Miała zniekształconą i wykrzywioną sylwetkę, bóle pleców i bioder, cierpiała przy każdym kroku. Teraz jej życie ma szanse zmienić się o 180 stopni. Mowa o pacjentce, która dziś trafiła w ręce wyjątkowego teamu.
Po raz pierwszy (w piątek 29 września) dorosłą pacjentkę ze skoliozą w Klinice Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku (kierowanej przez dr. hab. Łysonia) zoperował znany specjalista z Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego – dr n.med. i n. o zdr. Paweł Grabala. To ceniony w Polsce i w świecie ortopeda, który zajmuje się kompleksowym leczeniem operacyjnym deformacji kręgosłupa u dzieci i młodzieży. Pacjentka, która dziś była operowana – to 23-letnia kobieta, cierpiąca na skoliozę idiopatyczną młodzieńczą. Wcześniej nie było u niej potrzeby leczenia operacyjnego.
- Jeżeli deformacja ma poniżej 40 stopni, to tacy pacjenci nie kwalifikują się do zabiegu operacyjnego. W takich przypadkach stosowana jest rehabilitacja, noszenie gorsetu – tłumaczy dr Paweł Grabala.
Zawsze trudnym czasem jest okres dojrzewania i czas szybkiego wzrostu. Wtedy wada często gwałtownie się pogłębia, a potem, po osiągnięciu dojrzałości kostnej, z każdym kolejnym rokiem skrzywienie postępuje o ok. 1-2 stopnie. Tak też było u tej chorej.
- U tej pacjentki deformacja przekroczyła 50 stopni, pojawiły się dolegliwości bólowe – dodaje dr Grabala. – Jedyną opcją poprawy jakości życia i wyglądu sylwetki była operacja.
Teraz dr Grabala wraz zespołem Kliniki Neurochirurgii zastosował korekcję i stabilizację tylną kręgosłupa piersiowo-lędźwiowego. Polega ona na zespoleniu i usztywnieniu sąsiednich kręgów objętych implantami tak, aby doszło do zrostu kostnego. Rodzaj implantów został dobrany indywidualnie dla tej pacjentki. Ostatecznie w jej kręgosłupie zamocowanych zostało 13 śrub i 2 pręty, wykonano derotację trójpłaszczyznową kręgosłupa, korygując skrzywienia. Po zakończeniu leczenia i rehabilitacji kobieta ma szansę wrócić do normalnego życia. Będzie mogła pracować, jeździć samochodem, a w przyszłości zostać także mamą.
Neurochirurdzy z USK planują regularną współpracę z lekarzami kliniki ortopedii UDSK.
- Od lat tworzymy interdyscyplinarne zespoły z laryngologami czy okulistami, co zaowocowało rozwinięciem chirurgii podstawy czaszki - tłumaczy dr hab. Tomasz Lyson, szef Kliniki Neurochirurgii USK - Liczymy więc, że dzięki współpracy z ortopedami stworzymy nową jakość w chirurgii kręgosłupa. Możemy się wiele od siebie nauczyć. Liczę też, ze oprócz operacji skolioz będziemy mogli znacznie poszerzyć spektrum zabiegów wykonywanych w różnych schorzeniach kręgosłupa.
Źródło: Medyk Białostocki
Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?