Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozliczenia z fiskusem. Nadal najwięcej mamy ryczałtowców

opr. (d)
Rozliczenia z fiskusem. Nadal najwięcej mamy ryczałtowców
Rozliczenia z fiskusem. Nadal najwięcej mamy ryczałtowców
Coraz więcej przedsiębiorców wybiera opodatkowanie podatkiem liniowym i skalą

Najszybciej rośnie grupa osób rozliczających się według skali podatkowej. Pozytywne tendencje widać też w podatku liniowym. Stabilna i najbardziej liczna jest za to grupa przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem. Danych o karcie podatkowej na razie nie ma.

Opublikowane przez Ministerstwo Finansów dane oparte są na zeznaniach rocznych za 2012 r. Obejmują one stosujących ryczałt ewidencjonowany, podatek liniowy oraz skalę podatkową. Ta ostatnia grupa jest jednak niepełna, gdyż nie uwzględnia przedsiębiorców, którzy obok działalności gospodarczej, mają też dochody z innych źródeł (np. pracy na etacie czy wynajmu mieszkania). 

Więcej na skali
Dane o liczbie podatników rozliczających się według skali z ostatnich pięciu lat (2008-2012) pokazują, że systematycznie rośnie liczba przedsiębiorców rozliczających się w ten sposób (i osiągających wyłącznie dochody z działalności gospodarczej). W ostatnich tym okresie grupa ta zwiększyła się aż o 37 proc. Niepełne dane MF sugerują, że jest to najmniej liczna grupa podatników-przedsiębiorców – w 2012 r. było 332 tys. Gdyby jednak uwzględnić osoby, które uzyskały dochody również z innych źródeł (jest ich łącznie 8 852 848, tj. 36,91 proc.) proporcje te uległyby znacznej zmianie.

Liniowy powoli zyskuje popularność
W 2012 roku z możliwości opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej według stawki 19 proc. skorzystało ok. 429 tys. podatników. Jest to o ok. 4,5 proc. więcej niż w roku 2011, w którym tę formę rozliczenia z fiskusem wybrało ok. 411 tys. przedsiębiorców i o 9,5 proc. więcej w zestawieniu z 2009 rokiem. Odnosząc jednak dane za 2012 rok do roku 2008 widać 7-proc. spadek. Łączy się on ze zmianą stawek podatku płaconego – z obowiązujących w 2008 roku 19, 30 i 40 proc., od 2009 roku stawki spadły do 18 i 32 proc. W efekcie dla wielu przedsiębiorców atrakcyjna wcześniej 19-proc. stawka liniowa przestała być opłacalna, gdy podatnik uzyskiwał niższe dochody (tj. do 85 528 zł, czyli mieszczące się w I przedziale skali podatkowej, do których od 2009 roku zastosowanie ma 18 proc. stawka).
– Ta forma opodatkowania opłaca się, gdy dochody wynoszą co najmniej ok. 99 tys. zł – wyjaśnia Katarzyna Rola-Stężycka z Tax Care. –  Granica opłacalności rozliczenia podatkiem liniowym może przesunąć się jednak, gdy przedsiębiorca mógłby skorzystać z ulg podatkowych lub preferencyjnych form opodatkowania, na jakie pozwala skala podatkowa.

Ryczałt ze stałą grupą zwolenników
Jeszcze więcej – ok. 543 tys. przedsiębiorców – wybrało w 2012 roku opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. To najbardziej stabilna, jeśli chodzi o liczbę przedsiębiorców, forma opodatkowania (wahania są nieznaczne). 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny