MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Te produkty mogą być przyczyną migreny. To nie tylko wino! Większość z nich jesz na co dzień. Lista potraw, które mogą wywołać ból głowy

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Dużą grupą tzw. triggerów (wyzwalaczy) migren są produkty spożywcze. Sprawdź na kolejnych slajdach, które potrawy mogą przyczyniać się do wywoływania silnych bólów głowy.
Dużą grupą tzw. triggerów (wyzwalaczy) migren są produkty spożywcze. Sprawdź na kolejnych slajdach, które potrawy mogą przyczyniać się do wywoływania silnych bólów głowy. Mikael Blomkvist / Pixabay (małe) / Pexels
Migrena to bardzo silny ból głowy, któremu towarzyszą nudności oraz nadwrażliwość na zapachy i światło. Kto przeżył ją choć raz, nie pomyli jej z niczym innym. Szacuje się, że nawet co dziesiąta osoba na świecie cierpi z powodu migren. Ich przyczyny mogą być różne. Jednak naukowcy są zgodni co do tego, że niektóre produkty spożywcze mogą wywoływać objawy migreny. Zobacz, co oprócz wina znalazło się na liście triggerów.

Spis treści

Wpływ diety na migrenę. Co może wyzwalać silne bóle głowy?

Naukowcy od lat badają wpływ diety na częstotliwość występowania napadów migreny. Odkrywają coraz nowsze powiązania między tzw. triggerami (wyzwalaczami) a pojawianiem się bólu głowy.

Wśród pożywienia, które najczęściej pojawia się na liście „niebezpiecznych” produktów dla osób cierpiących na migreny wymieniane są: alkohol, sery dojrzewające, orzechy i suszone owoce, należy także uważać na spożycie awokado i kiszonek.

Sprawdź: Dlaczego po czerwonym winie boli głowa?

Jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że spożycie któregokolwiek z produktów spożywczych może nasilać lub wyzwalać pojawianie się migren, należy skonsultować to spostrzeżenie z lekarzem. Może on zlecić obserwację lub tymczasową elimanację produktu z diety. Nie należy na własną rękę wprowadzać restrykcyjnych diet eliminacyjnych.

Czym jest migrena? Te objawy świadczą o schorzeniu

Szacuje się, że z powodu migreny cierpi nawet 10 proc. populacji. Mianem migreny określa się silny nawracający, pulsujący ból głowy. Często towarzyszą mu nudności i/lub wymioty oraz światłowstręt i nadwrażliwość na zapachy.

Czytaj: Popularne leki mogą pomóc osobom z migrenami

American Migraine Foundation wymienia następujące objawy ułatwiające klasyfikację bólu głowy, jako migrenę:

 • ból głowy jest silny i intensywny – trudny do zniesienia, bądź nie do zniesienia,
 • ból głowy powoduje pulsowanie, często po jednej stronie głowy,
 • doświadczasz nudności i wymiotów oraz wrażliwości na światło, hałas i zapachy,
 • ból głowy nasila się wraz z aktywnością fizyczną lub jakimkolwiek ruchem,
 • trwa długo, od 4 godzin do kilku dni.

Migrena – główne przyczyny silnego bólu głowy

Jako zasadnicze przyczyny pojawiania się migren wymienia się podłoże genetyczne i czynniki środowiskowe. Naukowcy wciąż badają przyczyny występowania migren obserwując także poziom serotoniny w organizmie oraz aktywność mózgu.

Sprawdź: Ostrzeżenie dla kobiet! Ten objaw wskazuje na ryzyko dla serca. Zobacz, u których osób zagrożenie udarem mózgu i zawałem jest największe

Oprócz podstawowych przyczyn istnieją dziesiątki czynników, które „wyzwalają” pojawienie się migreny. Wśród najczęstszych z nich wymienia się:

 • stres,
 • zmiany hormonalne,
 • zaburzenia snu i odżywiania,
 • intensywny wysiłek fizyczny,
 • zmiany pogody,
 • oświetlenie i zapachy,
 • niektóre pokarmy.
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
Dodaj firmę Autopromocja

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Te produkty mogą być przyczyną migreny. To nie tylko wino! Większość z nich jesz na co dzień. Lista potraw, które mogą wywołać ból głowy - Strona Zdrowia

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny