MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rolnicy nie spieszą się ze składaniem wniosków

Barbara Kociakowska [email protected]
W tym roku rolnicy na złożenie wniosków o dopłaty bezpośrednie mają dużo więcej czasu. Termin upływa dopiero 15 czerwca (dotychczas było to 15 maja).
W tym roku rolnicy na złożenie wniosków o dopłaty bezpośrednie mają dużo więcej czasu. Termin upływa dopiero 15 czerwca (dotychczas było to 15 maja). Archiwum
Pomimo zapowiedzi ministra rolnictwa, że im wcześniej złożony zostanie wniosek o dopłaty bezpośrednie, tym szybciej pieniądze trafią na konto rolnika, tempo składania wniosków jest wolniejsze ni ż przed rokiem. Może dlatego, że w tym roku gospodarze mogą składać wnioski aż do 15 czerwca.

Na razie do Podlaskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło około 28 tys. wniosków o płatności bezpośrednie. Według szacunków agencji powinno ich wpłynąć około 81 tysięcy - tyle rolnicy złożyli w minionym roku.
- Mamy około 3-4 tys. mniej wniosków o dopłaty niż przed rokiem - zauważa Adam Frankowski, zastępca dyrektora  POR ARiMR.
Dodaje on, że może rolnicy się nie spieszą ze składaniem formularzy ze względu na nowy  termin - mają na to czas do 15 czerwca. Poza tym, w tym roku obowiązują nowe zasady - zarówno jeśli chodzi o płatności, jak i sam sposób wypełniania wniosków.
- Na razie nie widać, by mieli z tym problemy - mówi Frankowski.
I tłumaczy, że mogą oni korzystać z pomocy doradców. Przy biurach powiatowych ARiMR działają punkty, w których dyżurują pracownicy powiatowych zespołów doradztwa rolniczego.

Grzegorz Mikołajczyk, dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie dodaje, że rolnicy mogą uzyskać pomoc w biurach powiatowych PODR, biurach powiatowych ARiMR oraz w części urzędów gmin. Za poradę nie muszą płacić, ale wypełnienie wniosku  kosztuje.
- Na razie zainteresowanie pomocą w wypełnianiu wniosków jest mniejsze niż w minionym roku - mówi Grzegorz Mikołajczyk. - Może wynika to z faktu, że w tym roku jest wydłużony termin składania wniosków.

Wnioski o przyznanie płatności obszarowych można składać również za pośrednictwem internetu. W tym roku została unowocześniona internetowa aplikacja e-wniosek, (została zamieszczona na portalu ARiMR). Osoby składające formularze przez internet otrzymają informacje, czy są one kompletne oraz dowiedzą się czy spełniają wymogi zazielenienia. Muszą jednak najpierw wystąpić do kierownika biura powiatowego o przyznanie  loginu i kodu dostępu do systemu teleinformatycznego agencji. Jednak w woj. podlaskim niewielu gospodarzy składa wnioski przez internet.
- Zainteresowanie tą formą składania wniosków na pewno nie jest większe niż w latach poprzednich - zauważa zastępca dyrektora Podlaskiego Oddziału Regionalnego ARiMR.
Wnioski można składać także za pośrednictwem poczty (listem poleconym). Zdecydowana większość rolników składa wnioski w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Te na razie pracują w godz. 7.30-15.30. Adam Frankowski zapewnia, że kolejek nie ma.
- Nie trzeba czekać dłużej niż pięć minut - mówi.
Dodaje jednocześnie, że podobnie jak w latach poprzednich,  godziny pracy zostaną wydłużone, kiedy zacznie zbliżać się koniec terminu na składanie formularzy. 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny