Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prywatne uczelnie czekają na studentów. 4 tysiące rocznie lub stypendium.

Marta Gawina
Przyszłym studentom niepubliczne uczelnie oferują wykształcenie licencjackie, a na kilku kierunkach także magisterskie
Przyszłym studentom niepubliczne uczelnie oferują wykształcenie licencjackie, a na kilku kierunkach także magisterskie Fot. sxc.hu
Nowe kierunki, do tego wysokie stypendia. Tak niepubliczne szkoły wyższe w Białymstoku kuszą przyszłych studentów. Kandydaci nadal mogą się zgłaszać, bo rekrutacja na płatnych uczelniach potrwa nawet do końca września.

Monika nie dostała się na ekonomię na Uniwersytecie w Białymstoku. Dlatego zgłosiła do Wyższej Szkoły Ekonomicznej. - Na ten sam kierunek. Nauka jest płatna, ale nie chciałam zmarnować roku. Poza tym uczelnia niepubliczna nie znaczy gorsza - uważa przyszła studentka.

- Nie jest tajemnicą, że rekrutacja na nasze uczelnie dopiero teraz ruszyła na dobre. Bo przyjmowanie chętnych zakończyły szkoły publiczne - mówi przedstawicielka płatnej uczelni w Białymstoku.

Takich szkół jest w naszym mieście kilkanaście. Wiele z nich, ze względu na konkurencję, nie chce mówić o aktualnej liczbie kandydatów, a nawet o limitach miejsc. Zapewniają bowiem, że są elastyczne.

- Na pewno odczuwamy skutki niżu demograficznego - mówi Elżbieta Janucik z Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania.

Przyszłym studentom niepubliczne uczelnie oferują wykształcenie licencjackie, a na kilku kierunkach także magisterskie. O przyjęciu na studia decyduje najczęściej kolejność zgłoszeń. Za naukę trzeba płacić 2-4 tys. zł rocznie. W zamian uczelnie proponują zapomogi i stypendia.

- Studenci, którzy uzyskują średnią powyżej 4,85 mają kolejny rok studiów za darmo - mówi Katarzyna Szcześniak z Wyższej Szkoły Administracji Publicznej.

Tu rekrutacja potrwa do 30 września. Największą popularnością cieszy się administracja i bezpieczeństwo narodowe. Najsłabiej z zapisami jest na filozofii. Nie brakuje też nowości. To filologia ze specjalnością lingwistyka stosowana oraz handel zagraniczny w języku angielskim. Nauka na tym ostatnim jest bezpłatna.

Nowości oferuje też Wyższa Szkoła Kosmetologii i Ochrony Zdrowia. To studia magisterskie na kosmetologii i biotechnologia. - Na wszystkich kierunkach mamy jeszcze wolne miejsca. Rekrutacja trwa do końca września - mówi Izabela Kozłowska z WSKiOZ.

Krócej, bo do 15 września czeka na przyszłych studentów m.in. Wyższa Szkoła Ekonomiczna oraz Wyższej Szkoła Finansów i Zarządzania. W WSE najbardziej oblegana jest ekonomia. Na studia I stopnia zgłosiło się 87 chętnych na 140 miejsc.

W WSFIZ najpopularniejsze są: zarządzanie, finanse i rachunkowość oraz filologia angielska. Najwięcej wolnych miejsc jest na politologii.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny