Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Szkoła zawodowa najwyższej jakości 2016”. Sukces ZST w Białymstoku

Katarzyna Asijewska [email protected]
Tadeusz Halicki , Aurelia Michałowska i Agnieszka Luck podczas wręczenia nagrody
Tadeusz Halicki , Aurelia Michałowska i Agnieszka Luck podczas wręczenia nagrody materiały szkoły
Zespół Szkół Technicznych im. gen. Władysława Andersa w Białymstoku został wyróżniony w konkursie „Szkoła zawodowa najwyższej jakości 2016”, w którym wzięło udział 85 placówek z całej Polski.

ZST przedstawił swój projekt „Adaptacja baskijskiego modelu współpracy szkoły z przedsiębiorstwami do warunków ZST w Białymstoku”.

- To dla nas wielkie wyróżnienie - przyznaje Tadeusz Halicki, dyrektor szkoły. - Już od kilku lat wdrażamy w życie dualny system kształcenia zawodowego, oparty na intensywnej współpracy szkoły z lokalnymi pracodawcami, w których branżach kształcimy w ZST, czyli branży drzewnej, gastronomicznej i mechaniczno-samochodowej.

Jak mówi dyrektor Zespół Szkół Technicznych, podobnie jak inne placówki, ta również korzysta z funduszy unijnych i przeznacza je na różnego rodzaju projekty. Dzięki nim doposażono szkołę w nowoczesne pomoce dydaktyczne, umożliwiono uczniom zdobywanie dodatkowych kwalifikacji, a także zagraniczne staże zawodowe. - Dzięki roboczym wizytom zagranicznym mieliśmy możliwość podpatrzenia jak funkcjonuje system edukacji, a w szczególności system edukacji zawodowej w wielu krajach - opowiada Halicki. - Byliśmy pod wielkim wrażeniem skuteczności i elastyczności rozwiązań stosowanych właśnie w Kraju Basków - opowiada.

Model baskijski

Tamtejsza edukacja zawodowa prowadzona jest właśnie w systemie dualnym, przy wielkim zaangażowaniu pracodawców w organizację i finansowanie kształcenia zawodowego. Takie rozwiązanie pokazało, że tego rodzaju współpraca przynosi korzyści zarówno dla szkoły i kształcącej się w niej młodzieży, jak i dla pracodawców. - Postanowiliśmy więc część tych rozwiązań przenieść na nasz białostocki grunt - stwierdza dyrektor. - Na szczęście spotkaliśmy się z bardzo pozytywną reakcją przedstawicieli wielu podlaskich firm - podsumowuje.

Dużym wsparciem dla ZST okazali się zaprzyjaźnieni pracodawcy, bez których projekt nie mógłby zostać wcielony w życie. Działania poparte zostały również przez Departament Edukacji i Prezydenta Miasta Białegostoku i radnych.

Uczniowie ZST znają lokalny rynek pracy

Współpraca przedsiębiorców i szkoły polega na tym, że mają oni wpływ na programy kształcenia zawodowego, a w szczególności na program praktyki zawodowej, która jest realizowana w danej firmie. Biorą oni również aktywny udział w promocję kierunków kształcenia zawodowego realizowanego w ZST, która polega m.in. na wsparciu finansowym akcji promocyjnej szkoły, uczestniczą osobiście w spotkaniach z gimnazjalistami, czyli potencjalnymi uczniami ZST, podczas których zachęcają do wyboru ścieżki rozwoju osobistego, prowadzącej do edukacji zawodowej.

Przedstawiciele współpracujących z ZST firm z branży drzewnej w drugim semestrze stali się organizatorami comiesięcznego konkursu na najlepszego ucznia w zawodzie stolarz lub technik technologii drewna. W rezultacie niektórzy uczniowie nawiązali kontakty zawodowe z pracodawcami.

- Działaniem, z którego jesteśmy najbardziej dumni jest powołanie, w porozumieniu z przedsiębiorcami i Stowarzyszeniem Inicjatyw Gospodarczych „Progres” Funduszu Stypendialnego ZST-Progres - mówi Renata Frankowska, wicedyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Białymstoku. - W ramach tego funduszu przyznawane są stypendia finansowe o charakterze motywacyjnym, przeznaczone dla uzdolnionych uczniów ZST, sponsorowane przez przedsiębiorców z trzech branż: drzewnej, mechanicznej i gastronomicznej - dodaje Frankowska.

Program ma na celu propagowanie oraz popularyzowanie kształcenia zawodowego oraz współpracę z lokalnymi przedsiębiorcami. Dzięki temu młodzież ma możliwość poznać swoich potencjalnych pracodawców, zanim zakończy edukację.

Aby uzyskać stypendium, trzeba było dostać rekomendację wychowawcy, mieć dobre wyniki w nauce oraz wyróżniać się na tle innych uczniów z przedmiotów zawodowych. Dziewiętnastu uczniów zespołu szkół otrzymało je w lutym tego roku.

- Dzięki tego typu działaniom, nasi absolwenci będą dobrze przygotowani do wejścia na lokalny rynek pracy, a pracodawcy będą mieli dobrze przygotowanego do podjęcia pracy pracownika - stwierdza Tadeusz Halicki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny