MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polską szkołę tworzą nauczyciele-pasjonaci. Minister edukacji Barbara Nowacka ciepło o nauczycielach

OPRAC.:
Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Wideo
od 7 lat
– Polska szkoła jest dla uczniów, ale stoi nauczycielami-pasjonatami i otwartymi dyrektorami, którzy wspólnie budują jej innowacyjność – powiedziała ministra edukacji Barbara Nowacka, gratulując nagrodzonym w konkursie na najlepsze projekty zrealizowane w ramach programu unijnego eTwinning.

Spis treści

Nauczyciele zasługują na uznanie

Międzynarodowy program eTwinning został zainaugurowany w 2005 r. przez Komisję Europejską. Celem przedsięwzięcia jest promowanie szkolnej współpracy międzynarodowej w Europie.

– Laureatom, zwycięzcom i wszystkim uczestniczącym, po pierwsze dziękuję za zaangażowanie, a po drugie – proszę o więcej, bo przecież robicie to, oczywiście dla własnej przyjemności, ale też dla młodzieży, która dzięki wam dostaje dodatkową szansę – podkreśliła w poniedziałek Nowacka podczas ceremonii wręczenia nagród w konkursie eTwinning 2024 w Zamku Ujazdowskim w Warszawie.

„Polska szkoła jest, owszem, dla uczniów, ale stoi nauczycielami-pasjonatami i otwartymi dyrektorkami i dyrektorami, którzy wspólnie budują innowacyjność
„Polska szkoła jest, owszem, dla uczniów, ale stoi nauczycielami-pasjonatami i otwartymi dyrektorkami i dyrektorami, którzy wspólnie budują innowacyjność polskiej szkoły.” Marzena Bugala-Astaszow /Polska Press

– Dynamika świata wymaga od nas dzisiaj ciągłego dostosowywania się, ciągłej zmiany. Nic nie może stać w miejscu, ani rozwój, ani edukacja. Bycie liderem oznacza ciągłą zmianę i ciągłe nadążanie za pędzącym światem. I to państwo nauczycielki i nauczyciele robicie - powiedziała. Jako koordynatorzy projektów współpracujecie ponad podziałami, poza granicami. Wymieniacie się informacjami, materiałami do nauki i jest to ogromna szansa na dodatkowy rozwój dla młodzieży – dodała.

Zwróciła uwagę na podejmowane w projekcie tematy, „istotne nie tylko z punktu widzenia lokalnych społeczności, ale często mających też globalne znaczenie”, np. wyzwania klimatyczne i kwestie ochrony zdrowia. Dodała, że „niezwykle ważnym aspektem jest oswajanie nowych technologii, odpowiednie rozeznanie szans i zagrożeń”.

Nowacka zaznaczyła, że zaangażowanie nauczycieli jest niezwykle budujące i zasługuje na najwyższe uznanie.

– Polska szkoła jest, owszem, dla uczniów, ale stoi nauczycielami-pasjonatami i otwartymi dyrektorkami i dyrektorami, którzy wspólnie budują innowacyjność polskiej szkoły. Cieszę się, że do tego grona innowatorów dołączają kuratorki i kuratorzy – dodała.

Podkreśliła, że program eTwinning wpisuje się w ideę nowoczesnej szkoły, która odpowiada na wyzwania przyszłości i przystosowuje do świata wymagającego nieustannego podnoszenia kwalifikacji i uczenia się, chociażby nowych technologii.

– To idea bardzo bliska ministerstwu, więc cieszę się, że możemy w tak dobrej synergii współpracować – dodała.

Przewodnicząca Rady Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE), wiceministra edukacji Joanna Mucha pogratulowała zebranym bycia „ambasadorami zmiany”.

– Myślę, że każdy z nas może być dumny, że uczestniczył w tak wizjonerskim projekcie (...). Chciałam państwu bardzo podziękować za to, że bierzecie udział w tej pracy. To nie jest coś, co należy do podstawowego państwa obowiązku, to jest coś (...) wszechogarniającego, co przestawia naszą edukację, każdą edukację w każdym kraju europejskim, na zupełnie inne tory – dodała.

Konkurs „Nasz projekt eTwinning”

W obecnej 19. edycji konkursu „Nasz projekt eTwinning” nagrodzono 18 (spośród 68 zgłoszonych) projektów i ich autorów – 22 nauczycielki i 4 nauczycieli. Nagrody przyznano w 8 kategoriach: czterech kategoriach wiekowych: projekt dla uczniów w wieku 3-6 lat, projekt dla uczniów w wieku 7-10 lat, projekt dla uczniów w wieku 11-15 lat, projekt dla uczniów w wieku 16-19 lat i czterech kategoriach dodatkowych: Dobrostan w szkole, Synergia eTwinning i Erasmus+, Ambasador eTwinning, Edukacja na rzecz walki z dezinformacją oraz Wykorzystanie sztucznej inteligencji do aktywizacji wykluczonych.

W programie uczestniczą wszystkie kraje Unii Europejskiej oraz Albania, Bośnia i Hercegowina, Islandia, Liechtenstein, Macedonia Północna, Norwegia, Serbia i Turcja.

W ramach programu nauczyciele i uczniowie z różnych krajów wspólnie realizują projekty przy użyciu technologii i narzędzi informacyjno-komunikacyjnych. W ten sposób doskonalą znajomość języków obcych, poznają inne kraje i kultury, przyzwyczajają się do pracy zespołowej.

Od marca 2013 r. Program eTwinning został poszerzony o kraje sąsiadujące z UE: Armenię, Azerbejdżan, Czarnogórę, Gruzję, Mołdawię, Ukrainę, należących do Partnerstwa Wschodniego, a także Tunezję, będącą członkiem Partnerstwa Eurośródziemnomorskiego (EUROMED) oraz Jordanię i Liban.

Polską narodową agencją programu eTwinning jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. Konkurs organizowany jest pod patronatem honorowym Ministra Edukacji.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polską szkołę tworzą nauczyciele-pasjonaci. Minister edukacji Barbara Nowacka ciepło o nauczycielach - Strefa Edukacji

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny