Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tanie gadanie

(now)
Połączenia w telefonii VoIP działają na podobnej zasadzie, co zwyczajne telefony. Są jednak dużo tańsze.

Różnica między tradycyjnym, a internetowym telefonem jest jedna, ale zasadnicza. Głos nie jest przekazywany przez kable czy sieci operatorów komórkowych, ale biegnie przez Internet. Tak samo jak poczta elektroniczna, pliki muzyczne czy video. Wystarczy dostęp do Internetu i telefon współpracujący z VoIP i można rozmawiać z całym światem za ułamek ceny oferowanej przez tradycyjnych operatorów.

Tylko sieć

Każdy chyba posiadacz komputera korzysta z pogaduszek przez Skype'a czy GG. Nie musi nawet stukać w klawisze - wystarczy zestaw słuchawek i mikrofon. VoIP to krok dalej. Jeśli w ogóle nie mamy albo nie chcemy włączać komputera i tak możemy dzwonić przez Internet. Wystarczy specjalne urządzenie, tzw. bramka VoIP (najtańsze kosztują powyżej 100 zł). Pozwoli ona na podłączenie do sieci zwykłego telefonu.

Są też w sprzedaży specjalne aparaty wyłącznie do rozmów internetowych. Niezłej jakości sprzęt kosztuje klkaset złotych.

(Prawie) za darmo

Aby wszystko mogło zadziałać potrzebny jest jeszcze operator VoIP. Na rynku są dostępni zarówno oferujący opłaty tylko abonantowe, jak i opłaty za kolejne minuty rozmowy. Takie usługi prowadzą najpopularniejsze portale internetowe i wiele firm polskich i zagranicznych. Najlepiej więc, zanim zdecydujemy się na skorzystanie z zalet tej - wcale nie tak znowu nowej technologii - przejrzeć oferty różnych dostawców. No i wybrać taką, która najbardziej odpowiada naszym potrzebom.

Sposób korzystania z VoIP może być różny i zależy od operatora. Połączenia z rozmówcą korzystającym z komputera lub telefonii VoIP są zwykle darmowe. Połączenia z telefonami stacjonarnymi i komórkowymi wymagają jednak przekształcenia syganłu cyfrowego na zwykły - telefoniczny. A to wiąże się z koniecznością wykupienia abonamentu lub usługi pre-paid (płacimy z góry i otrzymujemy w zamian pewną ilość czasu do "przegadania").

Niektórzy operatorzy (np. Tlenofon, IPCall) dają możliwość przeniesienia naszego numeru stacjonarnego z TPSA, Netii czy innych operatorów.

Bez prądu nie pogadasz

Największą korzyścią technologii VoIP jest z całą pewnością niski koszt. Najbardziej opłaca się rozmawiać przez Internet w przypadku połączeń międzynarodowych. Ale i przy rozmowach lokalnych oferta operatorów internetowych jest konkurencyjna. VoIP pozwala także na korzystanie z usługi wszędzie. Wybierając się w podróż, można zabrać ze sobą telefon albo komputer, i telefonować z każdego miejsca, w którym posiadamy dostęp do Internetu.

Jednak, jak każda nowinka, telefonia VoIP ma też minusy. Potrzeba też trochę wiedzy i umiejętności, aby poprawnie podłączyć i zainstalować bramkę, do której podłączymy telefon. Potrzebny jest solidny dostawca Internetu. Jeśli mamy słabe i zawodne łącze (jego przepustowość powinna wynosić co najmniej 128 kb/s) w razie częstych awarii jesteśmy odcięci od świata. Podobnie w przypadku awarii zasilania - nie ma prądu, nie ma gadania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny