Promowanie czytania: Książka może być pasją

Julia Szypulska [email protected] tel. 85 748 74 25
Uczniowie z Gimnazjum w Wasilkowie pracują nad tekstem
Uczniowie z Gimnazjum w Wasilkowie pracują nad tekstem
Udostępnij:
Nocne spotkania z książką zorganizowała biblioteka w Gimnazjum im. ks. W. Rabczyńskiego w Wasilkowie. O pozytywnych doświadczeniach związanych z czytaniem opowiadali uczniom rodzice czy zaproszeni goście.

Wspomniane wydarzenie to element projektu "Książka w sam raz dla nas", jaki prowadzi placówka. Jego celem jest motywowanie uczniów do czytania.

- Problemem jest malejąca w niezwykle szybkim tempie liczba osób sięgających po książki - nie kryje Barbara Kołcz, nauczycielka i opiekunka projektu. - To zjawisko jest doskonale widoczne również wśród młodzieży gimnazjalnej.

Projekt ma pozytywnie nastawić uczniów do lektury. O swoich doświadczeniach czytelniczych chętni opowiadali rodzice czy zaproszeni goście. Prezentowali oni utwory, które uważali za wyjątkowe, bądź takie, które odegrały w ich życiu ważną rolę i pozostały w pamięci na wiele lat.

Dotąd w ramach projektu odwiedziło szkołę trzech gości. Byli to Józef Bychowski, były burmistrz Wasilkowa, policjant Piotr Pachołek oraz lekarka Katarzyna Łazarska.
Pierwszy opowiadał o swojej fascynacji fizyką i astronomią oraz o myśli starożytnego filozofa Seneki. Policjant z kolei wspominał książki swojej młodości, czyli pozycję z serii Żółty Smok. Doktor Łazarska polecała powrót do klasyki, czyli "Anię z Zielonego Wzgórza".
Swoje pasje czytelnicze prezentowali także rodzice, wychowawcy i sami uczniowie. Ci ostatni mieli też szansę wyrazić swoje zdanie na temat czytania podczas debaty.

- Ścierały się poglądy miłośników i przeciwników czytania, uczniowie wyrażali swoje poparcie bądź sprzeciw wobec stawianych argumentów - opowiada Dorota Moniuszko-Puczyńska, także nauczycielka i opiekunka projektu.

Gimnazjaliści czytali i interpretowali też myśli znanych osób na temat lektury, a w ramach podsumowania wykonali w grupach prace obrazujące ich stosunek do literatury.

- Powstały niezwykle oryginalne prace plastyczne i zabawne wiersze - wskazują bibliotekarki.

Mają one nadzieję, że nocne spotkania z książką zyskają w szkole popularność i zechcą je organizować kolejne klasy.

Gimnazjum w Wasilkowie włączyło się w naszą akcję "Czytam, więc wiem". Prowadzą ją "Kurier Poranny" i "Gazeta Współczesna". Jeśli chcecie się pochwalić swoimi działaniami na rzecz promowania czytelnictwa piszcie na adres: [email protected] Więcej o akcji przeczytacie w naszych serwisach internetowych.

Czytam, bo lubię. Zapraszamy do udziału

To kolejne działanie, jakie odbywa się w ramach kampanii "Czytam, więc wiem". Prowadzą ją wspólnie "Kurier Poranny" i "Gazeta Współczesna". Jest skierowana przede wszystkim do uczniów.

Chcielibyśmy ich nie tylko zachęcić do lektury, ale też do tego, by dzielili się z nami swoimi opiniami na temat przeczytanych książek.

Recenzje uczniowie mogą przesyłać na adres [email protected]
Będziemy je publikować na stronach internetowych obu dzienników. Najciekawsze natomiast zaprezentujemy na łamach gazet - pierwsze prace ukazały się w miniony piątek. Kolejne natomiast opublikujemy w najbliższym czasie. Każdy uczeń, który przyśle recenzję otrzyma od nas upominek. O akcji możecie przeczytać w naszych serwisach internetowych www.poranny.pl/wiem, www.wspolczesna.pl/wiem.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie