Na pustym placu obok bazaru przy ul. Kawaleryjskiej powstaną dwie hale targowe. Miasto liczy, że da to ponad 150 nowych miejsc pracy. Ogłosiło właśnie konkurs na koncepcję architektoniczną tego terenu.

Od dwunastu lat słyszę plotkę, że chcę jakoby zlikwidować to targowisko, a ziemię sprzedać deweloperowi. Nigdy nie miałem i nie mam takich planów - mówi prezydent Tadeusz Truskolaski.

Mało tego, władze miasta chcą powiększyć bazar przy ul. Kawaleryjskiej. Na pustym terenie od strony stadionu mają stanąć dwie hale handlowe o powierzchni do 2 tys. mkw. każda.


- Będzie można w przyjemny i szybki sposób zrobić zakupy - podkreśla Michał Stefanowicz, prezes miejskiej spółki Lech, która zarządza targowiskiem.

W każdej hali będzie 80 boksów. Miasto szacuje, że inwestycja przyniesie ponad 150 miejsc pracy. - Wychodzimy naprzeciw prośbom kupców, z którymi spotkałem się w tej sprawie trzy lata temu - podkreśla Tadeusz Truskolaski.

12 mln zł - Takie są szacunkowe koszty budowy dwóch hal handlowych.

Dodaje, że za inwestycją przemawia nie tylko tworzenie nowych miejsc pracy, ale też to, że na bazarze wiele osób robi zakupy. - Bo uważa, że jest tu taniej niż w innych punktach. Poza tym takie miejsca nadają miastom kolorytu, który trzeba utrzymywać - wyjaśnia prezydent.

Według niego dodatkowym atutem jest fakt, że nawet po wprowadzeniu ustawowego zakazu będzie tu można zrobić zakupy również w niedziele. - Bo sami przedsiębiorcy staną za ladą - podkreślał Truskolaski.

Wczoraj spółka Lech ogłosiła konkurs architektoniczny na koncepcję nowych obiektów. Architekci mają też zaprojektować teren wokół hal - chodniki, ławki, zieleń a nawet miejsce rekreacyjne. - Tak, by tata miał gdzie poczekać z dzieckiem, gdy mama pójdzie na zakupy - mówi Michał Stefanowicz.

Konkurs ma być rozstrzygnięty w drugiej połowie kwietnia. Budowa będzie mogła się rozpocząć pod koniec 2018 roku lub na początku następnego. Otwarcie hal planowane jest na 2020 rok.

Miasto nie wyklucza, że w przyszłości hale targowe powstaną również w miejscu dzisiejszych budek handlowych. Wszystko zależy od zainteresowania ze strony kupców. Rozszerzenie targowiska możliwe jest też w stronę istniejącej nieopodal stacji paliw. O ile będzie miejsce po wybudowaniu planowanych tu parkingów typu park & ride.

Waszym Zdaniem. Nowe bilety Białostockiej Komunikacji Miejskiej. Co sądzą o nich białostoczanie?