MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Te kwiaty rozkwitną wiosną, ale posadź je we wrześniu! Sprawdzą się nie tylko tulipany. Zobacz, co i jak posadzić

Katarzyna Laszczak
Jeśli chcemy, aby wiosna była kolorowa i pełna kwiatów, musimy posadzić je jesienią. Zobacz, co posadzić.
Jeśli chcemy, aby wiosna była kolorowa i pełna kwiatów, musimy posadzić je jesienią. Zobacz, co posadzić. 4363848/pixabay.com, barmalini/123rf.com
Wrzesień to pora, kiedy zaczyna się sadzić wiosenne kwiaty cebulowe. Ich wybór jest naprawdę duży, a rośliny nie są trudne w uprawie. Trzeba je jednak odpowiednio posadzić. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierając cebule, a także jak i jak głęboko je sadzić. Polecamy także piękne i niekłopotliwe kwiaty które sprawią, że wiosną nasz ogród będzie wyglądał jak z bajki.

Spis treści

Jeśli już od wczesnej wiosny chcemy mieć w ogrodzie kolorowe kwiaty, powinnyśmy postawić na rośliny cebulowe. Ich wybór jest całkiem spory, a różnią się one wyglądem, kolorami i terminami kwitnienia. Dzięki temu już od przedwiośnia aż do czerwca/lipca nasze rabaty będą ukwiecone.

Kiedy sadzić wiosenne kwiaty?

Trzeba wiedzieć, że cebule wiosennych kwiatów sadzi się późnym latem i jesienią. Dla większości zalecany termin to wrzesień-październik. Teoretycznie jest kilka gatunków, które powinno się posadzić raczej we wrześniu[/a] niż w październiku (np. przebiśniegi, narcyzy, kamasje), jednak biorąc pod uwagę coraz łagodniejsze i późno przychodzące zimy, można zaryzykować również ich późniejsze posadzenie. Październik jest jeszcze stosunkowo bezpiecznym terminem, a coraz częściej bywa nim nawet listopad. Tym bardziej że właśnie wtedy pojawiają się atrakcyjne wyprzedaże i promocje na cebulki kwiatowe.

Jak kupować cebule kwiatowe?

Wybierając cebule do posadzenia, zwróćmy uwagę na ich wygląd. Cebulki różnych gatunków i odmian mają bardzo zróżnicowaną wielkość, ale zawsze starajmy się wybrać jak największe. Obejrzyjmy je też, czy nie są uszkodzone, nadgryzione przez szkodniki, albo nie widać na nich śladów pleśni lub jakichś plam. Z takich cebulek zrezygnujmy.

Jeśli kupujemy różne gatunki, odmiany i kolory, włóżmy je do różnych torebek i podpiszmy. Jeżeli chcemy mieć na rabacie kolorowy miks, zawsze zdążymy pomieszać cebulki, a lepiej mieć kontrolę nad nasadzeniami.

Polecamy też: Pachnący narcyz biały, czyli kwiat z babcinego ogródka. Na co zwrócić uwagę, by kupić odpowiednie cebulki?

Jak głęboko sadzić cebulki kwiatów?

Cebule mają różną wielkość i często nie wiemy, na jakiej głębokości je posadzić. Ogólna zasada mówi, że cebule sadzi się na głębokości równej trzem ich wysokościom. Na glebach ciężkich – wystarczą dwie wysokości. Głębokość zależy więc od wielkości cebulek.

Podłoże pod wiosenne kwiaty

Ziemi pod kwiaty cebulowe nie trzeba specjalnie przygotowywać, ale są pewne wyjątki. Jeśli ziemia jest bardzo piaszczysta, warto ją przekopać z kompostem. Z kolei na glebach ciężkich, gliniastych, warto zadbać o warstwę drenażu (np. żwiru lub gruboziarnistego piasku pod cebulami), bo w takich warunkach łatwo gniją. Bardzo gliniastą ziemię dobrze jest też przekopać z piaskiem i kompostem.

Jak sadzić cebulki kwiatów?

Są dwie szkoły sadzenia cebulek. Można przekopać wybrane miejsce, ułożyć cebulki i zasypać je ziemią. Alternatywą jest zrobienie otworów w podłożu tzw. sadzarką (to proste narzędzie, które za ok. 10-20 zł można kupić w sklepach ogrodniczych, marketach, czy w Internecie). W dołkach umieszczamy cebule i przysypujemy je ziemią. Ta metoda dobrze sprawdza się, jeśli sadzimy cebulki na trawnikach lub na istniejących już rabatach, między roślinami.

O czym jeszcze pamiętać, sadząc wiosenne kwiaty?

Sadząc cebule zwróćmy uwagę na to, jaką docelową wielkość będą mały dane rośliny. Tu mogą być znaczne różnice nawet w obrębie tego samego gatunku. Szczególnie zróżnicowane są tulipany, które mogą dorastać do 20 cm, ale i ok. 70 cm. Pamiętajmy też, że poza samym kwiatem, roślina będzie miała kępę liści i trzeba zostawić na nią miejsce.

Jeśli mamy problem z nornicami itp. szkodnikami, cebulki warto posadzić w specjalnych koszykach (dostępnych w sklepach ogrodniczych i marketach). Ochronią one cebulki przed apetytami gryzoni. Dobrze jest też namoczyć cebulki w środku grzybobójczym (fungicydzie), co ochroni je przed chorobami.

Późno sadzone cebulki warto zabezpieczyć warstwą kompostu (wczesną wiosną należy ją delikatnie rozgarnąć).

Rabata z wiosennych kwiatów i nie tylko

Rabatę możemy skomponować wyłącznie z roślin cebulowych, jednak warto pamiętać, że latem to miejsce już nie będzie atrakcyjne – po kwiatach cebulowych pozostaną zasychające liście (nie wolno ich ścinać, dopóki same nie uschną).

Warto więc zostawić miejsce na rośliny, które wypełnią miejsce przez resztę sezonu. Do wyboru mamy zarówno rośliny wieloletnie, jak i jednoroczne. Z roślinami cebulowymi można sadzić np. liliowce, bodziszki, rozwary, aksamitki, szałwie błyszczące, lobelie, nasturcje, nagietki, smagliczki nadmorskie itp.

Większość gatunków, szczególnie wcześnie kwitnących, dobrze się czuje pod drzewami i krzewami liściastymi. Wczesną wiosną mają dużo światła, dzięki czemu dobrze kwitną, a kiedy na gałęziach pojawiają się liście, zapewniają ochronę roślinom przed coraz bardziej palącym słońcem.

Te wiosenne kwiaty posadź we wrześniu

Oto 13 gatunków wiosennych kwiatów cebulowych, które warto posadzić jesienią.

Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny