Stypendia prezydenta Białegostoku. Wyróżnionych zostało ponad dwustu uczniów (zdjęcia)

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Stypendyści prezydenta Białegostoku
Stypendyści prezydenta Białegostoku Wojciech Wojtkielewicz
Za wyniki w nauce, innowacje i działalność artystyczną. Ponad dwustu najzdolniejszych uczniów i absolwentów z białostockich szkół otrzymało stypendium od prezydenta miasta.

W VII Liceum Ogólnokształcącym im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Białymstoku, we wtorek (28 września) pojawiło się kilkuset uczniów i absolwentów różnych białostockich szkół.

Okazją do wspólnego spotkania było przyznanie przez prezydenta Białegostoku stypendiów najzdolniejszym z nich. Młodzi ludzie, którzy zostali nagrodzeni, wyróżniali się ponadprzeciętnymi wynikami w nauce, byli laureatami konkursów lub autorami pomysłów technicznych. Podczas uroczystości w VII LO, z rąk zastępcy prezydenta miasta, Zbigniewa Nikitorowicza, odebrali akty stypendialne.

- Wręczanie stypendiów to zawsze bardzo ważne wydarzenie w życiu miasta, które może uhonorować swoje najbardziej wyróżniające się, wybitne jednostki i się nimi pochwalić - przyznaje Zbigniew Nikitorowicz - Postawiliście na swój wewnętrzy rozwój, na naukę, szlifowanie swoich uzdolnień artystycznych. Inwestujecie w siebie i w swoją przyszłość. Jest to istotne dla całego miasta, bo przecież taki będzie Białystok i nasza wspólna przyszłość, jaka będzie nasza młodzież.

W tym roku szkolnym prezydent Tadeusz Truskolaski, po wyłonieniu przez specjalnie powołaną w tym celu kapitułę 99 kandydatur, zdecydował się uhonorować w tym roku 77 uczniów i absolwentów białostockich szkół, mogących pochwalić się dobrymi wynikami i osiągnięciami w nauce. Otrzymają oni miesięczne stypendia w wysokości od 200 do 500 zł. Większość młodych ludzi w tej grupie, to uczniowie i absolwenci Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Białymstoku - II Liceum Ogólnokształcącego i Szkoły Podstawowej nr 53, to aż 41 osób.

Wyróżniono także innowatorów - młodych naukowców, wynalazców i odkrywców. W kategorii "Innowacyjna myśl techniczna", jednorazowe stypendia w wysokości od 840 zł do 2700 zł otrzyma 45 osób. Stypendia przyznawane są w trzech kategoriach: pomysł techniczny, pomoc dydaktyczna lub naukowa oraz usprawnienia softwarowe. Wśród wyróżnionych najwięcej jest uczniów Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej i Zespołu Szkół Elektrycznych. Łączna wartość przyznanych świadczeń to 65 400 zł.

W kategorii pomysł techniczny wyróżniono między innymi trzech uczniów Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi za projekt „Rękawica Rehabilitacyjna” oraz ucznia z I Liceum Ogólnokształcącego za „Projekt hoverboard drona sterowanego własnym ciałem”. Za pomoc naukową lub dydaktyczną doceniono między innymi ucznia Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej za projekt „Autonomiczny Kopciuszek”. W tej samej kategorii wyróżniono także ucznia z Zespołu Szkół Elektrycznych za mikroprocesor RISC-V dla układu FPGA w języku VHDL.

Wśród ciekawych projektów z usprawnień softwarowych można wymienić między innymi pracę ucznia z II Liceum Ogólnokształcącego – program pozwalający na zarządzanie firmą logistyczną (Delivery manager).

Za działalność artystyczną, taneczną, muzyczną i plastyczną, w roku szkolnym 2021/2022 stypendia w wysokości od 100 do 200 zł będzie otrzymywać 118 uczniów i absolwentów białostockich szkół. To między innymi członkowie Międzyszkolnego Chóru Żeńskiego przy III Liceum Ogólnokształcącego, Miejskiej Orkiestry Dętej, Chóru Miasta Białystok, Białoruskiego Dziecięcego Zespołu Tanecznego „Podlaski Wianok” oraz uczniowie, którzy realizują swoje pasje indywidualnie. Najliczniejszą grupę stanowi młodzież z III Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Mechanicznych i XI Liceum Ogólnokształcącego. Na wypłatę tych świadczeń przekazano 148 450 zł.

Uroczystość odbioru aktów stypendialnych uświetniły występy Miejskiej Orkiestry Dętej pod batutą Franciszka Mocarskiego oraz Międzyszkolnego Chóru Żeńskiego przy III Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku.

Przyznane wsparcie finansowe wyniosło łącznie 439 650 zł.

Zobacz też:

Kto uprawia ekościemę?

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
To są stypendia miasta Białystok a nie Prezydenta. Środki pochodzą z podatków wszystkich mieszkańców a nie prywatnej kieszeni.
Dodaj ogłoszenie