Spis treści
Stripowanie – co to jest?
Mogłoby się wydawać, że to jakiś innowacyjny sposób na usuwanie plam z ubrań, o którym nikt wcześniej nie słyszał. A jak się okazuje, o stripowaniu wiedziały już nasze babcie, choć zapewne używały bardziej swojskiego słowa, a mianowicie – namaczanie. Bo o to chodzi w tej metodzie. Nowe życie zyskała ona w czasie pandemii koronowirusa, kiedy w cenie były wszystkie rady dotyczące dbania o higienę. Wówczas to na TikToku pojawił się filmik, na którym pokazano, jak wiele może zdziałać kilkugodzinne namaczanie ubrań. W dosłownym tłumaczeniu laundry stripping oznacza zdzieranie brudu, a hasztag z tą frazą użyto ponad 20 mln razy. Stripowanie ma na celu pozbycie się z odzieży nie tyle świeżego brudu, co zanieczyszczeń, które mocno wniknęły we włókna tkanin.
Stripowanie – jak się do tego zabrać?
Zabrudzone tkaniny najlepiej namaczać w wannie, ale jeśli jej nie posiadamy, to sprawdzi się również duża i głęboka miska. Do wanny lub miski wlewamy ciepłą wodę i dodajemy:
- 1 miarkę boraksu,
- 1 opakowanie sody oczyszczonej,
- 1 kapsułkę do prania lub miarkę proszku do prania.
Wodę z dodatkami dokładnie mieszamy, a następnie namaczamy w niej ubrania. Zostawiamy je na kilka godzin. Już po godzinie zauważymy, że woda stała się męta i zmieniła barwę na brunatną. Zjawisko to dowodzi, że woda z detergentami poradziła sobie z uporczywymi zabrudzeniami. Następnie ubrania wyjmujemy z wody i wkładamy do pralki, ustawiając program tylko na płukanie. Tiktokerzy przekonują, że w ten sposób można prać również np. pluszaki.
Zobacz, jak „stripują” internauci!
Jak suszyć pranie, aby szybko wyschło?
Suszenie prania jesienią jest nieco problematyczne ze względu na panujące za oknem warunki pogodowe. Zwłaszcza w deszczowe i pochmurne dni pranie schnie bardzo długo. Dodatkowo, zwłaszcza w małych mieszkaniach, mokre ubrania zwiększają wilgoć w pomieszczeniu, co może skutkować rozwojem pleśni na ścianach. Jeżeli suszymy pranie na suszarce, układajmy je w taki sposób, aby poszczególne partie ubrań nie przylegały do siebie. Pamiętajmy też, aby dużą odzież, np. bluzy z kapturem, rozwiesić na zewnętrznych krańcach suszarki, a mniejsze ubrania, np. bieliznę, koszulki – w samym środku.
Możemy też zainspirować się pomysłem zaczerpniętym z internetu, który przetestowało już wiele osób. Mianowicie chodzi o to, aby rozwieszone na suszarce pranie przysunąć możliwe jak najbliżej do grzejnika, a następnie suszarkę nakryć suchym bawełnianym prześcieradłem. Dzięki krążącemu pod nim ciepłym powietrzu ubrania schną dużo szybciej niż bez nakrycia. Nie wierzycie? Może warto wypróbować pomysły użytkowników mediów społecznościowych.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?