Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Supraśl ma 4 lata na wybudowanie zakładów przyrodniczo - uzdrowiskowych. W przeciwnym razie straci status uzdrowiska

Marta Gawina
W Polsce mamy 2,5 tysiąca gmin, a tylko 44 z nich mają status uzdrowiska. Władze miasta powinny więc zrobić wszystko, by Supraśl z tej elitarnej grupy nie wypadł.
W Polsce mamy 2,5 tysiąca gmin, a tylko 44 z nich mają status uzdrowiska. Władze miasta powinny więc zrobić wszystko, by Supraśl z tej elitarnej grupy nie wypadł. Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Jest klimat sprzyjający leczeniu, nie ma zakładów przyrodniczo - leczniczych. Na ich wybudowanie Supraśl ma czas do końca 2013 roku. Jeżeli nie zdąży straci status uzdrowiska. - Zdążymy - zapewnia burmistrz Wiktor Grygieńcz.

Mamy w Polsce 44 uzdrowiska. W naszym województwie są dwa: Supraśl i Augustów.

Teraz ministerstwo zdrowia postanowiło sprawę uporządkować. Chce, by wszystkie miejscowości - uzdrowiska spełniały te same, określone ustawowo kryteria. Wśród nich są m.in.: sprzyjający lecznictwu uzdrowiskowemu klimat, posiadanie surowce lecznicze, odpowiednia infrastruktura i zakłady leczniczo-przyrodnicze. Na spełnienie wszystkich warunków jest czas do końca 2013 roku.

Trzeba działać

Wśród miejscowości, które mają problem ze spełnieniem wszystkich kryteriów jest Supraśl . Główny Powód? Brak zakładów przyrodniczo - leczniczych.

- Nasze miasto zdobyło status uzdrowiska osiem lat temu. Źle by się stało, gdybyśmy go stracili. Dlatego nie ma na co czekać, trzeba szybko wziąć się do pracy. Przygotować takie plany zagospodarowania, które przyciągną inwestorów - podkreśla dr Tomasz Ołdytowski.

Jednak wybudowanie zakładu to jedna sprawa. Musi on spełnić określone prawem procedury związane z jego działalnością.

- Na to też potrzeba czasu - przypomina specjalista do spraw uzdrowisk.

- Na pewno sobie poradzimy. Supraśl jest i nadal będzie uzdrowiskiem - mówi Wiktor Grygieńcz, burmistrz Supraśla.

I zapewnia, że cały czas trwają poszukiwania inwestora, który zdecyduje się wyłożyć fundusze na rozwój zakładu lecznictwa.

- Mogę zapewnić, że sprawą zainteresujemy również wojewodę podlaskiego - zapowiada burmistrz.

Duże korzyści

Dlaczego warto się starać, by leżące kilkanaście kilometrów od Białegostoku utrzymało status uzdrowiska? Pobyt w Supraślu zaleca się wszystkim tym, którzy przeszli zabiegi chirurgiczne i pomału wracają do zdrowia, a także osobom cierpiącym na schorzenia reumatyczne, kardiologiczne oraz dróg oddechowych.

W leczeniu i dochodzeniu do zdrowia pomaga sprzyjający klimat oraz złoża borowin określane jako jedne z najlepszych pokładów w Polsce.

Co zyskuje gmina? Przede wszystkim ma zapewnione przyjazdy ludzi, którzy chcą zażywać zdrowego klimatu. Klimatu, który jest jednym z atutów Supraśla . Zyskuje też finansowo.

- Status uzdrowiska to nobilitacja dla miasta. To marka, która przyciąga ludzi. I lepiej należeć do 44 gmin, które mają ten status, niż do ponad dwóch tysięcy, które nie są uznawane za uzdrowiska - przypomina Tomasz Ołdytowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny