Głosowanie zakończone
Plebiscyt: PLEBISCYT EDUKACYJNY 2023

Wybieramy Szkołę Roku

Szkoła Podstawowa nr 43 w Białymstoku pojawiła się na edukacyjnej mapie miasta 1 września 1986 r. Od tej pory jej mury opuściło tysiące absolwentów, w tym setki laureatów i finalistów konkursów przedmiotowych, artystycznych i sportowych.


Dzięki zaangażowaniu uczniów i pasji nauczycieli realizujemy liczne projekty międzynarodowe i ogólnopolskie (podczas pięciu ostatnich lat, np.: Erasmus, PO WER, eTwinning, IASL - The Bookmark Exchange Project i Skype Project, NPRCz 2.0, Laboratoria Przyszłości, Projekt partnerski Unicef i Miasta Białystok, Czytam z klasą, Akcja - Demokracja!, CEO – Klub Dobrej Rozmowy, Szkoła Przyjaciół Kopernika). Efektem tych działań jest np. wyposażenie szkoły w nowoczesny sprzęt interaktywny i komputerowy umożliwiający nowoczesną edukację, pozyskanie mobilnej pracowni komputerowej (MPK) lub uzyskanie Europejskiej Odznaki Jakości - eTwinning Quality Label.


Uczniowie rozwijają swoje zainteresowania, biorąc udział w innowacjach pedagogicznych i szkolnych projektach interdyscyplinarnych, np. ,,Mali odkrywcy”, „Uczę się dla wiedzy i umiejętności, nie stresuje się oceną….”, ,,Woda”, ,,Ziemia”.


Od 2016 roku patronką szkoły jest profesor Simona Gabriela Kossak - biolożka, profesorka nauk leśnych, popularyzatorka nauki. Link do padletu Podróż śladami pani profesor Simony Kossak - ,,pani od przyrody"; https://sp43.edu.bialystok.pl/patron.html


Z dumą nosimy tytuł „Eko-szkoły”, która angażuje się w akcje ekologiczne i społeczne, np.: Tydzień Edukacji Globalnej, Akcja - Klimat!, Sprzątanie Świata, Dzień Ziemi, Dzień Wody, Kwietna Łąka, Sadzimy Drzewa czy Cztery łapki są głodne.


Nasi uczniowie na co dzień wykazują się bezinteresownością i empatią, działając w Szkolnym Kole Wolontariatu, którego członkowie przy współpracy z fundacjami i stowarzyszeniami włączają się w akcje pomocowe i charytatywne: np. zbiórka żywności dla Jadłodzielni, zbiórka żołędzi dla Białostockiego Akcentu ZOO, Paczka dla Bohatera, Kartka Bożonarodzeniowa dla Polaków mieszkających na Białorusi, laurka z okazji Dnia Babci i Dziadka dla podopiecznych domu pomocy. Wolontariusze corocznie organizują w szkole obchody Światowego Dnia Chleba oraz Dnia Nauki Polskiej. Możemy się pochwalić laureatem konkursu Ośmiu Wspaniałych oraz zdobywcą tytułu Wolontariusza Roku 2022 Fundacji Okno na Wschód.


Dzieci już od pierwszej klasy uczą się samodzielności, kreatywności i samorządności, działając w Małym Samorządzie, a od klasy czwartej w Samorządzie Uczniowskim. SU kształtuje w nich postawy obywatelskie, patriotyczne i prozdrowotne, dba o integrację społeczności, pomaga w nauce młodszym dzieciom i troszczy się o kolegów mających problem z adaptacją w szkolnej rzeczywistości (szczególnie o dzieci z doświadczeniem migracji). Młodzi samorządowcy organizują wybory do Zarządu SU, propagują wiedzę o Konwencji o Prawach Dziecka, koordynują szkolne obchody Dnia Życzliwości. Szczególnym powodzeniem cieszyły się takie inicjatywy, jak: „Zamiast kwiatka niosę pomoc”, „Muffinki dla Rodzinki”, „Niepodległa – życzę Ci...” (przegląd piosenek o tematyce patriotycznej), „Nie palimy – marchewki wolimy”, Dzień Misia, Dzień Wiosny, dyskoteki szkolne, mikołajki, andrzejki, taneczne przerwy, ciche przerwy, poczta walentynkowa i plebiscyt z okazji Dnia Nauczyciela. Samorząd współpracuje z fundacjami i stowarzyszeniami, niosąc pomoc potrzebującym: Fundacja „Naszpikowani” - „DorzućMisie”, Stowarzyszenie „Dom” – „Góra Grosza”, Hospicjum dla Dzieci w Białymstoku - zbiórka słodyczy dla pacjentów. W OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI CHARYTATYWNEJ „Kwitnące serca” na rzecz dzieci z dystrofią mięśniową, podopiecznych Kliniki Rehabilitacji Dziecięcej UMB otrzymaliśmy puchar Pro Salute.


Bardzo dumni jesteśmy z artystów z kół plastycznych, grup teatralnych i zespołu muzycznego ,,Gadu-Gadu” – to oni uświetniają wszystkie szkolne uroczystości i reprezentują nas na konkursach i przeglądach. Grupa teatralna ,,Abrakadabra” od lat wyczarowuje nagrody i wyróżnienia – nawet na międzynarodowych festiwalach teatrów szkolnych.


Na zajęciach pozalekcyjnych uczniowie rozwijają zainteresowania w kołach: teatralno-dziennikarskim, komputerowym, historycznym oraz nauk ścisłych. Licznych bywalców i aktywistów ma szkolna biblioteka, w której co roku odbywa się kilka spotkań autorskich i wiele innych wydarzeń promujących czytelnictwo. Szkoła bierze również udział w Programie SKS. Boiska i sale gimnastyczne popołudniami pozostają do dyspozycji młodych sportowców, którzy trenują różne dyscypliny, grają w gry zespołowe oraz ćwiczą taniec towarzyski.


Nasze zamiłowanie do sportu i ruchu na świeżym powietrzu zaowocowało powstaniem przy szkole Miasteczka Ruchu Drogowego, które dzięki zaangażowaniu społeczności lokalnej i funduszom z Budżetu Obywatelskiego zostało połączone nową ścieżką z miejską siecią ścieżek rowerowych.


Żeby zarazić swoimi pasjami innych, organizujemy konkursy o zasięgu regionalnym: Wojewódzki Konkurs Literacki „Wiersze z szuflady”, Wojewódzki Konkurs Plastyczny „Czytanie jest THE BEST!”, Festiwal Teatrów „Mała scena” oraz miejskim: „Polacy nie gęsi, iż swój język mają” (recytatorski) i „Oczami młodego fotografika” (fotograficzny).


Ponieważ wiemy, jak ważna jest tradycja i poczucie wspólnoty – co roku organizujemy Festyny Rodzinne integrujące całą społeczność szkolną, a od czasu nadania szkole imienia - uroczyście świętujemy Dzień Patrona Szkoły - profesor Simony Kossak.


Od ponad 36 lat staramy się, żeby w naszej szkole uczniowie dobrze się czuli, chętnie przyswajali wiedzę, ćwiczyli niezbędne umiejętności i kierując się najważniejszymi wartościami, wyrastali na dobrych ludzi.


Bardzo dziękujemy za docenienie naszej szkoły, okazane zaufanie, nominację oraz wszystkie oddane głosy!



____________


UWAGA! Ważna informacja dla

nominowanych do nagrody:

warto zadbać o swoją prezentację

w plebiscycie - można dodać zdjęcia

i opis lub zaktualizować dane


KLIKNIJ i EDYTUJ prezentację

____________


Czytaj więcej o plebiscycie

na www.poranny.pl/szkola-roku