Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teraz rower elektryczny. Dlaczego warto e-bike'm zastąpić dojazdy do pracy samochodem, skuterem czy zwykłymi dwoma kółkami? [7.06.2022]

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
W celu poruszania się niezbędne jest pedałowanie, a wspomaganie silnikiem załącza się przy prędkości około 6 km/h i odcina przy 25 km/h, tylko gdy nogi wykonują prace. Ponadto podróżowanie na tego typu pojazdach nie wiąże się z jakimkolwiek zanieczyszczeniem powietrza i nie zwiększa zawartości dwutlenku węgla. Dlatego przesiadanie się z samochodów na rowery elektryczne ma swój pozytywny wpływ na jakość powietrza.
W celu poruszania się niezbędne jest pedałowanie, a wspomaganie silnikiem załącza się przy prędkości około 6 km/h i odcina przy 25 km/h, tylko gdy nogi wykonują prace. Ponadto podróżowanie na tego typu pojazdach nie wiąże się z jakimkolwiek zanieczyszczeniem powietrza i nie zwiększa zawartości dwutlenku węgla. Dlatego przesiadanie się z samochodów na rowery elektryczne ma swój pozytywny wpływ na jakość powietrza. Lucyna Nenow / Polska Press
Polacy przekonali się do rowerów elektrycznych. Większość ankietowanych przyznała, że e-bike ułatwiłby im codzienne dojazdy do pracy czy po zakupy. U co drugiego respondenta chęć korzystania z roweru elektrycznego powoduje drastyczny wzrost cen paliw. W zestawieniu zaś ze zwykłym rowerem, plusem dwukółkowego elektryka jest dwa w jednym. Gdy chcemy wykorzystać go rekreacyjnie i dla zdrowia - napęd mięśniowy, a gdy się nam spieszy lub mamy duży ładunek - włączamy silniczek elektryczny!

Posiadanie e-bike’a pozwoliłoby także obniżyć domowe wydatki na transport i mobilność. Z takim stwierdzeniem zgodziło się 60 proc. ankietowanych. Biorąc pod uwagę koszt zakupu i eksploatacji, dla większości badanych zakup roweru elektrycznego jest bardziej ekonomiczny od samochodu.

Z badania Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego „Użytkowanie rowerów elektrycznych i preferencje zakupowe” wynika też, że Polacy dostrzegli zalety „elektryków” i planują je wykorzystać. 38 proc. ankietowanych rozważa zakup roweru elektrycznego dla siebie lub członka rodziny, planując ten zakup w ciągu najbliższych 6-12 miesięcy.

Rower elektryczny: dlaczego Polacy chcą go mieć

- Rola roweru elektrycznego w codziennej komunikacji systematycznie rośnie. Pokazują to zarówno najnowsze badania, obserwacje naszych ekspertów oraz trendy na polskich ulicach i ścieżkach rowerowych – mówi Mateusz Pytko, Dyrektor Biura Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego.
– Polacy podążają za trendami obecnymi w krajach zachodniej Europy. Także u nas wzrost popularności e-bike’ów przyniesie same korzyści dla miast i społeczeństwa, a także szansę na dynamiczny rozwój polskiej elektromobilności – dodaje.

Od jakiej daty przysługuje świadczenie uzupełniająceŚwiadczenie uzupełniające przyznamy Ci od miesiąca, w którym spełnisz wymagane warunki, nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym zgłosisz wniosek o to świadczenie.

500 plus dla seniora po zmianach. Sprawdź jak złożyć wniosek...

Przyczyn dużego zainteresowania rowerami elektrycznymi można upatrywać w wielu korzyściach, na które mogą liczyć użytkownicy. Praktyczny i komfortowy e-bike coraz częściej zastępuje samochód. W wielu europejskich miastach e-rowery stały się bardzo ważnym elementem transportu miejskiego, odciążając zatłoczone ulice i sprawiając okolicę bardziej dostępną i przyjazną pieszym.

Rower elektryczny to także idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy przykładają dużą wagę do troski o środowisko naturalne. Zeroemisyjny i przyjazny środowisku rower elektryczny, może się stać kluczowym środkiem transportu w niedalekiej przyszłości.

Elektryczny e-bike: w czym jest lepszy od zwykłych rowerów

Popularność roweru elektrycznego w Polsce i w całej UE dynamicznie rośnie. Tylko w latach 2014-19 jego produkcja i sprzedaż w UE wzrosły prawie trzykrotnie. Zgodnie z Unijną Strategią Rowerową liczba „elektryków” w UE z 6,5 mln w 2015 roku, ma wzrosnąć do 60 mln w 2030. Szacuje się, że w Polsce ich udział w rynku będzie wkrótce wynosił 10%. W osiągnięciu tego pułapu z pewnością pomogą spadające ceny

Pierwsza fala wzmożonego zainteresowania dwuśladami przyszłą wraz z pandemią COVID-19. W 2020 wiele osób przesiadło się na dwa kółka, doceniając tę zdrową, ekonomiczną i ekologiczną alternatywę dla m.in. samochodów. Teraz, wraz ze skokowym wzrostem cen paliw, ale i rosnącą nieustannie świadomością ekologiczną Polaków, przyszła nowa fala popularności e-bike’ów.

W 2015 r minimalna pensja wynosiła 1750 zł, czyli ponad dwa razy mniej niż będzie to w lipcu 2023 r.

Nowa płaca minimalna. Będą aż dwie podwyżki najniższego wyna...

Teraz jednak eksperci chcą przybliżyć Polakom „elektryki” i przekonać, że od tradycyjnego roweru wygodniejszy może być tylko… rower elektryczny. Przypominają też, że e-bike to nie skuter. Swoją energią z silnika wspiera rowerzystę tylko wtedy, gdy ten kręci pedałami. Można więc mieć dwa w jednym za niewiele większą cenę, bo rowery elektryczne nie są specjalnie droższe od konwencjonalnych.

W codziennym użytkowaniu rower elektryczny oznacza dla jadącego mniejszy wysiłek, dlatego idealnie nadaje się na dojazdy do pracy i wyprawy górskie. Jest to też doskonały wybór dla osób ze słabszą kondycją lub dla tych, którzy codziennie muszą przebywać spore odległości, zachowując przy tym świeży wygląd … i pojawiać się na spotkaniach na czas. Wbrew opinii niektórych, współczesny „elektryk” wyposażony w system PAS nie „jedzie sam”.

W celu poruszania się niezbędne jest pedałowanie, a wspomaganie silnikiem załącza się przy prędkości około 6 km/h i odcina przy 25 km/h, tylko gdy nogi wykonują prace. Ponadto podróżowanie na tego typu pojazdach nie wiąże się z jakimkolwiek zanieczyszczeniem powietrza i nie zwiększa zawartości dwutlenku węgla. Dlatego przesiadanie się z samochodów na rowery elektryczne ma swój pozytywny wpływ na jakość powietrza.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny