MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku od października wstrzymuje planowe przyjęcia pacjentów. Powodem zaległości NFZ wobec placówki

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
USK zapowiada, że od października wstrzymuje planowe przyjęcia pacjentów
USK zapowiada, że od października wstrzymuje planowe przyjęcia pacjentów Wojciech Wojtkielewicz
Od 1 października USK nie będzie przyjmował pacjentów na planowe zabiegi i badania. Powód? – NFZ nie zapłacił nam za nadwykonania – wyjaśnia prof. Jan Kochanowicz, dyrektor szpitala.

47 mln zł – tyle, według dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, winny jest placówce Narodowy Fundusz Zdrowia.

– Szacujemy, że przy dotychczasowym rytmie pracy ta suma do końca roku urosłaby do 86 mln zł – podkreśla profesor Jan Kochanowicz.

USK zaczyna mieć kłopoty

Ale już obecne zaległości z NFZ sprawiają, że szpital, który obiegły rok zamknął 4-milionowym zyskiem, zaczyna wpadać w kłopoty finansowe.

– Mamy niepoopłacane programy lekowe. Kupujemy leki, fundusz nie zwraca nam za to, a my przecież musimy zapłacić firmom farmaceutycznym. Tak samo nie jest uregulowany przez NFZ dostęp do technologii ratunkowej, leki poza pakietem onkologicznym. Kolejna duża kwota – prawie 6 mln zł, to protezy stawu biodrowego i kolanowego. Kupujemy protezy, wstawiamy je pacjentom, a fundusz nam za to nie płaci. Podobnie jest z aparatami słuchowymi na otolaryngologii, pozaryczałtowymi procedurami na kardiochirurgii, dializami otrzewnowymi, hemodializami, pompami baklofenowymi, pompami insulinowymi, medycyną nuklearną. Nieopłacony jest też pilotaż w leczeniu otyłości, fizjoterapia ambulatoryjna, okulistyka – wymienia prof. Kochanowicz.

Podsumowuje, że za te nieryczałtowane procedury NFZ jest winny szpitalowi niemal 25 mln zł. Ale do tego dochodzą jeszcze procedury wykonywane w ryczałcie. Tu też szpital czeka na około 20 mln zł z NFZ za nadwykonania.

– Nasze nadwykonania wynikają z naszej systematycznej pracy – podkreśla prof. Kochanowicz. Jak mówi, na SOR w czasie dyżuru zgłasza się tu kilkuset pacjentów. – Korekty ryczałtu w ostatnich latach tego nie kompensują – podkreśla.

Nieopłacenie za wykonane świadczenia, może doprowadzić do kłopotów finansowych i problemu z zakupami kolejnych leków czy na przykład endoprotez. Stąd decyzja o wstrzymaniu – z początkiem października – planowych przyjęć do szpitala.

Pacjenci w stanach zagrożenia życia czy zdrowia na pewno zostaną przyjęci

– W przypadku tak dużego szpitala jak nasz musimy reagować z wyprzedzeniem, by nie doprowadzić do destabilizacji finansów – mówi.

I wyjaśnia:

– Na pewno będziemy przyjmować pacjentów w stanach zagrażających życiu czy zdrowiu, po urazach, z udarami i zawałami serca. Nie wstrzymamy też oczywiście porodów. Przyjmiemy też wszystkich pacjentów onkologicznych czy takich, którzy mają już rozpoczęte leczenie i konieczna jest jego kontynuacja. W innych przypadkach to kierownicy klinik ocenią, czy pacjent wymaga pilnej hospitalizacji, czy przyjęcie do szpitala możemy odłożyć na jakiś czas – mówi dyrektor. I dodaje: – Szpitala po prostu nie stać na tak duże kredytowanie Narodowego Funduszu Zdrowia.

NFZ: To niezasadne i niedopuszczalne

– Jakiekolwiek ograniczanie przyjęć pacjentów z naszego punktu widzenia jest niezasadne i niedopuszczalne. Takie rozwiązania mogą być stosowane wyłacznie ze względów medycznych, żaden bieżący stan płatności nie powinien mieć wpływu na tego typu decyzje – podkreśla z kolei Maciej Olesiński, dyrektor Podlaskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jak mówi, umowy z USK od początku roku systematycznie rosną, zwiększa się ryczałt sieciowy.

– A my się wywiązujemy z płatności za świadczenia. Opłacamy część nadwykonań, w tym wszystkie endoprotezy. I nie ma podstaw, by sądzić, że nie będziemy wywiązywać się z innych płatności – mówi dyrektor NFZ.

Na dowód przedstawia wyliczenia. Aktualna wartość zawartych umów na rok 2023 z USK wynosi 763 910 373,98 zł (stan na 19.09.2023r.). A we wrześniu NFZ przedstawił USK propozycje aneksów do umów, które po akceptacji pozwolą na sfinansowanie nadwykonań w łącznej wartości: 16 785 098,07 zł.

Jednak jak mówi dyrektor Kochanowicz, to kropla w morzu potrzeb.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze produkty spożywcze dla kobiet 40+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny