Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Staż lekarski zlikwidowany. Skróci się czas kształcenia przyszłych lekarzy.

sxc.hu
Likwidacja stażu podyplomowego dla przyszłych medyków oraz dentystów to jedno z założeń nowej ustawy
Likwidacja stażu podyplomowego dla przyszłych medyków oraz dentystów to jedno z założeń nowej ustawy sxc.hu
Studenci medycyny praktykę odbędą na szóstym roku studiów, zamiast na stażu podyplomowym. Dzięki temu szybciej rozpocznie pracę większa liczba młodych medyków. Prawo wykonywania zawodu otrzymają po egzaminach końcowych, a nie jak do tej pory po zdaniu Lekarskiego Egzaminu Państwowego. Takie zmiany wprowadza nowa ustawa, którą uchwalił Sejm.

Likwidacja stażu podyplomowego dla przyszłych medyków oraz dentystów to jedno z założeń nowej ustawy dotyczącej tej grupy zawodowej. Na praktykę ma być poświęcony ostatni rok studiów. Natomiast Lekarski Egzamin Państwowy zostanie zastąpiony egzaminami końcowymi, zdawanymi po szóstym roku.

- Zachwyceni tymi zmianami nie jesteśmy - mówi prof. Lech Chyczewski, rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. - Ciężar odbywania stażu został przerzucony na szósty rok, tylko że nie idą za tym żadne dodatkowe pieniądze. W ramach wydatków na dydaktykę będziemy musieli jeszcze zmieścić praktykę.

Do tej pory pieniądze z ministerstwa na staż podyplomowy dostawały szpitale. Według rzecznika, jest to szukanie oszczędności kosztem uczelni.
Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, że nowelizacja skróci czas nauki lekarzy oraz zdobywania specjalizacji. Chodzi o to, żeby w krótkim okresie większa liczba studentów rozpoczynała pracę.
Studenci mają wątpliwości. - Jestem na szóstym roku medycyny. Nie czuję się na tyle nauczona, żeby po tym roku iść do pracy w szpitalu - uważa Magda Kamińska, studiująca na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku.

Niewątpliwie po wprowadzeniu nowelizacji potrzebne będą modyfikacje w programie nauczania. - Jeśli miałoby być pięć lat nauki, a szósty rok byłby poświęcony na staż, wtedy to jest dobre rozwiązanie. Rok praktyki to zawsze jakieś wprowadzenie do zawodu - uważa Magda Kamińska. - Nasze studia i tak trwają długo.

Ustawą muszą się zająć jeszcze senatorowie, a potem podpisać prezydent. Ma ona wejść w życie 1 października przyszłego roku.

Te zmiany też przegłosowali posłowie

- Ustawa o refundacji leków - w każdej aptece ma być taka sama cena leku refundowanego przez NFZ.
- Ustawa o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta - specjalne komisje wojewódzkie skrócą czas dochodzenia roszczeń przez osoby pokrzywdzone podczas leczenia oraz bliskich osób, które zmarły na skutek błędu medycznego. Nie trzeba będzie iść do sądu.
- Ustawa o informacji w ochronie zdrowia - wprowadza elektroniczne recepty, dokumentację medyczną oraz dostęp online do informacji o pacjencie przez apteki i lekarzy.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny