MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Styl loftowy – czy wiesz, jak dobrać meble? Mieszkania w starych fabrykach cieszą się dużą popularnością. Te zdjęcia cię zainspirują

Anna Gandecka
Wideo
od 16 lat
Mieszkania loftowe cieszą się dużym zainteresowaniem na rynku nieruchomości. Lofty – czyli budynki przemysłowe przeznaczone na przestrzenie użytkowe – mają swój niezaprzeczalny urok. Styl loftowy w mieszkaniach charakteryzuje się przede wszystkim otwartą przestrzenią, surowymi materiałami i industrialnym charakterem. Jak dobrać meble do zimnego industrialnego wnętrza? Podpowiadamy, jak urządzić mieszkanie w stylu loftowym.

Spis treści

Styl loft – co to znaczy?

Mieszkania loftowe charakteryzują się otwartą przestrzenią bez tradycyjnych ścian oddzielających pomieszczenia. Styl ten nawiązuje do wystroju wnętrz paryskiej bohemy z początku XX wieku, która to po raz pierwszy wykorzystała hale opustoszałych magazynów i fabryk do urządzenia w nich pracowni artystycznych. Jednak dopiero w latach 60. XX wieku zapanowała na nie prawdziwa moda. Wówczas to w Nowym Jorku dawne pomieszczenia przemysłowe zaczęto przerabiać na miejsca do zamieszkania. Loft w języku angielskim oznacza „strych, poddasze”, bowiem właśnie te miejsca najczęściej przerabiano na lokale użytkowe.

Zobacz, jak możesz urządzić mieszkanie w stylu loftowym

mieszkania w loftach budynek dawnej fabryki
Wnętrza loftów często ozdabiają nowoczesne dzieła sztuki, które kontrastują z surowością i prostotą przestrzeni. Sztuka może być również wykorzystywana do podkreślenia industrialnego charakteru wnętrza. Chociaż styl loftowy ma swoje charakterystyczne cechy, często można spotkać się z eklektycznym podejściem do dekoracji. Mieszanie elementów nowoczesnych z antycznymi czy vintage nadaje przestrzeni unikalny charakter. 123RF/edichenphoto

Jakie są cechy stylu loftowego?

Styl loftowy, niekiedy zwany także industrialnym, cechuje surowy klimat wnętrz i oszczędna aranżacja. Do wykończenia mieszkań loftowych często używa się materiałów takich jak:

  • beton,
  • cegła,
  • stal,
  • drewno,
  • szkło.

W mieszkaniach loftowych w oczy rzucają się odsłonięte elementy instalacji, takie jak rury, przewody elektryczne czy klimatyzacyjne, co nadaje wnętrzu surowy i niepowtarzalny wygląd. Obecność metalowych elementów dekoracyjnych to istotny akcent w stylu industrialnym. Nie są one mocno eksponowane, stanowią raczej obowiązkowy dodatek do wystroju. Mogą to być stalowe płozy stołów, uchwyty do szaf lub nóżki komód. Przestrzenie, jeśli już są od siebie oddzielone, to zwykle za pomocą szklanych drzwi przesuwnych, aby zachować efekt jednej dużej przestrzeni.

Styl loftowy lub się nie tylko z metalowymi i drewnianymi dodatkami. W takim wnętrzu ważną rolę odgrywa także skóra. Pasjonaci industrialnych wnętrz twierdzą, że duża skórzana kanapa lub przynajmniej fotel to must-have każdego loftu. Nie wolno też zapominać o oknach – w stylu loftowym odgrywają one bardzo ważną rolę. Zwykle są duże, przedzielone szprosami i mogą nawet sięgać od podłogi do sufitu. Wiele osób uważa, że styl loftowy jest interesujący, ale utrzymany w zbyt ciemnej i „ciężkiej” kolorystyce. Nic bardziej mylnego. Mieszkanie loftowe możemy z powodzeniem urządzić w jasnych barwach z ciemnymi wyrazistymi akcentami. Pamiętajmy jednak, że w stylu industrialnym chodzi przede wszystkim o surowość wnętrza i minimalizm – nie można go przytłoczyć zbyt dużą liczbą mebli i dodatków, bo straci na tym charakter mieszkania.

Meble do loftów – co wybrać?

Aranżacja mieszkania w stylu loftowym to spore wyzwanie. Meble powinny mieć prostą, minimalistyczną bryłę – bez dodatków, które mogłyby obciążać wizualnie przestrzeń. W części salonowej obowiązkowym wystrojem jest drewniany stół z metalowymi nóżkami oraz duże, drewniane krzesła. Styl loftowy lubi geometryczne formy bez zbędnych udziwnień. Mieszkanie ma być proste i funkcjonalne. Salon od kuchni może oddzielać wyspa, a nad nią zawieszone duże designerskie lampy. W pomieszczeniu mogą dominować kolory terakoty, które znakomicie współgrają z butelkową zielenią. Wiele interesujących mebli lub dodatków pasujących do wnętrz industrialnych znajdziemy na tzw. pchlich targach. Oryginalne detale nasuwające skojarzenia z fabryką i przemysłem to dodatki, o których nie możemy zapomnieć. Unikajmy dużych, masywnych meblościanek. Zamiast tego, warto rozważyć otwarte regały z metalową ramą, które pozwalają na eksponowanie przedmiotów dekoracyjnych, książek czy kolekcji.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny