MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tajemnicze znaki w polskich lasach, widoczne tylko z powietrza. Od kolosalnego kompasu po rysunek orła bielika. Czym są polskie dendroglify?

Emil Hoff
Emil Hoff
Wideo
od 16 lat
W Polskich lasach nie brak niezwykłych i tajemniczych miejsc. Turyści odwiedzić mogą starożytne cmentarzyska, oglądać dziwne rzeźby o niejasnej przeszłości, badać bory uważane za nawiedzone. Są jednak i takie leśne tajemnice, wśród których można spacerować, w ogóle ich nie dostrzegając. Chodzi o lasy ukształtowane w gigantyczne znaki, widoczne tylko z powietrza. Gdzie są i do czego służą? Zapraszamy na wycieczkę do polskich dendroglifów.

Spis treści

Dendroglif ukazujący strzałę
Polskie lasy są pełne tajemniczych i niezwykłych miejsc. Niektórych można jednak nie zauważyć w czasie spaceru - widac je tylko z powietrza. Czym są dendroglify, kto je stworzył i dlaczego? Zapraszamy na wycieczkę po polskich dendroglifach. Dawid Bębenek, za zgodą

Tajemnicze znaki w polskich lasach. Mają setki metrów długości

Jeśli macie drona, zdarza wam się latać na paralotni, albo po prostu lubicie przeglądać zdjęcia lotnicze Polski, być może od czasu do czasu dostrzeżecie na niebie i ziemi coś, co wprawi was w osłupienie.

Zobacz w galerii: Niesamowite znaki w polskich lasach. Aż trudno uwierzyć własnym oczom!

Na pewno silnych wrażeń mogą doznać droniarze lub paralotniarze, przelatujący nad Bukownem w Małopolsce. Ich oczom ukazuje się niezwykły widok: gigantyczna strzałka, wskazująca północ. Strzałkę tworzą drzewa, zasadzone tak, by wskazywać lotnikom biegun. Niezwykły rysunek ma ponad pół kilometra długości i szerokość stu metrów.

Kto i po co ukształtował las w tak niezwykły sposób? Eric von Daeniken zapewne dopatrywałby się w tym sprawki kosmitów, ale odpowiedź jest bardziej prozaiczna: to dzieło harcerzy, pracujących pod okiem leśników. Tak właśnie powstaje większość dendroglifów. Ale czym one właściwie są i czemu służą?

To też może cię zainteresować:

Co to jest dendroglif?

Słowo dendroglif wywodzi się od dwóch greckich wyrazów. „Dentro” oznacza drzewo, a „glifon” – rzeźbienie. Dendroglif to więc to, co wyrzeźbione, utworzone na drzewach lub z drzew.

Anglosasi najczęściej określają tym słowem znaki ryte w korze drzew, ale w Polsce przyjęło się inne użycie. Dendroglif oznacza rysunek, wykonany z samego lasu, który poprzez umiejętne sadzenie drzew kształtuje się w taki sposób, by z odpowiedniej wysokości tworzył zamierzony przez artystę obraz. Dendroglify pełnią funkcję pomników geodezyjnych.

W Polsce istnieją trzy spektakularne dendroglify i jeden, który dopiero wyrasta. Gdzie w Polsce można znaleźć niezwykłe rysunki, utworzone z drzew?

To też może Cię zainteresować:

Bukowno: Strzała Północy i hołd dla papieża

Wspominany małopolski dendroglif nazywany bywa „Kompasem z Bukowna” lub „Strzałą Północy”. Przedstawia znak „N” ze strzałką wskazującą północ. To największy tego typu znak na świecie: ma 550 m długości i ponad 100 m szerokości.

Drzewa układające się w strzałkę zasadzono w czasie rekultywacji terenu byłej kopalni piasku „Szczakowa”. Pomysłodawcą był leśniczy Jacek Chmura z Nadleśnictwa Chrzanów. Strzałka wskazująca północ ma pomagać w nawigacji pilotom.

Dendroglif ukazujący strzałę
Strzała Północy lub „Kompas z Bukowna” to największy tego typu dendroglif na świecie. Ma ponad pół km długości. Dawid Bębenek, za zgodą

Nieco ponad 2 km na wschód od „Strzały Północy” znajduje się jeszcze inny dendroglif: wielki napis „JP II”, także pomysłu Jacka Chmury, zasadzony w 2006 r. na cześć zmarłego papieża Jana Pawła II.

Dendroglif w hołdzie Janowi Pawłowi II
W Bukownie znajdują się aż dwa dendroglify. Drugi stworzono na cześć Jana Pawła II. Piotr Szlachta, za zgodą

Las w kształcie harcerskiej lilii pod Zieloną Górą

W lasach koło Zielonej Góry od 2014 r. drzewa układają się w lilię harcerską. Dendroglif powstał na jubileusz 90-lecia Lasów Państwowych i 25-lecia Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Widok na dendroglif w kształcie harcerskiej lilii
W lasach pod Zieloną Górą harcerze posadzili drzewa w kształcie harcerskiej lilii. Google Earth Pro

Po czterech latach od zasadzenia lilia była już wyraźnie widoczna. Sami zobaczcie:

Podobny dendroglif zasadzono jeszcze w Nadleśnictwie Supraśl, na terenie lasu zniszczonego przez huragan w 2016 r.

Gigantyczny orzeł bielik

W październiku 2018 r. harcerze i leśnicy zasadzili ok. 100 tys. drzew na terenie Nadleśnictwa Lipusz na Kaszubach. Chcieli w ten sposób uratować lokalny drzewostan, który rok wcześniej poważnie ucierpiał w czasie nawałnicy. Ponieważ zbliżała się setna rocznica odzyskania niepodległości, postanowiono posadzić drzewa tak, by układały się w kształt orła z polskiego godła.

Tak powstał kolejny polski dendroglif. Orzeł, szeroki na 310 metrów (to rekord Guinnessa), utworzony jest z brzóz, które będą się dobrze wyróżniać na tle otaczających go sosen. Rysunek jest już całkiem dobrze widoczny, a w przyszłości ma się prezentować wprost doskonale. Wiosną orzeł będzie zielony od świeżych listków, jesienią żółty, a zimą biały od sosnowych pni.

Zobaczcie świeże zdjęcia dendroglifu, wykonane w październiku 2023 r.:

Dendroglif w nadleśnictwie Lipusz - zdjęcie z powietrza
Dendroglif w kształcie godła Polski zasadzono w lasach Grabowa, blisko jeziora Mausz. Przemyslaw Swiderski / Polska Press
Dendroglif w nadleśnictwie Lipusz - zdjęcie z powietrza
Kształt orła bielika tworzy aż 100 tys. brzóz! Przemyslaw Swiderski / Polska Press

Poniżej lokalizacja dendroglifu na mapie:

Zobaczcie na filmie, jak przebiegały prace nad sadzeniem drzew w kształt gigantycznego orła bielika:

Zdjęcia polskich dendroglifów

Zapraszamy do galerii zdjęć polskich dendroglifów:

Najpiękniejsze fotografie powietrzne zostały wykonane przez panów Dawida Bębenka oraz Piotra Szlachtę. Zajrzyjcie na ich profile na Facebooku, by obejrzeć inne ciekawe fotografie z całej Polski.

To też może cię zainteresować:

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tajemnicze znaki w polskich lasach, widoczne tylko z powietrza. Od kolosalnego kompasu po rysunek orła bielika. Czym są polskie dendroglify? - Strona Podróży

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny