Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przydomowe wykopki

(now)
Hydroizolacja pionowa chroni mury piwnicy przed wilgocią, wodą gruntową i opadową
Hydroizolacja pionowa chroni mury piwnicy przed wilgocią, wodą gruntową i opadową Fot. Atlas
Aby piwnica była czymś więcej, niż tylko zwykłą piwnicą, należy zadbać, by była ciepła i sucha.

Dla wykonania izolacji - przeciwwilgociowej i cieplnej - odsłonić należy ściany fundamentowe. W starych domach z fundamentami wykonanymi z cegieł lub kamieni nierzadko brak jest izolacji poziomej (zapobiega ona podciąganiu kapilarnemu wody przez mury).

- Takie zabezpieczenie wykonać można tradycyjnymi metodami mechanicznymi - mówi Grzeorz Wincek z firmy Atlas. - Podcinając mury, odcinkami, na całej ich grubości, w powstałych szczelinach założyć trzeba izolację przeciwwilgociową, złożoną z dwóch warstw papy bitumicznej, zbrojonej włóknem szklanym.
Można też wprowadzić w mur specjalnie profilowane blachy chromowo-niklowe lub chromowe - ewentualnie płyty, np. z polietylenu, polipropylenu, włókna szklanego - które utworzą ciągłą i szczelną warstwę izolacji.

Izolacja, izolacja, izolacja...

Inny sposób na wykonanie poziomej izolacji przeciwwilgociowej to iniekcja. Trzeba w tym celu wywiercić w murze otwory i wprowadzić w nie (np. pod ciśnieniem) odpowiedni preparat, który po przeniknięciu w głąb kamienia, cegły czy zaprawy, utworzy szczelną warstwę izolującą.

Otwory wierci się co 12-15 cm, tuż nad posadzką - od zewnątrz lub od wewnątrz budynku. Powinny sięgać ukośnie w dół, pod kątem ok. 30 st., tak głęboko, by koniec znajdował się 10-15 cm przed licem drugiej strony muru. Po wprowadzeniu preparatu otwory należy zasklepić.

Wilgoć niegroźna

Hydroizolacja pionowa chroni mury piwnicy przed naporem wilgoci z zewnątrz (chroni przed wodami opadowymi i gruntowymi). W zależności od rodzaju gruntu i poziomu wody gruntowej, wykonujemy ją z półpłynnych mas bitumicznych - lepików, roztworów, emulsji, mas asfaltowych, lub dwóch warstw pap asfaltowych lub folii hydroizolacyjnej.

W budynkach podpiwniczonych natomiast, gdy zwierciadło wody gruntowej znajduje się powyżej poziomu podłogi piwnicy, wykonuje się izolacje przeciwwodne typu ciężkiego (trzy warstwy papy asfaltowej o odpowiedniej gramaturze, zabezpieczone ceglaną ścianką dociskową). I to niezależnie od rodzaju gruntu. Eksperci radzą jednak unikać w domach jednorodzinnych takich rozwiązań. Przede wszystkim z powodu wysokich kosztów oraz skomplikowanego wykonawstwa.
Izolację przeciwwilgociową wykonuje się do wysokości 30 cm ponad poziom gruntu.

W ocieplonej piwnicy

Skoro pomieszczenie będzie ogrzewane, trzeba zadbać, by ciepło z niego nie uciekało. Musimy więc pomyśleć o izolacji termicznej. Ściany piwniczne zwykle izoluje się - oczywiście, od zewnątrz! - polistyrenem ekstradowanym lub styropianem. Izolację cieplną wokół budynku powinno się układać do głębokości 1 m poniżej poziomu gruntu. Warstwę ocieplającą pokrywamy warstwą zbrojenia: musimy zatopić siatkę zbrojąca w zaprawie klejącej. Izolację poniżej gruntu można, przed zasypaniem wykopu, osłonić wytłaczaną folią (tzw. kubełkową), jako dodatkowym zabezpieczeniem przed korzeniami, kamieniami itp. Nad ziemią wyrównane podłoże gruntujemy podkładową masą tynkarską.

Pozostaje tylko wykończyć cokół domu. Tu możemy w dać upust naszym upodobaniom. W grę mogą wchodzić płytki ceramiczne lub klinkierowe, efektownie wygląda też tynk mozaikowy lub kamień.

Cokół zdobi

Płytki cokołowe muszą być mrozoodporne. Należy je przyklejać mrozo- i wodoodporną zaprawą klejącą o zwiększonej elastyczności i przyczepności. Po 2-3 dniach od przyklejania płytek, w zależności od warunków pogodowych, można przystąpić do wypełnienia spoin. Jako kamienne wykończenie cokołu służą zwykle otoczaki, kamienie łupane lub płyty kamienne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny