Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przy SP 12 w Białymstoku powstało miasteczko ruchu drogowego. Dyrekcja i uczniowie: "to spełnienie naszych marzeń"

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
To miejsce, w którym nie tylko można poćwiczyć jazdę na rowerze, ale również przygotować się do egzaminu na kartę rowerową.
To miejsce, w którym nie tylko można poćwiczyć jazdę na rowerze, ale również przygotować się do egzaminu na kartę rowerową. Dawid Gromadzki/UM Białystok
Jezdnie, ścieżki rowerowe, skrzyżowania i znaki drogowe. Tak wygląda białostockie miasteczko ruchu drogowego przy ul. KEN. Inwestycja, warta 100 tys. zł, została sfinansowana z budżetu miasta. Jej celem jest zapoznanie uczniów z zasadami bezpiecznej jazdy na rowerze w praktyce.

- Miasteczko ruchu drogowego to coś, co urodziło się w marzeniach moich uczniów. Dzisiaj jesteśmy świadkami, że marzenia się spełniają - mówiła na oficjalnym oddaniu placu Anna Satuła, dyrektor Szkole Podstawowej Nr 12 ul. Komisji Edukacji Narodowej 1.

W czwartkowej uroczystości, która przypadła w Dniu Nauczyciela, wzięli udział uczniowie, przedstawiciele rady rodziców, a także prezydent Białegostoku, Tadeusz Truskolaski, który przekazał młodzieży sześć specjalnych rowerów do nauki jazdy.

Czytaj też: Nowe ścieżki rowerowe w centrum Białegostoku. W najbliższym czasie ich długość zwiększy się o 5 kilometrów

Włodarz miasta, z którego budżetu sfinansowana została inwestycja (koszt to 100 tys. zł) podkreślał, że SP 12 to największa szkoła w Białymstoku - licząca blisko 1300 uczniów - która może się poszczycić sukcesami w nauczaniu oraz sportowymi.

Miasteczko ruchu drogowego tworzy plansza ćwiczeniowa, która imituje organizację ruchu jak na prawdziwych drogach. Są tu skrzyżowania, przejścia dla pieszych, rondo oraz mobilne znaki drogowe.

- To możliwość nauki i zdawania egzaminów na kartę rowerową. Jest to inwestycja, która powinna zwrócić się poprzez podwyższenie bezpieczeństwa naszych najmłodszych. A bezpieczeństwo dzieci i młodzieży tak naprawdę nie ma ceny - podkreślał prezydent Truskolaski.

Z placu manewrowego cieszą się oczywiście dzieci z placówki na TBS-ach.

- Możemy nauczyć się bardzo wielu rzeczy. Na przykład kiedy ma się pierwszeństwo, a kiedy trzeba się zatrzymać i przepuścić innych - mówi Dominik, uczeń SP 12.

Zgodnie z prawem osoba, która ukończyła 10 lat, a nie ma ukończonych jeszcze lat 18, może jeździć rowerem po drogach publicznych tylko i wyłącznie wtedy, gdy posiada kartę rowerową. Do egzaminu na taką kartę może przystąpić każdy uczeń szkoły podstawowej, który ukończy 10 lat.

Zobacz także: Jeździsz rowerem? Sprawdź, czy wiesz, czego ci nie wolno! Rowerzystów też obowiązują przepisy

To drugie miasteczko ruchu drogowego w Białymstoku. Pierwsze powstało cztery lata temu przy Szkole Podstawowej nr 43, przy ul. Stromej 16.

- To nieco peryferyjnie położona szkoła (SP 12 - przyp. red.), ale na bardzo dynamicznie rozwijającym się osiedlu. Te potrzeby są ciągle duże. Trafiamy pewnie w zaspokojenie tych potrzeb, bo dzisiaj jazda rowerem jest bardzo popularna - mówił prezydent.

Przypomniał o sukcesie systemu rowerów miejskich BiKeR-ze i ponad 160 km dróg rowerowych w stolicy woj. podlaskiego. Uważa, że nauka w młodym wieku, zaowocuje na przyszłość.

Dodatkowo na terenie szkoły powstało 13 gier i zabaw podwórkowych oraz 20 korytarzowych (z masy termoplastycznej), dzięki którym uczniowie będą mogli uczyć się i bawić wspólnie spędzając czas wolny od lekcji.

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny