Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprzedawcy nie dawali paragonów. Co trzeci dostał mandat.

Donata Żmiejko [email protected] tel. 85 748 74 53
Około 234 tys. zł musi zapłacić prawie tysiąc podlaskich sprzedawców, którzy podczas wakacji nie wydali kupującym paragonów. Zostali bowiem ukarani przez inspektorów z Urzędu Kontroli Skarbowej w Białymstoku. Nałożone mandaty to efekt akcji Weź paragon.

Nasi pracownicy w czasie wakacji przeprowadzili 3148 kontroli ewidencjonowania obrotu ze sprzedaży towarów i usług przy zastosowaniu kas rejestrujących – mówi Izabela Głowacka z Urzędu Kontroli Skarbowej w Białymstoku. – Celem kontroli jest doprowadzenie do takiego stanu, w którym przedsiębiorcy nie będą uchylali się od obowiązku rejestrowania sprzedaży na kasie fiskalnej, a otrzymanie paragonu za zakupiony towar będzie powszechne.

To była kolejna letnia akcja, którą prowadziło Ministerstwo Finansów w całym kraju. Organizowana ona jest od 2004 roku. Projekt wspierany jest m.in. przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

b

Dla porównania, w 2012 roku w województwie podlaskim takich kontroli było 2889 i wystawiono 809 mandatów na łączną  kwotę w wysokości prawie 195 tys. zł.  
– Doświadczenia ubiegłych lat pokazały, że akcja Weź paragon, łącząca działania informacyjne i kontrolne, zyskuje coraz większe poparcie wśród ludzi, zarówno wśród uczciwych przedsiębiorców, jak i samych konsumentów – mówi Izabela Głowacka. – Pamiętać również należy o tym, że oprócz istniejących korzyści dla samych kupujących,  żądanie paragonów, to jeden z najprostszych sposobów na wsparcie uczciwych przedsiębiorców i walkę z szarą strefą. Paragon jest gwarancją, że zapłacony przez nas w cenie towaru podatek VAT nie trafi do kieszeni nieuczciwego sprzedawcy.

Podczas akcji kontrolerzy kontrolowali sklepy, restauracje, bary i różne punkty usługowe. Najwięcej mandatów wręczono prowadzącym działalność handlową. Z danych wynika, że co trzeci sprzedawca nie wydaje nadal paragonów potwierdzających zawarte transakcje. Z obserwacji inspektorów wynika, że niektórzy sprzedawcy uważają, że wystarczy wydawać paragony od poniedziałku do piątku – do godziny 16, tj. w godzinach pracy fiskusa i dlatego w godzinach popołudniowych czy nocnych nie mają się czego obawiać. Na przykład podczas jednej z sobotnich kontroli w jednym ze sklepów kobieta zapytana przez inspektora, dlaczego nie dała paragonu, odpowiedziała pytająco: – A w sobotę też trzeba?
Właściciel kilku sklepów spożywczych w Białymstoku mówi, że pilnuje, aby jego pracownicy wypełniali obowiązek ewidencjonowania obrotów na kasach fiskalnych i żeby wydawali paragony. Jednak się zdarza, że niektórzy – zwłaszcza, gdy są kolejki – zapominają o tym.

Jak mówi pan Adam, ostatnio jedna sprzedawczyni z tego powodu straciła u niego pracę. – Wiem, że są też nieuczciwi handlowcy, którzy celowo próbują oszukać skarb państwa i klientów. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży tacy przedsiębiorcy biorą do swojej kieszeni. A to są działania nieuczciwej konkurencji wobec ludzi rzetelnie płacących podatek VAT – dodaje handlowiec.

Ministerstwo Finansów  podkreśla, że posiadanie paragonu daje pewność, że podatek wliczony w cenę towaru i zapłacony przez kupującego przekazany zostanie do budżetu państwa. Ogranicza to tzw. szarą strefę i wspiera uczciwą konkurencję.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny