Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szybkie grzanie

(now)
Wybierając czajnik należy zwrócić uwagę na rodzaj grzałki. Producenci oferują nam czajniki z płaską grzałką płytową lub z grzałką spiralną.
Wybierając czajnik należy zwrócić uwagę na rodzaj grzałki. Producenci oferują nam czajniki z płaską grzałką płytową lub z grzałką spiralną. Fot. Archiwum
Wybór jest prosty - czajnik ma szybko zagotować wodę

Podstawowym parametrem jest pojemność. Nie ma sensu kupować mniejszych niż półtoralitrowe - często warto zastanowić się nad znacznie większym. Duże znaczenie ma też moc. Im wyższa, tym szybciej zagotujemy wodę. W czajnikach z płaską grzałką płytową mamy do wyboru moc od 650 do 3 tys. W, natomiast w czajnikach z grzałką spiralną- od 1 do 2 tys. W.

Bezpieczne grzanie

Grzałka płytowa ma tę zaletę, że można przy jej wykorzystaniu zagotować małą ilość wody - wystarczy pół szklanki. Płaski układ powoduje, że na grzałce osadzać się będzie mniej kamienia, a czyszczenie będzie łatwiejsze.

Czajniki z płaską grzałką, na obrotowej podstawie, są wgodne w użyciu. Najmniejsza ilość wody, jaką możemy zagotować w tego typu urządzeniu to pół litra.
Każdy czajnik ma wbudowany automatyczny wyłącznik, ale już nie wszystkie wyposażono - w niewątpliwie przydatne - zabezpieczenie przed włączeniem bez wody. Taki bezpiecznik to oddzielny termostat, który kontroluje temperaturę grzałki.

Gdy temperatura dojdzie do określonego poziomu, czajnik wyłącza się automatycznie. Dobrze jest też, jeśli pokrywa jest zatrzaskiwana - uchroni to nas przed ewentualnym poparzeniem przelewającą się wodą. Podobną rolę pełni termoizolowana obudowa.

Przydatne akcesoria

Wpływ na jakość wody ma metalowy filtr siateczkowy instalowany przy dzióbku - wychwytuje on pływające zanieczyszczenia, które mogą się wytrącić podczas gotowania. Filtr antyosadowyzatrzymuje kamienny osad, który oderwał się od grzałki. Dzięki temu napoje są klarowne i smaczniejsze. Możesz wybrać czajnik z filtrem nylonowym, metalowym, plastikowym lub węglowym. Wybierajmy takie modele, w których siteczko to można wyjąć i łatwo oczyścić bez konieczności manewrowania całym czajnikiem.

- odkamieniacz - zawarty w nim kwas jabłkowy rozpuszcza osad z kamienia, który osadza się na grzałce. Odkamienianie powoduje, że czajnik będzie zużywał mniej prądu.;

- ściereczki uniwersalne - jednorazowe ściereczki nasączone specjalnymi środkami czyszczącymi i zapachowymi, bezpieczne dla produktów żywnościowych. Nie zniszczą obudowy czajnika i nie spowodują zwarcia podczas czyszczenia;

- jeśli nasz czajnik ma stalową obudowę, warto kupić specjalny środek do jej czyszczenia. Usunie plamy z wody, tłuszczu lub wapnia, ślady palców i innych zabrudzeń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny