MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To najłatwiejszy sposób na relaks. Nic nie kosztuje i możesz to robić zawsze i wszędzie. Co to jest humming?

Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Stres i lęk często towarzyszą nam na co dzień. Możemy się im poddać lub skorzystać z różnych dostępnych technik, które mają za zadanie pomóc się zrelaksować. Wiele z nich jest dostępnych za darmo i nie potrzebujemy do nich specjalnych sprzętów. Poznaj najłatwiejszy sposób na relaks, z którego możesz skorzystać zawsze i wszędzie.

Spis treści

Młoda kobieta relaksująca się w domu
Nerw błędny promuje stan odpoczynku i trawienia, pomagając obniżyć tętno, zmniejszyć stan zapalny i wywołać stan relaksu. freepik

Humming – mruczenie, brzęczenie albo nucenie. Prosta technika relaksacyjna dla każdego

Humming to angielskie określenie, któremu odpowiadają polskie mruczenie lub brzęczenie, albo nucenie. Polega na stymulowaniu nerwu błędnego w celu relaksacji i złagodzenia stresu. To jedna z najłatwiejszych technik relaksacyjnych, którymi dzielą się twórcy na TikToku.

Zobacz, na czym polega humming:

Nerw błędny przebiega od uszu w dół szyi do brzucha. Pomaga regulować funkcje organizmu związane z reakcją na stres, w tym tętno, trawienie czy częstotliwość oddechu. Odgrywa ważną rolę w autonomicznym układzie nerwowym.

Zobacz też: To magiczne doświadczenie zapewnia głęboki relaks dla ciała i umysłu. Zrób pauzę, wyłącz zmysły i odpocznij. Czym jest floating?

Współczulny układ nerwowy aktywuje reakcję walki lub ucieczki, które mogą prowadzić do przyspieszenia akcji serca i innych objawów związanych ze stresem. Przeciwwagą dla tej reakcji jest nerw błędny. To on promuje stan odpoczynku i trawienia, pomagając obniżyć tętno, zmniejszyć stan zapalny i wywołać stan relaksu.

Czytaj też: Zimowa hibernacja pozwoli ci zadbać o siebie. Zwolnij tempo przed wiosną. Daj sobie czas na odpoczynek i leniuchuj bez wyrzutów sumienia

Takie brzęczenie, mruczenie czy nucenie jest znane m.in. z mantr, które są elementem praktyki duchowej w buddyzmie i hinduizmie. Powtarzane sylaby lub wersety mają doprowadzić do uspokojenia, relaksu.

W jaki sposób nucenie pomaga się zrelaksować? Tak humming wpływa na ciało

Humming, czyli nucenie, poprzez subtelne działanie wywiera niemały wpływ na nasze ciało.

– Chodzi o wibracje – dosłownie – mówi dr Easton Gaines, psycholożka kliniczna z Nowego Jorku. – Kiedy nucisz, twoje mięśnie głosowe wytwarzają kojące wibracje, które przemieszczają się w dół gardła i klatki piersiowej i stymulują nerw błędny, przez co wyzwalają reakcję relaksacyjną – dodaje.

Wypuszczając gardłowe „hmmm”, dźwięk wprawia w drgania struny głosowe i masuje nerwy biegnące przez szyję, co pomaga włączyć przywspółczulny układ nerwowy. Nerw błędny wpływa na osiągnięcie stanu relaksu, pomagając nam odzyskać siły po stresujących chwilach poprzez spowolnienie tętna i wspomaganie trawienia.

Nucenie pomaga spowolnić tempo oddychania, jednocześnie stymulując uwalnianie tlenku azotu, który ma uspokajający wpływ na organizm. Wszystko to przyczynia się do poczucia relaksu i redukcji stresu.

Takie mruczenie czy brzęczenie jest sztuczką, którą warto mieć w swoim arsenale technik relaksacyjnych i narzędzi przeciwlękowych. W połączeniu z innymi metodami (jak np. joga oddechu) mogą być bronią w walce ze stresem.

Jak nucić, czyli co robić, żeby stymulować nerw błędny

Stymulacja nerwu błędnego powinna odbywać się w komfortowej pozycji.

  1. Stań lub usiądź wygodnie.
  2. Humming warto zacząć od wzięcia kilku głębokich oddechów, które pomogą się zrelaksować.
  3. Po „rozgrzewce” z oddechami nuć piosenkę lub melodię (może to być jedna jednostajna nuta).
  4. Po kilku sekundach weź powolny, głęboki oddech i zacznij nucić ponownie.
  5. Powtarzaj sekwencję oddechów i nucenia, aż poczujesz się mniej zestresowany.

W ćwiczeniu relaksacyjnym z nuceniem nie ma określonego wymogu czasowego. Już kilkuminutowe mruczenie może przynieść korzyści. Humming nie musi być głośny – chodzi o rytmiczny, kontrolowany oddech i wytwarzane wibracje.

Miej ciśnienie pod kontrolą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny