Promocje habilitacyjne i doktorskie na UwB. Dyplomy odebrało ponad 30 uczonych

Alicja Olchanowska
Alicja Olchanowska
W środę naukowcy UwB odebrali promocje doktorskie i habilitacyjne. Uroczystości odbyły się w auli Wydziału Nauk o Edukacji UwB.
W środę naukowcy UwB odebrali promocje doktorskie i habilitacyjne. Uroczystości odbyły się w auli Wydziału Nauk o Edukacji UwB. Piotr Duniewski/UwB
12 doktorów habilitowanych i 25 doktorów odebrało w środę dyplomy na Uniwersytecie w Białymstoku. Wydarzenie to w kręgach akademickich uważane jest za święto nauki. Dlatego nie zabrakło wspominek o historii uczelni. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 12 w W auli Wydziału Nauk o Edukacji UwB. Uczestniczyli w niej awansowani naukowcy, ich promotorzy, bliscy oraz władze uniwersytetu.

- Praca naukowa nie jest i nigdy nie powinna być jedynie zawodem. Praca naukowa jest misją, a misją nauki jest poszerzanie horyzontów wiedzy, stawianie pytań – im trudniejsze, tym lepsze - i szukanie obiektywnych odpowiedzi. Te czynniki sprawiają, że poznajemy nasz świat i mechanizmy tym światem rządzące – podkreśliła zwracając się do awansowanych prof. Izabela Święcicka, prorektor UwB ds. nauki i współpracy międzynarodowej. I dodała: - Dziś pewien etap w swoim życiu kończą nasi doktorzy i doktorzy habilitowani. Jednakże, chciałam to z całą mocą podkreślić, jest to święto całej społeczności akademickiej.

Uniwersytet w Białymstoku istnieje już 24 lata. Przez ten czas dyplom doktora uzyskało już 866 osób, a doktora habilitowanego – 156. W środę do tego zacnego grona dołączyli kolejni utytułowani.

- Celebrujemy ważny zawodowy moment: zwieńczenie kolejnego etapu. Niezależnie od tego jaką naukę, dyscyplinę czy dziedzinę reprezentujemy, naszym wspólnym zawodowym zadaniem jest interesowanie się światem. Jakie to piękne zawodowe zadanie: interesować się światem. A to nie tylko nasze zadanie. To też nasze prawo, nasz przywilej, nasz obowiązek, a co za tym idzie, odpowiedzialność. I niech to zabrzmi patetycznie: odpowiedzialność za świat, którym się interesujemy i za to, jak wiedzę przekazujemy dalej – mówiła dr hab. Izabela Kraśnicka z Wydziału Prawa UwB po odebraniu promocji.

Jednym z promotorów awansowanych dziś młodych naukowców była prof. dr hab. Halina Parafianowicz, amerykanistka z Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych UwB.

- Jako promotorzy i opiekunowie naukowi staramy się Państwu, młodym adeptom nauki, służyć radą i pomocą. I zgodnie z medyczną maksymą - primum non nocere, czyli po pierwsze nie szkodzić. Zatem naszą powinnością jest okazywanie wsparcia, inspirowanie, zachęcenie młodych badaczy, by odważnie stawiali pytania, byli wytrwali, używali swojej wyobraźni w poszukiwaniu rozwiązań. Pragnę podkreślić, że ta życzliwa, profesjonalna, a często partnerska współpraca jest dla obu stron ważna, pożyteczna, wzbogacająca i niezbędna – stwierdziła prof. Parafianowicz.

Uniwersytet w Białymstoku ma uprawnienia do habilitowania w 7 dyscyplinach (nauki biologiczne, nauki chemiczne, nauki fizyczne, ekonomia i finanse, historia, pedagogika, nauki prawne). Uczelnia może też doktoryzować w zakresie 11 dyscyplin (ekonomii i finansów, nauk prawnych, pedagogiki, historii, nauk socjologicznych, językoznawstwa, literaturoznawstwa, nauk fizycznych, nauk biologicznych, nauk chemicznych oraz filozofii).

Domowe syropy

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie