Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni Michałowa zakończyli rok podwyżką stawek za odbiór odpadów komunalnych

Andrzej Matys
Andrzej Matys
UM Michałowo
Radni Michałowa podnieśli stawki opłat za wywóz odpadów komunalnych. Wyłączyli też z systemu odbioru odpadów komunalnych posesje niezamieszkane - firmy, organizacje, cmentarze parafialne. Ich właściciele – od 1 stycznia 2020 roku - sami będą musieli zawierać umowy na wywóz śmieci.

Podczas sesji Rady Miasta Michałowa (19.12) radni uchwalili wysokość miesięcznej opłaty za wywóz śmieci. Z trzech wariantów wybrali ten, który przewiduje wzrost opłat o mniej niż 50 proc. Do tej wersji podwyżki przekonywał burmistrz Marek Nazarko.

W listopadzie radni podnieśli opłaty za wywóz śmieci dla gospodarstw jednoosobowych do 17 zł (z 15 zł), a z gospodarstw wieloosobowych do 34 zł (z 30 zł).
- Po ostatnim przetargu okazało się jak bardzo wrosły koszty wywozu i utylizacji odpadów. To jest rzeczywistość, jaką nasze państwo zaproponowało samorządom. A my musimy sobie z tym poradzić. Przetarg oczywiście unieważniliśmy, będzie następny, ale musimy się liczyć z tym, że koszty nie zmaleją. Jeśli radni pozostawią stawki z listopada i w systemie wywozu odpadów komunalnych pozostają posesje niezamieszkałe, to porównując koszty, które poniesie gmina i koszty, które wpłyną do gminy, brakuje nam 532 tys. zł. Przy tym wariancie nie możemy podpisać żadnej umowy na wywóz śmieci dłużej niż do końca czerwca, bo zabraknie nam pieniędzy - tłumaczył burmistrz Michałowa.

W drugim wariancie, w którym koszty wywozu śmieci i wpływy do gminy są równe, podwyżka dla gospodarstw jednoosobowych musiałaby wzrosnąć do 34 zł, a wieloosobowych- do 68 zł. - Ale wtedy mieszkańcy zapłacą za wywóz śmieci z posesji niezamieszkałych. – dodał Marek Nazarko.

Na przykładach z gminy wygląda to tak: DPS w Garbarach płaci za wywóz śmieci 34 tys. zł rocznie. Gmina obliczając koszt wywozu i utylizacji śmieci (stawki od tony śmieci) zapłaci firmie 136 tys. zł rocznie. Parafia za wywóz śmieci z jednego cmentarza zapłaci gminie 1632 zł, a gmina 43 tys. zł.

- Do każdego cmentarza mieszkańcy dołożą 41 tys. zł rocznie, a cmentarzy jest siedem, co daje 300 tys. zł, do tego różnica w kosztach dotyczących opat z firm, organizacji to kolejne 200 tys. zł i to jest te brakujące pół miliona zł. Samorząd nie ma własnych pieniędzy, to pieniądze mieszkańców. W tym wariancie to mieszkańcy muszą ponieść większe koszty, ja jednak nie chciałbym ich nimi obciążać - wyjaśniał burmistrz.

Stąd trzeci wariant, w którym posesje niezamieszkałe wyłącza się z systemu odbioru śmieci - właściciele firm, posesji, cmentarzy itp. sami muszą podpisać umowy na odbiór odpadów.

Miesięczne stawki dla mieszkańców wzrastają: dla gospodarstw jednoosobowych - do 24 zł (z 17 zł), a wieloosobowych - do 48 zł (z 34 zł). W przypadku nieselekcjonowania odpadów - opłaty rosną 3-krotnie.

Za trzecim wariantem głosowało 10 radnych, przeciw było 3, a 2 wstrzymało się od głosu.

Opłaty za śmieci wzrastają w całym kraju. Jest to związane z rządową nowelizacją ustawy.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny