Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pytaj o wszystko dewelopera

gs24.pl
Fot. Karol Skiba
Jeśli już wybrałeś dewelopera, z którym chciałbyś podpisać umowę na zakup mieszkania, to wybierz się do jego biura sprzedaży.

Żeby mieć pewność, co zostanie zbudowane obok budynku, w którym ma znajdować się Twoje przyszłe mieszkanie, warto zajrzeć do miejscowego planu zagospodarowania. Pracownicy biura sprzedaży powinni wiedzieć, czy taki plan istnieje i jakie zapisy zawiera.

Trzeba pamiętać, że jeśli w planie nie ma zapisu, że przewiduje on jedynie obok przyszłego Twojego domu tereny rekreacyjne, to możesz się liczyć z tym, że prędzej czy później na sąsiednich terenach mogą zostać zbudowane inne budynki. To mogą być kolejne bloki, ale także na przykład pawilony handlowe albo stacje benzynowe. Dlatego warto dokładnie sprawdzić, jakie ewentualne sąsiedztwo nam grozi, aby potem nie denerwować się, gdy w nocy do marketu zaczną przyjeżdżać samochody dostawcze.

Poproś o pozwolenie na budowę

Zanim podpiszemy umowę z deweloperem, trzeba sprawdzić także sprawy podstawowe: czy jest on właścicielem działki i posiada pozwolenie na budowę. Niestety, zdarzały się już przypadki, gdy inwestorzy w czasie podpisywania umów zapominali o tej sprawie i w rezultacie bywało tak, że ostatecznie zostawali bez niczego, a za to mieli wiele kłopotów. Musimy więc mieć świadomość, że jeśli w takiej sytuacji decydujemy się na pewne ryzyko.

Inna rzecz, że deweloper, który jeszcze nie dysponuje wszystkim pozwoleniami, oferuje mieszkania po tańszych cenach. Jeśli zatem upewnimy się, że na pewno je otrzyma, to możemy zdecydować się na pewne ryzyko, ale wszystko zależy od oceny jego wiarygodności.

Nie bój się pytać o drobiazgi

Równie ważne są szczegóły dotyczące samego budynku. W tym wypadku trzeba pytać o wszystko. Musimy mieć pewność, ile budynek będzie miał pięter, z ilu się będzie składał klatek, ile mieszkań znajdzie się na każdym piętrze.

Musimy także poznać wszystkie szczegóły dotyczące wykończenia z zewnątrz , na klatkach schodowych i wewnątrz mieszkania. Te detale stanowią bowiem o jakości wykończenia i w ostateczności o wartości mieszkania.

Możemy poprosić o pokazanie wizualizacji całego budynku i jego otoczenia, bo tak samo ważna jest liczba miejsc parkingowych wokół naszego domu, jaki w zbiorczym garażu pod lub obok bloku czy apartamentowca.

Tak samo musimy się zapoznać z planami związanymi z budową placów zabaw czy zbiorczego śmietnika. Im plac zabaw dla dzieci będzie lepiej wyposażony, a droga dojścia do niego wygodniejsza i bezpieczna, tym bardziej z nowego miejsca będą zadowolone nasze dzieci. Z kolei śmietnik nie powinien się znajdować ani za daleko, ani za blisko, bo gdy zostanie zlokalizowany tuż pod naszymi oknami, to szczególnie latem będziemy przeklinać jego sąsiedztwo, gdy zlecą się do niego wszystkie okoliczne muchy albo jeszcze bardziej dokuczliwe owady.

Bankowe podpowiedzi

W biurze sprzedaży powinniśmy również się dokładnie dowiedzieć, kiedy inwestycja zostanie oddana do użytku.

Możemy ponadto się spytać, czy istnieje możliwość rezerwacji mieszkania na czas starania o kredyt bankowy.

Dobre biuro sprzedaży utrzymuje też kontakty z bankami. Możemy więc liczyć, że jego pracownicy podpowiedzą nam, z jakimi bankami współpracują i czy ich oferty są korzystne. Z ich strony powinna także pojawić się inicjatywa, że pomogą nam załatwić sprawy bankowe, choć niekoniecznie z tej pomocy musimy korzystać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny