UOKiK wytknął deweloperom zakazane zapisy umów. Są firmy z Białegostoku.

(peż), UOKiK
uokik
Wśród ponad 80 firm z niedozolonymi postanowieniami narzucanymi klientom są Kombinat Budowlany, Jaz-Bud i Rawbud Development z Białegostoku.

Brak określenia w umowie deweloperskiej sposobu zawiadomienia nabywcy o odbiorze lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego – to jeden z zarzutów postawionych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów bialostockiemu Jaz-Budowi.

Z kolei jako niezgodny z prawem wskazany został następujący zapis z umowy przedwstępnej Rawbudu: O ile strony nie postanowią inaczej, usunięcie wady powinno nastąpić najpóźniej w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy przyrzeczonej. Termin ten ulega jednak przedłużeniu o czas niezbędny w przypadku, w którym charakter wady powoduje, że Sprzedawca nie może wady usunąć w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy przyrzeczonej.

A Kombinatowi Budowlanemu UOKiK wytknął m.in. zapis z umowy deweloperskiej: Nabywca oświadcza, iż nie wnosi żadnych zastrzeżeń co do budowy przez Dewelopera na nieruchomościach sąsiednich wobec Nieruchomości – budynków mieszkalnych wielorodzinnych z garażami i lokalami usługowymi, wraz z infrastrukturą techniczną oraz nie będzie wnosić z tego tytułu zastrzeżeń w przyszłości.

Zobacz w**ykaz zakwestionowanych postanowień wzorców umownych oraz stwierdzonych naruszeń przepisów**

Nasze firmy należą do grona 89 przedsiębiorstw deweloperskich (na 93 poddane kontroli), w których umowach z klientami UOKiK dopatrzył się niedozwolonych zapisów. Kontrola taka zostala przeprowadzona w celu sprawdzenia przestrzegania zapisów Ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (z kwietnia 2012 roku). 

Podczas kontroli trwającej od kwietnia do grudnia 2013 r. Prezes Urzędu przeanalizowała 1162 wzorce umów sprzedaży mieszkania lub domu na rynku pierwotnym, 565 prospektów informacyjnych oraz 1239 faktycznie zawartych kontraktów. Jej celem było wyeliminowanie niekorzystnych dla konsumentów praktyk i postanowień wzorców umownych, a także weryfikacja przestrzegania przez deweloperów przepisów nowej ustawy.

Ochrona środków finansowych

Ustawa obowiązująca od 21 miesięcy nałożyła na przedsiębiorców szereg zobowiązań, mających w rezultacie lepiej chronić interesy konsumentów. Najważniejszym z nich jest zapewnienie środka ochrony finansów klientów w razie bankructwa dewelopera — jest nim mieszkaniowy rachunek powierniczy w czterech możliwych konfiguracjach. Może to być zamknięty mieszkaniowy rachunek powierniczy, otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy z dodatkowym zabezpieczeniem w postaci gwarancji ubezpieczeniowej lub gwarancji bankowej, bądź otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy bez dodatkowych zabezpieczeń. Tylko jeden ze skontrolowanych deweloperów nie przestrzegał tego obowiązku, Urząd postawił mu zarzut stosowania praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów.

Prospekt informacyjny

Prezes Urzędu skontrolowała 565 prospektów informacyjnych przekazanych przez 84 deweloperów. Pomimo obowiązku ustawowego, 9 przedsiębiorców nie zamieściło w nich wymaganych informacji. W takim przypadku nabywca ma prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 30 dni bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów.

Najczęściej brakowało harmonogramu prac (7 przypadków) oraz informacji o prawie do odstąpienia od umowy i wymaganych załącznikach (np. rzutu kondygnacji z zaznaczeniem lokalu). Pominięcie ważnych informacji przez dewelopera, zdaniem Urzędu, może znacząco wpływać na decyzję nabywcy. Tym bardziej, że w wielu przypadkach decyzja podejmowana jest  wyłącznie w oparciu o prospekt, bez możliwości obejrzenia  budowanego mieszkania lub domu. W związku z niekompletnymi prospektami UOKiK postawił 11 zarzutów.

Umowy stosowane przez deweloperów

Nowe przepisy nakazują zamieszczanie w umowie określonych informacji. Należą do nich m.in.: cena, opis zasad działania rachunku powierniczego, powierzchnia lokalu i sposób jej pomiaru, termin rozpoczęcia i zakończenia prac budowlanych oraz przeniesienia praw na nabywcę. Brak któregokolwiek z nich uprawnia konsumenta do bezkosztowego odstąpienia od umowy.

Spośród skontrolowanych deweloperów, 10 nie zamieściło w treści umów informacji wymaganych przez ustawę. W związku z pomijaniem w nich ważnych informacji, UOKiK postawił 12 zarzutów.

Ponadto jak wykazało badanie, aż 470 postanowień umownych zawierało niedozwolone postanowienia. Prezes UOKiK najczęściej kwestionowała wyłączanie lub ograniczanie odpowiedzialności deweloperów za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy. 75 przedsiębiorców unikało odpowiedzialności m.in. za nieterminowe oddanie lokalu, zmianę jego powierzchni, wady w wykonaniu czy wprowadzenie zmian w projekcie. Ponadto deweloperzy uniemożliwiali odstąpienie od umowy w przypadku zmiany ceny, nakładali na konsumenta nieuzasadnione obowiązki, np. ubezpieczenia czy wykończenia lokalu i nie zamieszczali w umowach danych wymaganych przez ustawę.

Debata UOKiK i dyżur ekspertów

5 lutego w godz. 10.00-12.30 w Centrum Konferencyjnym UOKiK przy pl. Powstańców Warszawy 1 w Warszawie, odbędzie się debata „Ustawa deweloperska w praktyce – perspektywa uczestników rynku”. W tym czasie wszyscy konsumenci zamierzających kupić mieszkanie lub dom u dewelopera będą mieli możliwość skorzystania z bezpłatnych porad ekspertów. Konsultacji udzielać będą rzecznicy konsumentów i przedstawiciele Federacji Konsumentów. Zainteresowanych uzyskaniem porady prosimy o przyniesienie dokumentów pomocnych w ustaleniu szczegółów sprawy (np. korespondencja z deweloperem, wzór umowy, prospekt informacyjny). Zapraszamy również do lektury poradnika UOKiK przygotowanego dla konsumentów kupujących dom lub mieszkanie u dewelopera.

Porady
Przypominamy, że porad w zakresie usług deweloperskich udzielają m.in. rzecznicy praw konsumenta. W Białymstoku z rzecznikiem umawiać się można pod numerem tel. 85 869 69 29. 

Kredyt hipoteczny, to coraz większe ryzyko. UOKiK ostrzega.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
kowalski
To, że w raporcie jest tylko trzech developerów z Białegostoku znacza tylko jedno:
Skontrolowano tylko trzech developerów z Białegostoku.
 
W raporcie nie ma dwóch największych budowalńców z Białegostoku:
Rogowskiego i Yuniversalu. 
Dodaj ogłoszenie