Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca w Austrii i Niemczech. Za granicą czekają na Polaków

opr. (pw)
Praca w Austrii. Prawie 15 proc. austriackich przedsiębiorstw, badanych przez agencję Trenkwalder, chce zatrudniać pracowników z innych krajów w branży budowlanej
Praca w Austrii. Prawie 15 proc. austriackich przedsiębiorstw, badanych przez agencję Trenkwalder, chce zatrudniać pracowników z innych krajów w branży budowlanej
Badania pokazują, że w tych krajach jest ogromne zainteresowanie pracownikami z tzw. nowych krajów UE. Szczególnie w branży przemysłowej i handlowej.

Od 1 maja Niemcy i Austria otworzyły swoje rynki pracy m.in. dla Polaków. Z analiz przeprowadzonych przez Agencję Zatrudnienia Trenkwalder wynika, że najważniejsze dla pracodawców w tych krajach są kwalifikacje pracowników z nowych krajów UE, a nie tylko koszty personalne.

Szacunkowe dane dotyczące zapotrzebowania na pracowników w Niemczech, zależnie od źródła, mówią o liczbie od 200 tys. do nawet 500 tys. wolnych miejsc pracy. Według danych Agencji Zatrudnienia Trenkwalder, największe zapotrzebowanie na pracowników występuje w branżach technicznych.

Najczęściej poszukiwanymi fachowcami są elektrycy, mechanicy maszyn przemysłowych oraz operatorzy maszyn CNC. Problemów ze znalezieniem pracy w Niemczech nie powinni mieć również specjaliści z branży budowlanej i IT.

Zobacz także. Podatki 2011: Jak rozliczyć dochody uzyskane za granicą

Z kolei badanie przeprowadzone wśród przedsiębiorstw austriackich pokazuje, że największe zapotrzebowanie na pracowników jest w przemyśle i handlu. Ponad 32 proc. firm wskazało przemysł jako branżę i specjalizację, w której planuje zatrudnienie pracowników z nowych krajów UE. Branżę handlową wskazało 28,9 proc. przedsiębiorstw.

Największym zainteresowaniem w Austrii cieszą się pracownicy z krajów położonych najbliżej tego kraju. Ponad 40 proc. badanych wskazało Węgry, Słowację, Słowenię i Czechy jako najbardziej interesujące do pozyskania personelu. Polska znalazła się dopiero na miejscu piątym – prawie 30 proc. pracodawców wskazało nasz kraj jako interesujące źródło pracowników.

Wbrew panującemu przeświadczeniu, to nie wspomniane koszty zatrudnienia są najważniejsze dla zagranicznych pracodawców. Aż 42,9 proc. firm uznało kwalifikacje jako najważniejszy powód zatrudniania pracowników z nowych krajów UE. Jednocześnie tylko 14,3 proc. przedsiębiorstw wskazało na koszty zatrudnienia. Ważnym elementem jest również znajomość języków, którą wyróżnia aż 31,1 proc. badanych firm.

Zobacz także. Niemcy po 1 maja. Jak założyć własną firmę

Pracodawców austriackich zapytano również o ich plany dotyczące wsparcia pracowników z zagranicy w organizacji transportu i zakwaterowania. Prawie 70 proc. z nich nie planuje udzielać jakiegokolwiek wsparcia w tym zakresie, tylko jedna piąta będzie oferowała wsparcie organizacyjne, a co dziesiąte przedsiębiorstwo udzieli pracownikom z zagranicy wsparcia finansowego.

Dlatego też Polacy chcący wyjechać do pracy do Austrii muszą znać język, mieć pożądane kwalifikacje. Powinni być też przygotowani do wyjazdu pod kątem organizacyjnym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny