MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sport. Мать-Россия czyli kac Putina. Sportowe szpiegostwo. Rosyjscy oligarchowie prężą muskuły

Paweł Wiśniewski
Paweł Wiśniewski
Jest siła, są wpływy, nie ma... logiki...
Jest siła, są wpływy, nie ma... logiki... https://www.cartooningforpeace.org
Biznes wart niemal pół miliarda dolarów! Ogromny alkoholowy interes prowadzony przez ludzi związanych z Władimirem Putinem. Skala dystrybucji taniej wódki nazwanej „Putinka” jest niewyobrażalna. Ma to proste przełożenie na świat sportu… Dzisiaj, o obliczu trzech, znaczących federacji światowych stanowią Rosjanie - to Władimir Siergiejewicz Lisin, Aliszer Burchanowicz Usmanow i Umar Nazarowicz Kremliow. Strzelectwo, szermierka i boks.

Brygadzista spawalniczy i właściciel XVII-wiecznego zamku Aberuchill w Szkocji - Władimir Lisin (rocznik 1956) to najbogatszy człowiek w Rosji, z majątkiem szacowanym na grubo ponad 25 miliarda dolarów. Jest prezesem i większościowym udziałowcem Nowolipeck - jednej z czterech największych firm stalowych w Rosji! Pasjonat sportów strzeleckich. Zbudował jeden z największych kompleksów strzelnic w Europie - w Lisiej Norze pod Moskwą. A w listopadzie 2018 roku został prezesem Międzynarodowej Federacji Sportu Strzeleckiego.

Sport. Мать-Россия czyli kac Putina. Sportowe szpiegostwo. Rosyjscy oligarchowie prężą muskuły

Po rosyjskiej agresji na Ukrainę, Lisin został objęty sankcjami przez Australię. W zmowie z sekretarzem generalnym ISSF Aleksandrem Ratnerem - menadżerem sportowym urodzonym w Rosji i mającym obywatelstwo niemieckie, nie dał się usunąć ze stanowiska Międzynarodowej Federacji Sportów Strzeleckich.

Kosztowny rozwód

Kolejny z wirtuozów światowego sportu to Aliszer Usmanow (rocznik 1953), z fortuną szacowaną na ponad 18 miliardów dolarów… Z kryminalną przeszłością, rozwodnik (ze starszą o pięć lat żoną, Iriną Winer-Usmanową, po 30 latach małżeństwa). Para była małżeństwem przez 30 lat, a wcześniej „młodzi” spotykali się przez 15 lat. Poznali się na sali sportowej, gdzie Irina uprawiała gimnastykę, a Aliszer ćwiczył szermierkę...
Prawnik, syn prokuratora w Taszkencie. Majątku dorobił na handlu rudą żelaza i stali.
W 2007 roku wykupił prawie 15 procent udziałów londyńskiego Arsenal za 75 milionów funtów. Jeszcze tego samego roku zwiększył swoje udziały w klubie do 23 procent, a w następny kolejne, stając się właścicielem klubu. Jakby było mało, wykupił też Dinamo Moskwa, dzięki czemu ten znany rosyjski klub stał się jednym z najbogatszych w Rosji. W 2008 roku został prezydentem Międzynarodowej Federacji Szermierczej (FIE). Od 2017 roku sponsoruje angielski Everton. Do niego należy również jedna z najbardziej znanych organizacji e-sportowych Virtus.Pro.

Sport. Мать-Россия czyli kac Putina. Sportowe szpiegostwo. Rosyjscy oligarchowie prężą muskuły

W 2012 roku, po raz drugi z rzędu został wybrany na szefa Międzynarodowej Federacji Szermierczej (FIE). Był jedynym kandydatem podczas kongresu w Moskwie.

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Aliszer Usmanow został objęty sankcjami nałożonymi przez Unię Europejską.

- Decyzje wobec oligarchów są niesprawiedliwe. Użyję wszelkich dostępnych środków prawnych, aby chronić swój honor oraz reputację – twierdził

W 2020 roku, Usmanow zapłacił 8 806 500 USD historyczny rękopisu, w którym baron Pierre de Coubertin przedstawił plany ożywienia igrzysk olimpijskich, a następnie przekazał ów dokument Muzeum Olimpijskiemu w Lozannie.

- Po zaledwie trzech latach, ”Putinka” została liderem na rynku rosyjskim, ze sprzedażą 40 milionów litrów rocznie. W tym samym okresie w Rosji nastąpił szczyt zgonów spowodowanych spożywaniem alkoholu - stwierdzają niezależni dziennikarze raportu pisma „Projekt”

Sport. Мать-Россия czyli kac Putina. Sportowe szpiegostwo. Rosyjscy oligarchowie prężą muskuły

Według autorów raportu w latach 2004-2019 „na produkcji, tantiemach i sprzedaży napojów pod marką Putinka można było zarobić od 400 do 500 milionów dolarów".
A CAŁY ŚWIAT PATRZY i... nic

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sport. Мать-Россия czyli kac Putina. Sportowe szpiegostwo. Rosyjscy oligarchowie prężą muskuły - Sportowy24

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny