Zbigniew Czyż
Adam Warżawa / PAP
Sztafeta 4x400 kobiet w składzie Alicja Wrona-Kutrzepa, Marika Popowicz-Drapała, Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka i Natalia Kaczmarek zajęła szóste miejsce w finale lekkoatletycznych mistrzostw świata w Budapeszcie. Polki uzyskały czas 3.24.93. Złoty medal zdobyły Holenderki, drugie były Jamajki, trzecie reprezentantki Wielkiej Brytanii.

Rywalkami startujących z drugiego toru Polek w finale były Francuzki, Irlandki, Włoszki, Holenderki, Belgijki, Brytyjki, Kanadyjki i Jamajki. Nie wystąpiły jedne z faworytek Amerykanki, które zostały zdyskwalifikowane w sobotnim półfinale.

Polki po pierwszej zmianie zajmowały ostatnie miejsce. Straty próbowała odrabiać Marika Popowicz-Drapała. Po drugiej zmianie Biało-Czerwone przesunęły się na ósme miejsce wyprzedzając Irlandki.

Świetny bieg Patrycji Wyciszkiewiocz-Zawadzkiej i Natalii Kaczmarek

Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka wyprowadziła nasze reprezentantki na trzeciej zmianie na siódme miejsce. Na ostatnim okrążeniu Natalia Kaczmarek miała bardzo duża stratę, by gonić rywalki, ale srebrna medalistka na 400 metrów zdołała poprawić pozycję naszej sztafety. Polki zajęły ostatecznie szóste miejsce z czasem 3.24.93.

Wygrała Holandia przed Jamajką i Wielką Brytanią.

Eveline Saalberg, Lieke Klaver, Cathelijn Peeters i Femke Bol uzyskały najlepszy w tym roku wynik na świecie - 2.20,72. Bol na ostatniej prostej popisała się znakomitym finiszem, wyprzedziła biegaczki z Jamajki i Wielkiej Brytanii. Candice McLeod, Janieve Russell, Nickisha Pryce i Stacey Ann Williams osiągnęły wynik 3.20,88, natomiast Laviai Nielsen, Amber Anning, Ama Pipi i Nicole Yeargin - 3.21,04

Amerykanie najlepsi w sztafecie mężczyzn

W sztafecie mężczyzn wygrali Amerykanie w składzie Quincy Hall, Vernon Norwood, Justin Robinson i Rai Benjamin. Złoci medaliści pobiegli w czasie 2.57,31, srebrny medal wywalczyli Francuzi, brąz zdobyli Brytyjczycy.

Amerykanie mieli wyraźną przewagę nad konkurentami. Ludvy Vaillant, Giles Biron, David Sombe i Teo Andant pobili rekord Francji - 2.58,45. Alex Haydock-Wilson, Charles Dobson, Lewis Davey i Rio Mitcham z Wielkiej Brytanii uzyskali czas 2.58,71.

Dziewiąte miejsce Wegnera w rzucie oszczepem

Dawid Wegner zajął dziewiąte miejsce w konkursie rzutu oszczepem. Triumfował Neeraj Chopra z Indii przed Pakistańczykiem Arshadem Nadeemem i Czechem Jakubem Vadlejchem. Tuż za podium uplasował się Niemiec Julian Weber.

Wegner rzucił kolejno 78,19, 74,60 i 80,75 m. Reprezentant Polski nie dostał się do wąskiego finału, do którego awansowało ośmiu oszczepników.

Chopra w drugiej serii uzyskał wynik 88,17. Nadeem rzucił 87,82, natomiast Vadlejch - 86,67. Przed rokiem Chopra zdobył srebrny medal mistrzostw świata w Eugene, a dwa lata temu w Tokio został mistrzem olimpijskim.