Siatkówka. Legia lepsza od białostoczan. Triumf KPS Siedlce w I Memoriale Franciszka Ilczuka. BAS był czwarty

Białostocki zespół miał okazję sprawdzić się na tle pierwszoligowców
Białostocki zespół miał okazję sprawdzić się na tle pierwszoligowców Wojciech Wojtkielewicz
BAS Białystok zajął ostatnie, czwarte miejsce w w I Memoriale Franciszka Ilczuka, którego był organizatorem. Po porażce 1:3 z późniejszym triumfatorem - KPS-em Siedlce, Podlasianie w takim samym stosunku ulegli w starciu o trzecią lokatę Legii Warszawa.

Liderzy II ligi z Białegostoku mieli okazję sprawdzić się na tle ekip z wyższej klasy rozgrywkowej i trener Krzysztof Andrzejewski z pewnością ma sporo materiału szkoleniowego.

Starcie z Legią było zacięte i gospodarze dotrzymywali kroku pierwszoligowcom, jeśli nie liczyć wyraźnie przegranej 17:25 drugiej partii. W pozostałych walka trwała na całego, a białostoczanie szczególnie dobrze spisali się w trzecim secie. Po wyrównanym początku nasz zespół objął kilkupunktowe prowadzenie (12:9) i nie pozwolił przeciwnikom na odrobienie strat, wygrywając ostatecznie do 20.

W kolejnej odsłonie drużyna trenera Andrzejewskiego nadal spisywała się bardzo dobrze i dzięki imponującej serii punktowej prowadzili już 13:5. Zanosiło się na tie-break. Niestety, Legia wzięła się w garść i szybko zaczęła niwelować różnicę, doprowadzając do remisu 17:17. W zaciętej końcówce BAS objął jeszcze prowadzenie 23:22, ale do końca tego seta i meczu punktowali już tylko siatkarze ze stolicy.

W finale KSP Siedlce wygrał bez straty seta z Avią Świdnik, mając problemy tylko w dwóch pierwszych partiach wygranych do 23. W ostatniej zespól ze Świdnika ugrał ledwie 15 punktów.

Zawody poświęcone były pamięci zmarłego w 2019 roku Franciszka Ilczuka, trenera, nauczyciela, wychowawcy młodzieży, działacza sportowego i wielkiego propagatora siatkówki.

- Sukcesy sportowe prowadzonych przez Niego drużyn nigdy nie były celem samym w sobie. Najważniejsze było kształtowanie charakterów młodych ludzi, z którymi pracował. Nauka odpowiedzialności, uczciwości, dyscypliny, godzenia obowiązków wobec rodziny, kolegów, szkoły i drużyny - mówi prezes BAS-u Eugeniusz Iwaniuk.

Organizatorzy liczą, że impreza na stałe wejdzie do sportowego kalendarza regionu, a ich ambicją jest w przyszłości ściąga nie na zawody zespołów nawet z PlusLigi.