Druga kadencja dla prof. Flisiaka
Prof. Robert Flisiak, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii UMB, został ponownie wybrany przez Walne Zebranie członków Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych do pełnienia funkcji Prezesa Zarządu Głównego w kadencji 2021-2024. Profesor Flisiak pełnił już tę funkcję w mijającej kadencji 2018-2021.
To właśnie Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych opracowało zalecenia odnośnie diagnostyki i terapii zakażeń SARS-CoV-2 i jest najważniejszą instytucją sprawującą nadzór merytoryczny nad działaniami związanymi z pandemią. Według wytycznych towarzystwa lekarze w całym kraju leczą pacjentów chorych na COVID-19 (zgodnie z opracowanym przez towarzystwo schematem).
Przeczytaj też:
W czerwcu 2020 r. pod patronatem Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych wystartował też SARSTer - program badawczy, którego celem jest ocena skuteczności różnych opcji terapii COVID-19 stosowanych w Polsce. Program badawczy ocenił m.in. skuteczność remdesiwiru w leczeniu COVID-19.
Członkowie towarzystwa odgrywają kluczową rolę w powołanej przez premiera Radzie Medycznej do Spraw COVID-19.
Jedna z trzech najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie
Profesor Robert Flisiak w tym roku znalazł się na 3. miejscu w rankingu 100 najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie. Ranking ogłosił portal Puls Medycyny. Członkowie kapituły wyłonili laureatów prestiżowego plebiscytu najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie i systemie ochrony zdrowia.
Profesor Robert Flisiak to Kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, a w przeszłości Dziekan (2005-2008) i Prorektor (2008-2012) tej uczelni. Specjalista chorób wewnętrznych (1988) i chorób zakaźnych (1991).
Przeczytaj też:
Odbywał staże naukowe i zawodowe w Nowym Jorku, Londynie i Salzburgu. Aktualnie Prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, Prezydent Central European Hepatologic Collaboration oraz Przewodniczący Polskiej Grupy Ekspertów HBV. W przeszłości (2013-2016) Prezes Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego.
Autor publikacji naukowych
Jest redaktorem czasopisma Clinical and Experimental Hepatology. Redaktor i autor rozdziałów w licznych podręcznikach, w tym redaktor polskiego wydania „Harrison – choroby zakaźne”, a także wydanego w roku 2020 4 tomowego podręcznika dla studentów i lekarzy „Choroby zakaźne i pasożytnicze”. Aktywność naukowa obejmuje choroby zakaźne i choroby wątroby, a na dorobek naukowy składa się 361 publikacji zarejestrowanych w Web of Science Core Collection (h-index: 41, ponad 13 tys. cytowań).
Uczestniczył jako główny badacz, koordynator krajowy lub wiodący badacz w blisko 200 badaniach klinicznych. Inicjator i koordynator licznych wieloośrodkowych projektów badawczych.
Przeczytaj też:
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?