Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rak piersi w Białymstoku. Domowy pokój, a nie lekarski gabinet. Chore kobiety mogą poczuć się komfortowo przymierzając protezę czy perukę

OPRAC.:
Urszula Ludwiczak
Urszula Ludwiczak
Kobiety chorujące na nowotwory mogą liczyć na większy komfort przy doborze peruki czy protezy
Kobiety chorujące na nowotwory mogą liczyć na większy komfort przy doborze peruki czy protezy 123RF
W Centrum Ortopedyczno-Protetycznym w Białymstoku powstał pokój, w którym kobiety w czasie lub po terapii onkologicznej otrzymają pomoc - nie tylko medyczną. Spokojnie, niepospieszane przez nikogo, będą mogły wypróbować protezę, przymierzyć perukę, wypić herbatę i poradzić się specjalistki. Usługi te są bezpłatne.

Badania ewidentnie dowodzą, że dobre samopoczucie pacjenta przyspiesza proces zdrowienia. Coraz głośniej mówi się też o tym, że nawet kiedy leczenie kończy się sukcesem, to blizny pozostają – i na ciele i w psychice. Szczególnie bolesne jest to w przypadku kobiet, które w wyniku chemioterapii tracą włosy lub przechodzą mastektomię. Czują się przez to także napiętnowane społecznie. Mają problem z powrotem do pracy i do innych aktywności.

- Centrum Ortopedyczno-Protetyczne w Białymstoku, które zajmuje się zaopatrzeniem medycznym stworzyło specjalne miejsce, w którym panie zmagające się z chorobą nowotworową mogą w komfortowych warunkach i z pomocą specjalisty dobrać potrzebny sprzęt medyczny, taki jak protezy piersi, peruki, bieliznę czy produkty kompresyjne, które mogą ułatwić, ale też uprzyjemnić życie - mówi Jula Całkiewicz-Gryc, specjalistka do spraw zaopatrzenia medycznego w COP.

Pokój urządzony został po domowemu i tak, by zapewnić odwiedzającym jak największy komfort, spokój i intymność.

- Zależało nam, aby nie przypominał gabinetu lekarskiego, który w paniach budzi strach i złe skojarzenia - dodaje specjalistka z Centrum Ortopedyczno-Protetycznego. - Chciałyśmy, żeby nie czuły się tu jak pacjentki. Starałyśmy się urządzić wszystko tak, by dobieranie protezy – co na pewno nie jest przyjemną sytuacją – było możliwie jak najmniej stresujące. To niezwykłe kobiety, które wiele przeszły i cudownie jest móc im oszczędzić kolejnych przykrości.

Takie miejsca konsultacyjne, na przykład dla Amazonek, świetnie sprawdzają się w zachodniej Polsce. Wiele pacjentek z Białegostoku dojeżdżało do Warszawy, ponieważ miały tam zapewnioną nie tylko kompleksową usługę, ale i możliwość spotkania się ze specjalistami i innymi kobietami w podobnej sytuacji. Centrum Ortopedyczno-Protetyczne ma nadzieję, że nowo otwarty pokój także z czasem stanie się takim miejscem spotkań i wymiany informacji.

Jedną z pierwszych osób, które zajrzały do punktu COP przy ul. Ryskiej 1.E, była 47-letnia Małgorzata (w trakcie leczenia raka piersi). Przyszła z koleżanką. Chciała dobrać perukę, a mierzenie w sklepie bardzo ją krępowało.

- Tutaj wszyscy mają dla mnie czas i nie patrzą jak na dziwo – to było jej pierwsze spostrzeżenie. – Po jakiejś godzinie zdecydowałam, że zostanę blondynką z grzywką. I mają świetne katalogi z bielizną. Myślałam, że dla takich łysych i bez piersi nie ma już ładnej bielizny, a tu proszę! I można nawet przymierzyć.

Sześciu pracowników Białostockiego Centrum onkologii zakażonych koronawirusem. Szpital wznowił planowe przyjęcia na wszystkich oddziałach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny