MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stan psychiczny dzieci i uczniów nie uległ poprawie. Poznaj niepokojące wyniki badań zleconych przez Rzecznika Praw Dziecka

OPRAC.:
Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Badanie sprawdziło także relacje polskich i ukraińskich uczniów
Badanie sprawdziło także relacje polskich i ukraińskich uczniów Milan Introvic/Unsplash
Zakończenie pandemii i powrót do szkoły nie wpłynęły na poprawę stanu psychicznego polskich uczniów. 21 proc. młodzieży uważa, że nie ma żadnych powodów do radości, a co dziesiąty uczeń ma ciągle zły nastrój – wynika z badania jakości życia dzieci i młodzieży w Polsce przeprowadzonego na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka. W komunikacie opublikowanym przez RPD podano dużo więcej niepokojących danych. Sprawdzono także relacje uczniów z rodzicami i nauczycielami.

Spis treści

Rzecznik Praw Dziecka zlecił badanie stanu psychicznego uczniów

Badanie, którego wykonawcą jest firma Danae Sp. z o.o., jest częścią rozpoczętego w trakcie pandemii na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka cyklu ogólnopolskich badań naukowych nad jakością życia młodych Polaków.

Z tegorocznych badań wynika, że tylko sześciu na dziesięciu polskich uczniów uznaje swoje życie za pełne radości. Najmniej cieszy się ze swojego życia młodzież, wśród której aż 21 procent wskazało, że w ogóle nie ma żadnych powodów do radości. Co dziesiąty uczeń ma ciągle zły nastrój i brakuje mu ochoty do zabaw – pisze w komunikacie RPD.

Dalej czytamy, że „co trzeci uczeń czuje się czasami tak źle, że nic mu się nie chce robić i ma wszystkiego dość. Aż co piąty uczeń nie jest też zadowolony z tego, jak wygląda, a najgorszą ocenę własnej osoby mają dziewczęta ze szkół średnich (39 proc.)”.

Autorzy badania podkreślili, że wyniki dotyczące zdrowia psychicznego dzieci są nieznacznie słabsze od tych przeprowadzonych w trakcie pandemii.

Dzieci oceniły relacje z rodzicami i nauczycielami

Z badania wynika, że 19 proc. uczniów wciąż czuje niedosyt pod względem czasu poświęcanego im przez rodziców. Jednocześnie 72 proc. wskazuje na dobre i sprawiedliwe traktowanie przez opiekunów.

Także 7 na 10 uczniów mogło porozmawiać z rodzicami, kiedy tylko miało chęć – wskazali autorzy komunikatu.

Zaznaczyli, że sześciu na dziesięciu uczniów deklarowało, że dobrze układało im się w szkole, a 45 proc., że byli zadowoleni z pobytu w niej. Zdecydowanie częściej dotyczyło to najmłodszych uczniów.

Najmniej zadowolona jest młodzież ze szkół średnich. Większość badanych nadal deklaruje dobre relacje z nauczycielami (66 proc.) – dodano.

Słabe relacje polskich i ukraińskich uczniów

Autorzy komunikatu biura Rzecznika Praw Dziecka poinformowali, że w tym roku, ze względu na napływ uchodźców, zbadano także wzajemne relacje uczniów polskich i ukraińskich.

Polscy uczniowie twierdzą, że rzadko mają okazję do wspólnych kontaktów. Zdecydowana większość odpowiadających (60 proc.) spędza czas wolny z polskimi kolegami i koleżankami. Dlatego nie są pewni, jak postrzegają ich koledzy z Ukrainy. Aż 45 proc. uczniów z Polski twierdzi, że są obojętni dla dzieci i młodzieży zza wschodniej granicy, nieco ponad połowa odpowiadających uważa, że jest akceptowana przez przyjezdnych rówieśników – napisano.

Z badania wynika również, że 65 proc. uczniów nie wie, co mają myśleć o możliwości pozostania kolegów i koleżanek z Ukrainy na stałe w Polsce. „Za pozostaniem tych dzieci i młodzieży w Polsce jest co piąty uczeń, jednak tyle samo osób jest przeciwko” - stwierdzono.

Autorzy komunikatu odnotowali ogólny pozytywny stosunek polskich uczniów do dzieci i młodzieży z Ukrainy.

Większość pomogłaby rówieśnikom z Ukrainy, gdyby ktoś ich krzywdził oraz uważa, że przyjezdni im nie przeszkadzają i mogą funkcjonować w ich otoczeniu. Jednak aż jeden na trzech przyznał, że nie interesują go ukraińscy rówieśnicy, a częściej takiej odpowiedzi udzielała młodzież w szkołach średnich – podsumowano.

O opinię na temat pobytu w Polsce zapytano także Ukraińców.

Czują się dobrze w polskich szkołach, ale po lekcjach raczej nie spotykają się z polskimi kolegami i koleżankami. Badania pokazują, że połowa młodych uchodźców osiedliła się w dużych miastach – 48 proc., w mniejszych miejscowościach 49 proc., zaś na wsi mieszka zaledwie 4 proc.

Z sondażu wynika, iż 45 procent z nich chce pozostać w Polsce, a co trzeci wrócić do Ukrainy. 93 proc. deklaruje pobyt w Polsce ze swoimi mamami, ale aż 56 proc. uczniów mieszka również z ojcami.

Kondycja psychiczna ukraińskich uczniów

Jak wynika z badania, Ukraińscy uczniowie są w dość dobrej kondycji psychicznej, jednak miewają też poważne problemy. 3 procent nigdy nie odczuwa radości, a 13 procent – rzadko. Kiepski nastrój miewa co piąty badany, a co dziesiąty bardzo często odczuwa smutek albo czuje się samotny.

Według nich, 17 proc. uczniów z Ukrainy twierdzi, że nie ma polskich kolegów i koleżanek; 31 proc. nie odwiedza ich w polskich domach. W czasie wolnym 45 proc. młodych Ukraińców wybiera towarzystwo rówieśników z Ukrainy, ale 10 proc. spotyka się tylko z Polakami. 4 proc. uważa, że polscy uczniowie ich nie akceptują, a kolejne 4 proc. doświadcza dokuczania i przykrych słów. 40 proc. przekonuje, że polscy uczniowie są wobec nich bardzo przyjaźni.

58 proc. uczniów uważa, że relacje z polskimi nauczycielami są bardzo dobre. Negatywne relacje ma co dziesiąty uczeń. Dla 42 proc. polska szkoła zdecydowanie się różni od ukraińskiej, tylko 2 proc. nie zna języka polskiego, a 17 proc. zna słabo. Nie przeszkadza to jednak zdecydowanej większości w zrozumieniu nauczycieli. Prawie połowa Ukraińców uczestniczy w zajęciach pozalekcyjnych – zaznaczono w komunikacie.

Badaniami jakości życia dzieci i młodzieży w Polsce, które zostały przeprowadzone w czerwcu 2023 roku, objęto ponad 4600 polskich uczniów oraz 3 tys. uczniów ukraińskich w szkołach podstawowych i średnich w całej Polsce.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Stan psychiczny dzieci i uczniów nie uległ poprawie. Poznaj niepokojące wyniki badań zleconych przez Rzecznika Praw Dziecka - Strefa Edukacji

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny