Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Projekt domu to podstawa

Opr. (hap), Źródło: ARCHON+
Dobrze wybrany projekt domu gwarantuje połowę radości z jego posiadania
Dobrze wybrany projekt domu gwarantuje połowę radości z jego posiadania Fot. Dorota Awiorko/archiwum
Planujesz budowę pierwszego domu. Na początek potrzebny jest plan. Na pytania czytelników odpowiada Monika Lisowska-Łętocha, dyrektor Pracowni Projektowej w ARCHON+

Planuję budowę domu i mam kilka pomysłów na to, jak powinien wyglądać. Czy kupując gotowy projekt, będę miał możliwość dostosowania go do swoich potrzeb?

- Panuje przekonanie, że projekt gotowy to projekt zamknięty. Taki, w który nie ma możliwości ingerowania. Nic bardziej mylnego - projekty można modyfikować w ramach adaptacji.

Drobne zmiany, takie jak przesunięcie okien lub drzwi, można łatwo wprowadzić i zwykle nie wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Większe zmiany, oczywiście, są także możliwe - klienci często dostosowują projekty do swoich indywidualnych potrzeb: łączą pokoje, otwierają kuchnie, wygospodarowują garderobę bądź dodatkowe pomieszczenie gospodarcze.

Moje doświadczenie pokazuje, że o wiele szybciej sprostać wyobrażeniom i wysokim wymaganiom klientów, kiedy wybór rozpoczyna się od projektu, który już istnieje. Jest on doskonałym punktem wyjścia.

Dlaczego warto kupić gotowy projekt domu?

- Wybierając projekt gotowy, mamy gwarancję jakości, kupujemy sprawdzone rozwiązania (niejednokrotnie mamy możliwość zobaczenia już zrealizowanych projektów), które są efektem wieloletnich doświadczeń całego zespołu specjalistów - nie tylko architektów, ale także osób, które nadzorują późniejsze wykonawstwo.

Poza ceną i czasem za projektem gotowym przemawia zakres opracowania dokumentacji - biura specjalizujące się w projektowaniu domów typowych doskonalą i wzbogacają dokumentację, by inwestor nie tylko bez problemu uzyskał pozwolenie na budowę, ale również sprawnie i tanio zrealizował inwestycję.

Realistyczne wizualizacje i czytelnie pokazane rzuty kondygnacji pozwalają na tym etapie wyobrazić sobie swój dom, a dzięki podanym kosztom realizacji skonfrontować swoje marzenia z dostępnymi środkami finansowymi.

Chcę się spotkać z architektem, aby porozmawiać o wyborze projektu. Jak do tego spotkania dobrze się przygotować? Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie projektu domu?

- Jeżeli posiadamy działkę, to z jej lokalizacji już wynikają konkretne wytyczne, którym musi odpowiadać nasz dom.

Należy w urzędzie gminy uzyskać aktualny wypis z planu zagospodarowania przestrzennego, w dokumencie tym będziemy mieli określonych szereg parametrów dotyczących zabudowy naszej działki - np. wysokość domu, rodzaj i kąt nachylenia dachu, maksymalną powierzchnię zabudowy. Są to wiążące i nieprzekraczalne parametry.

Następnym krokiem jest określenie ograniczeń wynikających z wielkości działki, lokalizacji względem stron świata, ukształtowania topograficznego (np. stok), sąsiedztwa.

Trzecia grupa uwarunkowań to ta wynikająca już z naszych indywidualnych preferencji i potrzeb. Przede wszystkim proponuję odpowiedzieć sobie na kilka prostych pytań, dzięki którym będziemy bliżej wyboru odpowiedniego projektu:

* Ile osób zamieszka w domu? A może w przyszłości chcą Państwo, zamieszkać z rodzicami?

* Ile sypialni jest Państwu niezbędnych, ile łazienek i pozostałych pomieszczeń?

* Jakiej wysokości środki chcecie Państwo przeznaczyć na inwestycję.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny