Szudziałowo. W grudniu zabraknie na pensje

Martyna Tochwin mtochwin@poranny.pl tel. 85 711 22 87Zaktualizowano 
W Szudziałowie wypłaty w budżetówce pod znakiem zapytania
W Szudziałowie wypłaty w budżetówce pod znakiem zapytania Archiwum
Nie ma pieniędzy na wynagrodzenia dla urzędników i pracowników oświaty. W budżecie gminy brakuje 330 tysięcy złotych na wypłatę ostatnich pensji w tym roku. Ostatnią deską ratunku jest pomoc innych samorządów. Wójt Szudziałowa już zwrócił się do ponad trzydziestu podlaskich gmin z prośbą o finansowe wsparcie.

Sytuacja jest zła, ale mam nadzieję, że uda się nam pozyskać pieniądze na wypłaty. Nie zakładam najczarniejszego scenariusza - zapewnia Mariusz Czaban, wójt gminy Szudziałowo.

Póki co, pieniędzy jednak nie ma. W grudniu pensji może nie otrzymać blisko dziewięćdziesięciu pracowników urzędu gminy, Ośrodka Pomocy Społecznej, Zakładu Gospodarki Komunalnej, Gminnego Ośrodka Animacji Kultury i Rekreacji oraz dwóch szkół: w Szudziałowie i Babikach.

To właśnie pracownicy oświaty są w najgorszej sytuacji. Gmina wypłaca im pensje z góry. A na to, żeby wynagrodzenia wpłynęły na konta 1 grudnia szanse są naprawdę znikome.

- W najgorszej sytuacji są rodziny, gdzie obydwoje małżonkowie pracują w instytucjach podległych wójtowi. Wszyscy żyjemy w niepewności, czy otrzymamy wynagrodzenia. Dodatkowo idą święta. Mimo to staram się podtrzymywać siebie i swoich nauczycieli na duchu - mówi Ewa Skórska, dyrektorka Szkoły Podstawowej w Babikach.

Wójt próbując ratować sytuację chciał zaciągnąć kredyt na wypłatę wynagrodzeń. Potrzebował na to zgody radnych. Ci jednak nie zgodzili się.

- Jestem radnym szesnaście lat i pierwszy raz się zdarza sytuacja, żeby ktoś straszył, że nie będzie na pobory dla pracowników urzędu i nauczycieli. To jest tylko i wyłącznie wina wójta - mówi Leszek Olchowik, przewodniczący Rady Gminy.
Finansowe kłopoty Szudziałowa związane są z wybudowaną halą sportową. Wykonawca spóźnił się z oddaniem jej do użytku o cztery miesiące. Wójt naliczył więc kary umowne. Sprawa trafiła do sądu. Ten choć przyznał rację gminie, nakazał zwrócenie wykonawcy około 450 tys. zł. Uznał, że naliczona przez gminę kara - niemal 2 mln zł - jest zbyt wysoka.

- Sąd wziął pod uwagę tzw. aspekt społeczny czyli sytuację przedsiębiorcy i to, że tworzy miejsca pracy. Uregulowaliśmy należność nie czekając na komornika, który dodatkowo skasowałby 15 proc. od 450 tys. zł czyli 80 tys. zł - mówi wójt.

Teraz szuka ratunku w podlaskich samorządach. Już rozesłał ponad trzydzieści pism z prośbą o przekazywanie darowizny na rzecz gminy.

- Póki co, mam ustne zapewnienia o pomocy od takich samorządów jak Gródek, Michałowo, Sokółka. Myślę też, że mogę liczyć na pomoc Supraśla. Te samorządy dobrze wiedzą, w jakiej jestem sytuacji, że część rady, w tym przewodniczący działają w myśl zasady "im gorzej, tym lepiej"- tłumaczy Mariusz Czaban.

Dodatkowo gmina wystawia na sprzedaż swoje działki. Większość będzie sprzedawanych w połowie grudnia. Już udało się sprzedać jedną za 7,5 tysięcy złotych.

- Wiem, że pan wójt robi wszystko, żeby pozyskać pieniądze na wypłaty. I mam nadzieję, że mu się uda. Nawet, jeżeli miałyby wpłynąć na konta kilka dni później, to zaczekamy. Oby tylko były - mówi Ewa Skórska. - Najważniejsze, żeby składki zostały opłacone. Bo nie daj Boże ktoś akurat zachoruje. To będzie dopiero problem.
Póki co, listopadowe pensje pracowników budżetówki w Szudziałowie są zabezpieczone. Mariusz Czaban ma nadzieję, że nawet jeśli do 1 grudnia nie uda się zebrać całej brakującej kwoty na wynagrodzenia, nauczyciele otrzymają przynajmniej część pensji.

Czytaj e-wydanie »

Oferty pracy z Twojego regionu

polecane: Flesz - Co piąta transakcja będzie wymagać użycia PIN-u

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1,255

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

M
Moderator
W dniu 13.07.2014 o 16:50, Gość napisał:

Zamknijcie ten temat, czy wy nie widzicie że dyskutant obrał sobie temat i klei w nim NIE NA TEMAT !!! Do administratora i moderatorów tego forum: Żądam zamknięcia tematu, ile jeszcze ma być tego trollizmu?

 

Cóż należy przyznać rację. Faktycznie nie może być tak że ktoś wykorzystuje temat do jakby nie było trollingu, a skoro są sprzeciwy należy zareagować. W tematach powinna być prowadzona konstruktywna rozmowa, a nie posty na zasadzie "kopiuj i wklej" 

 

Faktycznie forum nie do tego służy - zamykamy

G
Gość

Zamknijcie ten temat, czy wy nie widzicie że dyskutant obrał sobie temat i klei w nim NIE NA TEMAT !!!

 

Do administratora i moderatorów tego forum:

 

Żądam zamknięcia tematu, ile jeszcze ma być tego trollizmu?

d
dyskutant

Teraz najważniejsze - aż sam się zdziwiłem ????

 Rio ostrzega i zaleca trzymanie się planu zaproponowanego przez nowego wójta inaczej będą skutki .....

....….Zważywszy na wykazane w WPF wykonanie budżetu roku 2010 Skład Orzekający pragnie podkreślić ,że wskaźniki zakładane na rok 2011 oscylują w górnych dopuszczalnych granicach , a gmina Szudziałowo powinna dołożyć należytej staranności w toku wykonywania budżetu , tak aby nie wystąpiły istotne odstępstwa od planu , skutkujące naruszeniem ustawowych wskaźników długu .

Biorąc powyższe pod uwagę Skład Orzekający wydał pozytywną opinię o planowanej kwocie długu i o możliwości sfinansowania przedstawionego deficytu ….

 

Wiadomo w marcu już starego wójta nie było - to raz a dwa nowy wójt proponował nowy swój projekt budżetu - trochę dziwne ale to potwierdza tezę że trzeba było otrzymać 580 tys zwrotu za wodociąg w Słoi i dostać refunadację z Urzędu Marszałkowskiego i po bólu

Co zrobiono ?
 kto to zrobił ?

Czy to osoby odpowiedzialne za swoje czyny ?

Kogo chciano umoczyć przy okazji ???

d
dyskutant

teraz dla własnej satysfakcji !!!!!ha ha ha

 Mnie wiszą i powiewają twoje marne przeprosiny nigdy tego nie chciałem i nie chcę bo musiałoby zająć pół tego forum .

 

.....Uchwała Nr II-00312-62/11 Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku z dnia  marca 2011r.w sprawie wyrażenia opinii o prawidłowości planowanej kwoty długu oraz możliwości sfinansowania deficytu przedstawionego przez Gminę Szudziałowo .

Opiniuje pozytywnie

....…..W 2 Uchwały postanowiono , iż dochody budżetowe w kwocie 721.522 zł pochodzące z refundacji Unii Europejskiej przeznacza się na spłatę pożyczki zaciągniętej na wyprzedzające finansowanie zadań realizowanych w ramach budżetu środków UE . W związku z powyższym powstał budżet deficytowy w wysokości 425.115 zł ….

 

Kto czyta uważnie to jeszcze kwota 721.522 zł to kwota z refundacji / - gdzie teraz te czasy ???/ pozostała po starym wójcie do wykorzystania w roku 2011 .

d
dyskutant

Już na koniec - sprawa najważniejsza :

........Żadna Rada Gminy nie podejmie decyzji o zaciągnięciu kredytu czy pożyczki nie mając pozytywnej opinii RIO .....

 dlaczego ??????

 bo uchwała Rady Gminy będzie uchylona właśnie przez RIO a co za tym idzie nieważna - kto tej wiedzy nie posiada to kiep i nieuk .

A to takie proste .

 Trzeba tylko umieć .

 

Słowem jest zgoda RIO na kredyt to Rada może ale nie musi zaciągać kredytu .

To samo z budżetem jest w budżecie już zgoda rady na zaciągnięcie kredytu to wójt plus skarbnik z kontrasygnatą nie muszą zaciągać kredytu .

 A to takie proste .

 

A oszołomy mącą i kręcą dalej .

d
dyskutant

....Art. 18.

2. Do wyłącznej właściwości rady gminy należy:

2) ustalanie wynagrodzenia wójta, stanowienie o kierunkach jego działania oraz przyjmowanie sprawozdań z jego działalności;

4) uchwalanie budżetu gminy, rozpatrywanie sprawozdania z wykonania bu-dżetu oraz podejmowanie uchwały w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium z tego tytułu;

8) podejmowanie uchwał w sprawach podatków i opłat w granicach określonych w odrębnych ustawach;

9) podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych gminy, przekraczających zakres zwykłego zarządu, dotyczących:

c) zaciągania długoterminowych pożyczek i kredytów,

d) ustalania maksymalnej wysokości pożyczek i kredytów krótkoterminowych zaciąganych przez wójta w roku budżetowym,

i) ustalania maksymalnej wysokości pożyczek i poręczeń udzielanych przez wójta w roku budżetowym;

10) określanie wysokości sumy, do której wójt może samodzielnie zaciągać zobowiązania;

 

 

s
stanislaw nicewicz

o matko z corka, jak przeczytalem, ze ma mnie pan dyskutant przeprosic to az mnie zatkalo. juz kiedys pisalem, ze niema potrzeby isc do sadu choc powodow jest wiele. czlowiek glupi i chamski nie odbierze myslacemu i nie chamskiemu nic. kazdy wpis dyskutanta mnie tylko smieszy i wyzwala we mnie wspolczucie do tej biednej zakompleksionej osoby. isc na policje i do sadu aby sie dowiedziec, ze jest tym kim jest? szkoda czasu. by przekonac nie przekonanych? to ich problem jak ktos nie umie samodzielnie myslec - trudno-.

moim zdaniem wystarczy czasem tu odpisac podniesc mu cisnienie i niech dalej klepie.

wojt mial wiele rozwiazan i uwag do latwiejszego wyjsca z kryzysu po poprzedniku, niestety rada ma mozliwosc przeszkadzania i to robi. ile stracila gmina subwencji z powodu obnizania podatku? przecietny mieszkaniec by tego nie zauwazyl a z panstwa jest o okolo 400 tys mniej w ciagu dwoch lat. itp td.

a on dalej bedzie pisal potoki liczb i interpretowal po swojemu. wlasnie na wykresach to lepiej widac, rok z wykresu to problemy z poprzedniego roku, a kto kiedy byl u wladzy chyba wszyscy wiemy.

na tym forum ani ja ani ty nie przekonamy do swoich racji, ty dyskutancie badz pewien, ze osmieszasz siebie i opozycje swoim chamstwem i stylem. a gmina tak jak kiedys tak i teraz potrzebuje dobrej pracy a nie gadania takiego lub podobnego jakie jest tez na sesji czy na forum.

 

przypomne sie: to kiedy klamalem lub donosilem? a moze mylisz pojecia? znowu masz o czym pisac i jak czujesz mrowienie w palcach?

d
dyskutant

....Art. 91.

Suma zaciągniętych kredytów i pożyczek oraz zobowiązań z wyemitowanych papierów wartościowych, o których mowa w art. 89 ust. 1 i art. 90, nie może przekroczyć kwoty określonej w uchwale budżetowej jednostki samorządu terytorialnego. 2. W przypadku ubiegania się przez jednostkę samorządu terytorialnego o kredyt lub pożyczkę na cel, o którym mowa w art. 89 ust. 1 pkt 2–4 i art. 90, a także w przypadku zamiaru emisji przez jednostkę samorządu terytorialnego papierów wartościowych na cel, o którym mowa w art. 89 ust. 1 pkt 2–4 i art. 90, zarząd tej jednostki jest obowiązany uzyskać opinię regionalnej izby obrachunkowej o możliwości spłaty kredytu lub pożyczki lub wykupu papierów wartościowych.

No i wszystko jasne nieuku samorządowy . a teksty że to wina rady można se włożyć wiesz gdzie ....... Teraz już wiesz że jest niemożliwe wzięcie kredytu bez zgody RIO.

 Niżej dodam co Rada Gminy może w sprawie długu i kredytu .

 

o
olp

Pojedynek na słowa się toczy a czytelnicy kibicują piszącym.Ciekawe kto jesienią zostanie wójtem?

d
dyskutant

Dla mniej zorientowanych podaję cytat z ustawy o finansach publicznych

....Art. 89.

1. Jednostki samorządu terytorialnego mogą zaciągać kredyty i pożyczki oraz emitować papiery wartościowe na:

1) pokrycie występującego w ciągu roku przejściowego deficytu budżetu jednostki samorządu terytorialnego;

2) finansowanie planowanego deficytu budżetu jednostki samorządu terytorialnego;

3) spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu emisji papierów wartościowych oraz zaciągniętych pożyczek i kredytów;

4) wyprzedzające finansowanie działań finansowanych ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej.

2. Zaciągnięte kredyty i pożyczki oraz wyemitowane papiery wartościowe, z prze-znaczeniem na cel, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, podlegają spłacie lub wykupowi w tym samym roku, w którym zostały zaciągnięte lub wyemitowane.

Art. 90.

Na finansowanie wydatków na inwestycje i zakupy inwestycyjne ujęte w ramach przedsięwzięć, o których mowa w art. 226 ust. 3, jednostki samorządu terytorialnego mogą zaciągać pożyczki w państwowych funduszach celowych, o ile ustawa tworząca fundusz tak stanowi.

 

 

G
Gość
W dniu 13.07.2014 o 11:45, dyskutant napisał:

????? Mitomania, czyli obsesyjno -kompulsywne kłamstwa, są na pewien sposób wrośnięte w naturę tego  człowieka. Co gościu @ ~stanislaw nicewicz~   masz problem z wielkością swego ptaszka ????? Tu w tym temacie masz kompleks ???Musisz się ciągle obnażać przed lustrem i powtarzać Pinokio 1 , Pinokio +2  itp. ,itd. …wtedy czujesz ulgę ???? Są zapewne terapie, ale zdać sprawę  z uzależnienia mitomanowi chyba trudniej, albo w ogóle czy jest to niemożliwe. Musiałoby się wydarzyć coś takiego, co ukazałoby jemu samemu że jest wewnątrz zakłamany - a można domniemywać , że on nie chce tego zobaczyć, i prawdę mówiąc, nie widzi potrzeby sięgnięcia głębiej bo w wystarczający sposób dla siebie widzi swoje oblicze w lustrze . Czy prawdziwe –  a co z wielkością ptaszka ????? – pozostawię milczeniem .Może w te kompleksy wprowadziła jego własna żona ????- teraz tu odreagowuje .

Panie Komendancie Podlaskiej Wojewódzkiej Komendy OHP w Białymstoku zwracam się z prośbą o godne zachowywanie się w stosunku do obywateli RP. Retoryka, forma i treść zamieszczanych na tym forum Pana poglądów w sposób rażący urąga przepisom określonym w ustawie o służbie cywilnej, a zwłaszcza zawartych w art. 76 ust. 1 pkt 7 nakazujący pracownikom służby cywilnej godne zachowywanie się w służbie i poza nią. Na podstawie w/w wpisu Pan Nicewicz ma pełne prawo do zawiadomienia Prokuratury o popełnieniu przez Pana przestępstwa z art. 216 parag. 1 Kodeksu karnego, zgodnie z którym ,,kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do tej osoby dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności". Niewątpliwie Pana naganne zachowanie podważyło by zaufanie Ministra Pracy i Polityki Społecznej do Pana jako jednego z najwyższych urzędników administracji państwowej. Reasumując nieważne kto ma rację musi Pan wiedzieć, że obywatel ma prawa, a urzędnik ma obowiązki. Uważam, że właściwym zachowaniem z Pana strony będzie przeproszenie Pana Nicewicza za użyte epitety, pomówienia i niewłaściwe słowa. 

d
dyskutant

… pewnie w amoku nie zauwazysz za szybko mojego wczesniejszego wpisu, nie spodziewam sie, ze odpiszesz lub ze napiszesz prawde.

kiedy ty i tak dalej manipulujesz i klamiesz. kredyt za czasow wojta mariusza czabana glownie brany byl na splate dlugow poprzednika i jego pomyslow / jego i jego rady. opinia komisji rewizyjnej, razem z opinia rio to byloby …

Z  Wiejskim Matołem Ekonomicznym  nie zamierzam dyskutować i odpowiadać na głupawe zaczepki . Mały wyjątek zrobię w sprawie kredytu – dla mnie oczywistą niedorzecznością i totalną głupotą było branie kredytu  na większy procent by ponoć płacić kredyt na mniejszy procent starego wójta . Można taką teorię usnuć - można  Matole ekonomiczny spójrz w zapisy ustawy o finansach publicznych i będziesz wiedział wszystko –

- kiedy można wziąć kredyt i ile procent  można rocznie spłacać i do ilu % rocznego budżetu

- kto pozwala wziąć kredyt  - czy tylko jedynie rada gminy ? – a co powiesz o zgodzie RIO ? – nie liczy się ?

-  czy można brać kredyt na spłacanie kredytów???? w jakich sytuacjach ?

Zwalanie winy wyłącznie na Radę Gminy jest wielkim nadużyciem .Wiadomo żaden bank nie da kredytu czy pożyczki bez opinii RIO i to jest dla ludzi inteligentnych jasne  a oszołomi  o tym zapominają i robią dym . Jak chcesz mogę zacytować opinię w sprawie RIO w sprawie udzielenia jakiegokolwiek kredytu czy pożyczki  i znów na parę dni będzie spokój hycniesz na swój ulubiony maszt . Przeglądałeś się w lustrze ??? Co wyszło pinokio + 1 czy pinokio + 3 ...... a może już pinokio - 5/ minus pięć /. Wszyscy się starzejemy .

 

 

d
dyskutant

.......Szanowni Państwo, informuję Państwa o tym, ponieważ to Państwo mnie wybraliście i przed Mieszkańcami chcę zdawać sprawozdanie ze swojej działalności. To Państwo ocenicie mnie obiektywnie i na Waszej ocenie zależy mi najbardziej........

 

Już to robimy - nam brakuje słów do oceny nieudolnego wójta więc pozwolimy sobie na parę cytatów ;

 

......Wójt musi zarabiać godnie, bo to odpowiedzialna funkcja. Płaca musi być odpowiednia, żeby urzędnik na tym stanowisku nie miał żadnych pokus do zarabiania na boku – tłumaczy wysokość swojego wynagrodzenia wójt. – Nie ukrywam jednak, że jeśli wyprowadzę gminę z takiego zadłużenia, to będę oczekiwał na większe zarobki......

 

....Chcą złamać mnie finansowo - mówi Mariusz Czaban. - Robią to z zemsty. Rada nie pomaga mi, a jedynie przeszkadza. ....

 

...W ubiegłym roku sam proponowałem obniżenie mi wynagrodzenia. Jeżeli obecnie Rada obniży wynagrodzenie to będę zarabiał mniej niż nauczyciel. To wbrew godności pracownika.

 

Czy trafiona ocena ?- rzecz subiektywna - z całą pewnością uchwycony cel jaki przyświęca wielkiemu nieudacznikowi samorządowemu .

 

d
dyskutant

.........Stan zadłużenia na koniec 2010 wyniósł 6. 355.453,- /w tym pożyczka na wyprzedzające finansowanie 721.522,/   …./ czyli kwota 5.633.931 /-co w stosunku do wykonanych dochodów w kwocie 8.698.273,21 stanowi 73,07%........., wskaźnik globalnego zadłużenia wynosi 64,77%

 - stan zadłużenia gminy na koniec 20l l roku zamknął się w kwocie 7.644.126,55 zł, co w stosunku do wykonanych dochodów stanowi 65,49%,

 Stan zadłużenia gminy na koniec 2012 roku zamknął się kwotą 7.114.899,94 zł, co w stosunku do wykonanych dochodów stanowi 74,47%.

  W trakcie 2013 roku spłacono kwotę 718.000 zł. kredytów i pożyczek oraz zaciągnięto
pożyczkę na prefinansowanie w wysokości 504.051,75 zł. Stan zadłużenia na dzień 31
grudnia 2013r. wyniósł 6.919.512,09 zł. (w tym zobowiązania wymagalne 297.089,34 zł

Ogółem stan zadłużenia w stosunku do wykonanych dochodów stanowi 66,18%. ....

Gołym okiem widać kwoty długu u Czabana wyższe niż obecnie niż zastał . Również zadłużenie procentowe jest wyższe . Można tak łgać w żywe oczy ????- widocznie można bo wydaje się im ze nikt nie sprawdzi cyfr i liczb . Można poszpanować niewiadomego pochodzenia tabelkami - można .

 Kto prowadzi gminę przez cztery lata do ruiny ????

  Teraz wiadomo dlaczego opinia Komisji Rewizyjnej się nie ukazała ???? - bo wyszłoby kłamstwo i matactwo - a tak lud ciemny we wszystko uwierzy .

d
dyskutant

Niestety, odsetki od kredytów zaciągniętych   przez poprzednika dotychczas pochłaniały wszystkie zaoszczędzone pieniądze. Jednak z roku na rok jest coraz lepiej. Pragnę przypomnieć, że radni / ci, którzy obecnie są przeciw/ bez wahania zezwalali na zadłużanie Gminy mojemu poprzednikowi.........

 

Jak wójtowie brali kredyty:

Fiedorowicz =2.276676,13
1. Szudziałowo, dnia 19 lipca 2010 rok kredyt w wysokości 940.800,00 PLN –
Całkowity koszt kredytu-209 461,79 zł – 22,26%  Razem do spłacenia = 1.150.261,79
2. Szudziałowo, dnia 26 listopada 2010 rok kredyt w wysokości 800.000,00 PLN
Całkowity koszt kredytu =326.414,34 zł – 40,80 % Razem do spłacenia = 1.126.414

 

Czaban =3.923.294
3. Szudziałowo, dnia 24 marca 2011 rok – kredyt w wysokości 670.780,00 złotych
Całkowity koszt kredytu =352.514,57 - 52,55% Razem do spłacenia = 1.023.294,57
4. Szudziałowo, dnia ??.??? 2011 rok – kredyt lub pożyczka w wysokości 1.900.000,00 zł
Całkowity koszt kredytu = jeżeli trend zostanie zachowany to koszt ok.1.000.000,00
Razem do spłacenia = 2.900.000,00          

 

Proszę o porównanie kwot odsetek Fiedorowicza z odsetkami Czabana. Odsetki do zapłat wzięte przez Czabana stanowią 55,55% i są o wiele wyższe niż Fiedorowicza - 40,80%. Kto widział brać na takie koszta kredyt ????? Trzeba było gadać ze gmina zadłużona ???- to jest właśnie skutek tego typu antyreklamy .

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3