MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Solaria tylko dla dorosłych? Chce tego Rzecznik Praw Dziecka

Szymon Zięba
Arkadiusz Dembinski/Polskapresse
Solaria będą dostępne tylko dla pełnoletnich? Tego od lat domaga się Rzecznik Praw Dziecka. Niewykluczone, że pomysł uda się wcielić w życie.

Jak podają przedstawiciele RPD - sejmowa komisja zdrowia jednogłośnie opowiedziała się za projektem „ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium”.

- Rzecznik Praw Dziecka konsekwentnie podtrzymuje stanowisko dotyczące potrzeby wprowadzenia bezwarunkowego prawnego zakazu korzystania przez osoby małoletnie z solariów - pisał Marek Michalak, RPD w kwietniu tego roku, zwracając się do prezydenta Andrzeja Dudy . Odnosił się w piśmie do podjętych prac nad projektem ustawy regulującej korzystanie z solariów przez dzieci. Marek Michalak wskazywał wówczas między innymi na to, że wyniki badań przedstawione przez Światową Organizację Zdrowia „nie pozostawiają wątpliwości co do wpływu lamp opalających na ryzyko zachorowania na nowotwór skóry”.

Zobacz też: Najwyższy czas zakazać korzystania z solarium

- Korzystanie z solariów częściej niż raz w miesiącu podnosi ryzyko zachorowania na czerniaka o 55 proc., a u osób poniżej 30 roku życia aż o 75 proc. - podkreślał Rzecznik Praw Dziecka.

Tymczasem projekt zakładający całkowity zakaz korzystania z solariów przez niepełnoletnie osoby, obejmuje też - na co wskazuje RPD - między innymi całkowity zakaz promocji i reklamy usług solariów.

Kontrolę nad tym kto korzysta z solarium, sprawować mają organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz „inne organy w zakresie posiadanych kompetencji.” Przewidziano także sankcje.

- Za udostępnienie solarium małoletniego będzie grozić kara od 1000 zł do 50 tys. zł - tłumaczą przedstawiciele RPD.

O komentarz poprosiliśmy Rzecznika Praw Dziecka. - Cieszę się, że komisja jednogłośnie opowiedziała się za zakazem solariów dla dzieci. W końcu nie mieliśmy wątpliwości, że papierosy czy alkohol są szkodliwe dla dzieci, więc ich zakazaliśmy. Teraz po poprawkach legislacyjnych ustawy ten los podzielą solaria - mówi Marek Michalak.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Solaria tylko dla dorosłych? Chce tego Rzecznik Praw Dziecka - Dziennik Bałtycki

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny