Studia podyplomowe - twoją szansą na nową dobrze płatną pracę!

.
Województwo Podlaskie jest, według badań Forbesa, na czwartym miejscu w Polsce pod względem procentowego udziału na rynku pracy, specjalistów zatrudnianych w branży ICT. Na rynku lokalnym pojawia się coraz więcej miejsc pracy i nowych możliwości. Nie, nie tylko dla programistów! Można powiedzieć, że każdego dnia mamy kilka aktualnych ofert. Kolejne firm informatyczne powstają tu jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Nie dziwi zatem, że Podlasie doczekało się wreszcie rynkowych, nowoczesnych kierunków studiów podyplomowych, takich jak „Marketing Internetowy”, „Front-End Development”, czy „Bezpieczeństwo systemów i sieci komputerowych". Politechnika Białostocka rusza w tym roku akademickim z kolejnymi.

Większość kierunków jest skoncentrowana wokół branży internetowej. Po prostu specjaliści o takich kwalifikacjach są najczęściej poszukiwani na rynku. Dlatego też Wydział Informatyki przyjął sobie już dawno za cel, aby kształcić specjalistów, na których jest realne zapotrzebowanie!

Analizujemy rynek ofert pracy i na tej podstawie, przy współpracy z firmami, organizujemy kolejne kierunki studiów. Mamy już za sobą pierwsze edycje wspomnianych kierunków i wiemy, że to był strzał w dziesiątkę. Na kierunek "Marketing Internetowy" i „Front-end development” przyjechali do nas studiować nawet ludzie z innych regionów Polski. Wiem, że kilka osób już w czasie studiów zdobyło pracę, zmieniło stanowiska, etc. - mówi kierownik studiów dr. inż. Paweł Tadejko

Praktycznie wszystkie kierunki są tak zaprojektowane, aby nie miało znaczenia wykształcenie kandydata. Na Informatyce uczy się programowania obiektowego od podstaw, a na Front-End Development uczymy JavaScript / HTML5 od początku. Tylko w przypadku Aplikacji Mobilnych, wymagana jest umiejętność programowania w jednym, obiektowym języku programowania (np. Java, C#), bo w innym przypadku, akurat tylko ten jedyny kierunek, byłby mało efektywny.


Marketing Internetowy - Dziś każdy chce budować swoją markę w sieci!

Studia i szkolenia „Marketing internetowy” są kierowane do przedsiębiorców oraz wszystkich, którzy chcą wiedzieć jak najwięcej o efektywnym wykorzystaniu nowych mediów w komunikacji marketingowej. Niezależnie od tego, czy celem słuchacza jest praca w agencji interaktywnej, w dziale marketingu, czy prowadzenie lub promocja własnej działalności w Internecie, a nawet tylko fanpage na Facebooku, czy bloga. Tu nauczysz się jak wykorzystywać nowe media w prowadzeniu biznesu, pracy czy realizowaniu swojej pasji! Dowiesz się jak zaplanować kreatywną kampanię w Internecie, jakie wybrać narzędzia, jak zwrócić uwagę klientów na Twoją markę czy jak prowadzić działania w mediach społecznościowych.

Co więcej, jest to właśnie szansa także dla humanistów! Kiedyś socjolog, dziś specjalista ds. social media. Marketing treści, kreacja, strategia czy przygotowanie całej kampanii? Tu popis swoich umiejętności dają często tak ostatnio krytykowani humaniści. Specyfika branży nie wymaga jednak super poprawnej polszczyzny. Tam panują nowe zasady gry. Inaczej się pisze, inaczej się czyta i zupełnie co innego jest ważne. Ta branża zapewnia humanistom niezłą szkołę życia, ale dzięki ich wykształceniu daje im też nowe możliwości.

Programista wiele imion ma

O listę najlepszych zawodów 2014 w Polsce pokusił się ostatnio m.in. „Forbes”. Na pierwszym miejscu uplasował on programistę, jako że rozwój nowych technologii to priorytet wielu firm, a i zarobki w tym zawodzie są wysokie. Na liście znalazły się jeszcze takie zawody związane z IT, takie jak: web developer, programista aplikacji mobilnych, specjalista ds. cloud computingu, data miningu oraz branży marketing internetowego.

Za pojęciem programista czy web developer kryje się jednak wiele zawodów. Mamy obecnie programistów, grafików, web developerów, moderatorów, administratorów sieci, strategów i wielu specjalistów w naprawdę wąskich dziedzinach związanych z informatyką i nowymi technologiami. Obecnie witryny internetowe wprost uginają się od ofert dla programistów - to potrwa jeszcze na pewno wiele lat. Na razie nie wygląda też, żeby ta tendencja miała się zmienić – ale nawet nowe, oswojone z technologiami pokolenie X, które już powoli wchodzi na rynek pracy, nie jest w stanie wypełnić deficytu zawodów związanych z programowaniem.

Oczywiście, nie wszystkiego da się na uczyć na studiach podyplomowych. Żeby wykształcić zawodowego programistę np. w technologiach Java czy Microsoft .NET, trzeba na to kilka semestrów, ale żeby wykształcić juniora na stanowisku Front-End Development, dwa semestry wystarczą w zupełności.

W naszej ofercie znajdują się także kierunki związane z programowaniem, na które bez problemu może udać się osoba bez technicznego wykształcenia, a nawet zacięcia. Przykładem jest Front-End Development, gdzie uczymy programowania JavaScript/HTML5 od podstaw, czy Informatyka, gdzie uczymy programowania obiektowego i baz danych - zaznacza Paweł Tadejko.

Część z tych kierunków jest związana z tak popularnym programowaniem, ale co więcej, nie wymaga od kandydatów przygotowania technicznego i uczy sztuki kodowania od podstaw. Przekazując przy tym jak najbardziej aktualną wiedzę, czerpaną wprost z doświadczeń i umiejętności praktyków.

Studia podyplomowe - twoją szansą na nową dobrze płatną pracę!

Mocne specjalizacje, ale to kierunki dla każdego

W tym roku Wydział Informatyki da też, już w siódmej edycji, możliwość nauki programowania obiektowego od podstaw, na kierunku „Informatyka”. To studia dla osób rozpoczynających swoją przygodę z informatyką i programowaniem. Dwa semestry nauki programowania od podstaw to z jednej strony na tyle krótko, żeby zainwestować w siebie bez nadmiernych kosztów, a z drugiej wystarczająco dużo żeby rozpocząć swoją przygodę z programowaniem. Po roku nauki słuchacze wiedzą czy branża IT jest dla nich!
O wizualną stronę Internetu dbają także programiści wdrażający interfejsy użytkownika, czyli, w uproszczeniu to, co widzimy i obsługujemy w przeglądarce. Kierunek „Front-end development” to studia, które można traktować jako punkt wyjścia dla osób, które z programowaniem i projektowaniem nie miały dotąd styczności. Dają absolwentom szansę pracy w agencjach interaktywnych na takich stanowiskach jak Web Developer, Web Designer, czy Front-End Developer. Oczywiście nie ma problemu, żeby doświadczony programista skorzystał z tych studiów w celu podniesienia kwalifikacji w nowej dziedzinie.

Na rynku pracy nie przestaje wzrastać zapotrzebowanie na "Programowanie Aplikacji Mobilnych". Politechnika już po raz drugi rekrutuje na studia podyplomowe mające na celu ułatwienie dołączenia do grona twórców oprogramowania na urządzenia przenośne. Specjalizacja jest skierowana do informatyków oraz absolwentów innych kierunków pokrewnych (matematyka, fizyka, elektronika itp.). Ponieważ, od kandydatów wymagana jest styczność z przynajmniej jednym, dowolnym językiem programowania obiektowego oraz ogólna wiedza na temat podstaw systemów operacyjnych oraz sieci komputerowych.
W tym roku pierwszy raz będziemy rekrutować na kierunek "Bezpieczeństwo systemów i sieci". Nie bez powodu! Bezpieczeństwo w sieci oraz przechowywania danych, jest coraz bardziej palącym problemem w dzisiejszych czasach. Głównym celem kształcenia jest przekazanie wiedzy z zakresu projektowania, wdrażania i utrzymania systemów i sieci komputerowych ze szczególnym naciskiem na aspekty związane z bezpieczeństwem przesyłania, przechowywania i przetwarzania danych. Studia skierowane będą do osób posiadających niewielkie doświadczenie w zakresie bezpieczeństwa systemów i sieci komputerowych, stawiających pierwsze kroki w zarządzaniu i utrzymaniu infrastruktury sieciowej.
Uczelnia stworzyła także, wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego i Podlaskim Urzędem Wojewódzkim kierunek „Elektroniczna Administracja”. W przeciwieństwie do innych tego typu studiów w regionie, nie koncentruje się wyłącznie na aspektach prawnych. To studia podyplomowe przekazujące także wiedzę dotyczącą technologii ICT (ang. Information and Communications Technology) wykorzystywanych do realizacji zadań i usług e-administracji.

Wykładowcy mocną stroną studiów
Wydział Informatyki stara się tworzyć kierunki, które odpowiadają na potrzeby rynku, a wszystko to przy współpracy z partnerami, firmami z branży. Wszystko po to aby kłaść nacisk na praktycznie podejście do realizowanych tematów. Tylko wtedy studia są wartością dla słuchaczy.
Politechnika zaprosiła do udziału w tym przedsięwzięciu uznanych ekspertów z wieloletnim praktycznym doświadczeniem. Nie tylko poprowadzą oni zajęcia, ale także aktywnie współtworzą zakres programowy studiów. Ale co najważniejsze, na tematykę zajęć wpływ mają także partnerzy biznesowi, z którymi Uczelnia nawiązała współpracę. Dzięki zaangażowaniu biznesu, słuchacze będą mogli spróbować swoich sił na prawdziwych case study z rynku, m.in. na kierunku Front-End Development i Marketing Internetowy, a najlepsi zdobyć możliwość stażu w Infinity Group – jednej z czołowych polskich agencji interaktywnych, czy Transition Technologies oraz QBurst – międzynarodowych firmach tworzących aplikacje mobilne.
W przypadku "Elektronicznej Administracji", dzięki współpracy kadry kierowniczej zarówno Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, jak i Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, zagadnienia poruszane na zajęciach będą omawiane na podstawie praktycznych zadań realizowanych w administracji.
Rekrutacja na wszystkie kierunki studiów potrwa do 30. września 2015 r.

Szczegółowe informacje o programie studiów, kosztach i rekrutacji dostępne są na stronie www.wi.pb.edu.pl/podyplomowe

Dodatkowych informacji udziela:
dr inż. Paweł Tadejko
Kierownik studiów podyplomowych
tel. 504 142 530
e-mail: p.tadejko@pb.edu.pl

Co w Polsce drożeje najszybciej?

Wideo

Dodaj ogłoszenie