tys. zł nie ma już kwoty zmniejszającej podatek.

Zasady korzystania z ulgi na dzieci nie zmieniły się?

K.K. - Są identyczne. Mogą z niej korzystać osoby, które wychowują: dzieci małoletnie, bez względu na wiek, jeśli otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną, osoby do ukończenia 25 roku, uczące się. Przy jednym dziecku obowiązuje limit dochodów małżonków (przychodu pomniejszonego o koszty jego uzyskania i o zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne - red.), który wynosi 112 tys. zł rocznie. Gdy oboje rodzice zarobili więcej, nie skorzystają z odpisu. Identyczny limit obowiązuje osobę samotnie wychowującą dziecko. To ograniczenie dochodu dla podatnika, który nie jest w związku małżeńskim jest niższe i wynosi 56 tys. zł. Na pierwsze i drugie dziecko przysługuje ulga w wysokości po 92,67 zł miesięcznie, czyli po 1112,04 zł rocznie, na trzecie dziecko - 166,67 zł miesięcznie, czyli rocznie 2000,04 zł, a na czwarte i każde kolejne - po 225 zł miesięcznie - rocznie 2700 zł. Rodzice wychowujący dwoje i więcej dzieci mogą skorzystać z ulgi bez względu na wysokość uzyskanego dochodu. Ulgę na dziecko rozliczamy na PIT/O, który dołączamy do odpowiedniego zeznania rocznego: PIT-36 lub PIT-37.

Ulga internetowa jeszcze istnieje?

G. K.: Wciąż przysługuje prawo do ulgi internetowej, ale nieliczni podatnicy mają do niej prawo. Skorzystają wyłącznie przez dwa następujące bezpośrednio po sobie lata podatkowe. Oznacza to, że ulgę wykazać można tylko w dwóch kolejno składanych po sobie deklaracjach, za dwa kolejne lata, jeżeli w okresie poprzedzającym te lata podatnik nie korzystał z tego odliczenia.

Jak są opodatkowane umorzone odsetki od kredytów bankowych. Ile to jest podatku i jak to należy wykazać w PIT?

Umorzenie odsetek oznacza otrzymanie nieodpłatnego świadczenia podlegającego opodatkowaniu jako przychód z innych źródeł. Bank wystawia informację PIT-8C, a podatnik jest zobowiązany do złożenia zeznania, w którym wykazuje wszystkie uzyskane i podlegające opodatkowaniu dochody, w tym te wykazane w informacji PIT-8C i łącznie je opodatkowuje według skali podatkowej.

Mają Państwo pytania, jak rozliczyć PIT? Zadzwońcie na infolinię Krajowej Informacji Skarbowej (z tel. komórkowego: 22 330 03 30, stacjonarnego: 801 055 055).

Jak wypełnić PIT i rozliczyć ulgi podatkowe? Pomaga Anita Kruczkowską - Lassak, specjalistka z Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ważne zmiany w PIT za 2017 rok. Jakie? [najważniejsze pytania i odpowiedzi] - Gazeta Pomorska

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny