Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Terroryzm negatywnie odbił sie na branży turystycznej

Maciej Badowski AIP
86 proc. Amerykanów deklarowało zaniepokojenie mogącymi pojawić się podczas ich wyjazdu wakacyjnego atakami terrorystycznymi. 367 tysięcy mniej wakacyjnych wyjazdów zagranicznych wśród Polaków, to również efekt obawy przed zamachami i falą uchodźców. Terroryzm i niestabilna sytuacja polityczna w popularnych kierunkach wakacyjnych, najsilniej kształtowały preferencje turystów.

Z badania „Allianz Travel Insurance Vacation Confidence Indeks in the US” wynika, że prawie 25 proc. Amerykanów odwołała, opóźniła, zmieniła lub ponownie rozważyła swoje plany przed wyjazdem na wakacje. Regiony, które Amerykanie uważają za najbardziej narażone na ataki to Bliski Wschód (75 proc.), Europa (66 proc.), Afryka (63 proc.).

Po ostatnich atakach w Istambule, Izraelu, Paryżu i Brukseli 22 proc. Amerykanów twierdzi, że strach przed kolejnymi atakami terrorystycznymi wpłynął na ich wakacyjne plany. 6 proc. respondentów odwołało wyjazd wakacyjny, 5 proc. zmieniło miejsce pobytu, 4 proc. datę wyjazdu, 4 proc. rodzaj transportu, 4 proc. wycieczki fakultatywne, 3 proc. zakwaterowanie, a 3 proc. wykupiło ubezpieczenie.

Najwięcej zmian podczas podróży do Europy

Amerykanie, którzy zmienili swoje wakacyjne plany w większości planowali podróż do Europy (42 proc.), następnie Azji (29 proc.), Ameryki Łacińskiej (26 proc.), Australii i w rejon Południowego Pacyfiku (26 proc.), na Środkowy Wschód (22 proc.) oraz do Afryki (21 proc.).

- Pomimo tak dużej liczby zmian podczas letnich podróży do Europy analiza rezerwacji lotów pokazała wzrost liczby osób podróżujących na ten kontynent o 10%. Spadek w liczbie amerykańskich turystów zauważono w miejscach, w których miały miejsce ataki terrorystyczne czyli w Brukseli, Paryżu i Istambule. Jednakże jesteśmy zadowoleni, że jedna rzecz pozostała niezmienna. Amerykanie znajdują sposób aby rozwijać swoją pasję zwiedzania świata pomimo wyzwań, na które napotykają w czasie częściej występujących ataków terrorystycznych – komentuje Vincent Luna, Allianz Worldwide Partners.

Polacy najbardziej obawiają się zamieszek i zamachów

Analizując wyniki badania „Plany wakacyjne Polaków w 2016 roku” można zauważyć, że wzrost niepokojów w różnych zakątkach świata ma bezpośrednie przełożenie na nasze obawy związane z wyjazdem. Przekładało się to na wybór miejsca wypoczynku. Główną obawą, niezależnie czy decydujemy się samodzielnie zorganizować wyjazd, czy skorzystać z biura podróży, były zamieszki strajki i zamachy terrorystyczne (odpowiednio 16 i 23 proc. respondentów).
Obawiamy się również uchodźców. Najpopularniejszym przed rokiem krajem, do którego wyjazd zadeklarowała największa liczba Polaków, była Grecja. Jednak w tym roku spadła ona na czwartą pozycję. Wakacje w Grecji planowało spędzić 10 proc. Polaków. Już w trakcie trwania sezonu wakacyjnego, Gracji jako kierunkowi wyjazdowemu, bardzo pomógł zamach stanu w Turcji, od którego zaczął się gwałtowny spadek ilości rezerwacji w tym kraju.

- W tegorocznym sezonie urlopowym wypoczynek zaplanowało 17,3 mln naszych rodaków. Jednak w związku z rosnącą ilością zagrożeń na świecie, wakacje w Polsce zaplanowało spędzić ponad 12,5 mln osób, czyli 1,8 mln więcej niż w roku ubiegłym. Wyjazd zagraniczny zadeklarowało nieco ponad 4,5 mln osób, to aż o 367 tysięcy mniej niż w 2015 r. - wyniki badania komentuje Piotr Ruszowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Mondial Assistance.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Terroryzm negatywnie odbił sie na branży turystycznej - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny