Politechnika Białostocka wybrała nowego rektora. Marta Kosior-Kazberuk będzie rządzić uczelnią w latach 2020-24 (zdjęcia)

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Dr hab. Marta Kosior-Kazberuk została rektorem Politechniki Białostockiej kadencji 2020-24
Dr hab. Marta Kosior-Kazberuk została rektorem Politechniki Białostockiej kadencji 2020-24 Archiwum
Politechnika Białostocka będzie miała nowego rektora. Dr hab. Marta Kosior-Kazberuk, profesor Politechniki Białostockiej będzie nowym rektorem białostockiej uczelni technicznej w latach 2020-24.

Dr hab. Marta Kosior-Kazberuk, dotychczasowa prorektor do spraw współpracy międzynarodowej Politechniki Białostockiej została właśnie wybrana nowym rektorem białostockiej uczelni technicznej.

To było zwycięstwo w pierwszej turze i zdecydowanie.

Aż 65 elektorów opowiedziało się za wyborem Marty Kosior-Kazberuk na stanowisko rektora Politechniki Białostockiej.

Jej konkurentką była prorektor do spraw rozwoju profesor Joanna Ejdys. Poparło ją jedynie 32 elektorów, dostała 58 głosów na nie, 10 osób wstrzymało się od głosu.

Kończący drugą kadencję rektora profesor Lech Dzienis już kilka miesięcy temu zapowiedział, że uczelnia potrzebuje rewolucyjnej zmiany na stanowisku szefa uczelni.

- Politechnika Białostocka ma ogromny potencjał oparty na tradycji, na wzajemnym szacunku. Jesteśmy środowiskiem akademickim, do tego dochodzi jeszcze nasz szeroki kapitał relacyjny. Uważam, że to są genialne podstawy do tego, żebyśmy wspólnie tworzyli politechnikę przyszłości -

mówi Marta Kosior-Kazberuk, rektor-elekt Politechniki Białostockiej.

Stanowisko rektora prof. PB Marta Kosior-Kazberuk obejmie 1 września. Jako wyzwanie na pierwsze miesiące kadencji wskazuje przygotowanie uczelni do ewaluacji.

- To, że jej termin został odsunięty tylko daje nam szansę na lepsze przygotowanie się do niej –

mówi Kosior-Kazberuk. Rektor-elekt chce też osiągnięcia europejskich standardów kształcenia, szerszego umiędzynarodowienia Politechniki Białostockiej oraz zacieśniania więzów z otoczeniem gospodarczym, społecznym, kulturalnym i akademickim.

Marta Kosior-Kazberuk zastąpi na stanowisku rektora prof. Lecha Dzienisa, który kieruje Politechniką Białostocką od 2012 roku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie mógł on ubiegać się o kolejną kadencję.

- Wygrała kobieta lepiej przygotowana do tej funkcji, obdarzona większym zaufaniem społecznym, co jest bardzo ważne. To będzie kolejna dobra kadencja, która będzie kontynuować naszą dobrą passę –

podsumował prof. Lech Dzienis.

Marta Kosior-Kazberuk to trzecia w historii Polski kobieta, która pokieruje politechniką. Do tej pory, funkcję rektora pełniła jedynie prof. dr hab. Maria Nowicka-Skowron, zarządzająca Politechniką Częstochowską w latach 2008-2012 i 2012-2016. Tegoroczne wybory na Politechnice Koszalińskiej na kadencję 2020-2024 wygrała dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK.

Kim jest Marta Kosior-Kazberuk?

Dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB jest absolwentką Politechniki Białostockiej (kierunek: budownictwo, specjalność: konstrukcje budowlane i inżynierskie). W 2002 roku uzyskała stopień doktora nauk technicznych w dyscyplinie budownictwo, specjalność: konstrukcje betonowe, materiały budowlane. W 2014 roku została doktorem habilitowanym nauk technicznych. We władzach Politechniki Białostockiej, jako prorektor do spraw kształcenia i współpracy międzynarodowej zasiada od 2016 roku. Od 1 października 2019 r. pełni obowiązki prorektora ds. współpracy międzynarodowej. Jest członkiem Administrative Council of European Network for Accreditation of Engineering Education (ENAEE), Komisji Akredytacyjnej Uczeni Technicznych (KAUT) oraz ekspertem Polskiej Komisji Akredytacyjnej (PKA).

Najważniejsze funkcje na Politechnice Białostockiej i w życiu zawodowym

  • od 2016 profesor nadzwyczajny, Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku, Politechnika Białostocka,
  • 2003-2016 adiunkt, Katedra Konstrukcji Budowlanych, Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska, Politechnika Białostocka,
  • 2004-2006 adiunkt, Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku, filia w Ełku
  • 1995-2003 asystent, Katedra Konstrukcji Betonowych, Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska, Politechnika Białostocka,
  • 1995-2001 asystent projektanta, Biuro Projektowe „Inwestprojekt” w Białymstoku.

Czytaj też: Politechnika Białostocka połączy uczelnie z całego świata. International Web Conference on Changes in Cooperation and Higher Education

PROGRAM REKTORA MARTY KOSIOR-KAZBERUK

Politechnika Białostocka przez ostatnie lata sukcesywnie wzmacniała swoją markę. Z satysfakcją obserwowałam jak się rozwija, a także dane mi było aktywnie uczestniczyć w tym procesie. Pełniąc funkcję prorektora ds. współpracy międzynarodowej miałam okazję zdobyć wiedzę o funkcjonowaniu wielu bardzo dobrych uczelni zagranicznych. Ta wiedza dała mi pewność, że stać nas na równanie do najlepszych. Dlatego podjęłam decyzję o kandydowaniu na stanowisko Rektora Politechniki Białostockiej. Uważam, że mogę przyczynić się do jej rozwoju, wzmocnienia potencjału, a jeśli zaistnieje taka potrzeba, zadbam o jej stabilność w czasach kryzysu. Mam świadomość ogromnego wyzwania i odpowiedzialności wobec wszystkich interesariuszy Uczelni, zwłaszcza teraz, kiedy każdego dnia towarzyszy nam niepewność związana z rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19.

Jestem związana z Politechniką Białostocką od 30 lat, najpierw jako studentka kierunku budownictwo, a następnie jako pracownik badawczo-dydaktyczny. Doświadczenie organizacyjne zdobywałam jako prodziekan ds. studenckich i dydaktyki, kierownik katedry i prorektor. Kierowałam i uczestniczyłam w pracach różnorodnych gremiów uczelnianych, angażowałam się w realizację licznych programów i projektów. Wiem jak działa Uczelnia, znam jej słabe punkty ale potrafię też wskazać mocne strony i dobrze je wykorzystać. Potrafię słuchać ludzi. Dzięki wieloletniej, szerokiej współpracy z jednostkami krajowymi i zagranicznymi, mogłam przypatrywać się jak one działają, czerpać dobre wzorce i praktyki. Mój obraz Politechniki Białostockiej został ukształtowany świadomością ogromnej wartości dorobku poprzednich pokoleń naukowców, nauczycieli, studentów, pracowników administracyjnych i technicznych — tworzących od wielu lat bogatą tradycję mojej Uczelni, z której jestem dumna. To wyjątkowa wspólnota akademicka, która mnie ukształtowała, dla której poświęciłam moje dotychczasowe lata pracy.

Czytaj też: Sukces niejedno ma imię

Jako rektor pragnę realizować wizję rozwoju Politechniki Białostockiej — współczesnej uczelni europejskiej, otwartej na nowe idee, myśli i ludzi, szanującej różnorodność i wielokulturowość. Moje działania zamierzam oprzeć na budowanym przez 70 lat własnym potencjale Politechniki Białostockiej i szerokim kapitale relacyjnym, na który składają się różnorodne formy trwałej współpracy zarówno w wymiarze regionalnym jak i światowym. Utrzymanie bieżącej dobrej pozycji Uczelni, przy całej świadomości niepewności czasów, to konieczność konsekwentnego rozwoju i doskonalenia, dostosowywania się do zmieniających się, czasem zupełnie nieoczekiwanie, uwarunkowań zewnętrznych, zarówno w skali lokalnej jak i globalnej. Jestem przekonana, że dotychczasowe osiągnięcia predestynują Politechnikę Białostocką do sięgania wyżej i dalej we wszystkich obszarach życia uczelni.

Podstawą mojej działalności będzie dbanie o zrównoważony rozwój uczelni: konsekwentna budowa potencjału naukowego i dydaktycznego, porządkowanie struktury — budowa nowych kanałów komunikacji i administrowania nauką i dydaktyką, poprawa warunków pracy. Jako współczesna uczelnia stoimy przed koniecznością zmierzenia się w kształceniu i wdrażaniu osiągnięć naukowych z globalnym otoczeniem gospodarczym i kulturowym, dlatego umiędzynarodowienie jest warunkiem koniecznym prężnego rozwoju wszystkich obszarów naszego działania.

Czytaj też: Dziewczyny na politechniki! Bo kierunki techniczne to dobry start [ZDJĘCIA, WIDEO]

Koncepcja rozwoju naukowego w uczelni europejskiej powinna zmierzać w kierunku wzmocnienia aktywnego podejścia do kształtowania polityki naukowej, poprzez wspieranie ugruntowanych, jak również innowacyjnych i interdyscyplinarnych kierunków badań, szczególnie z partnerami zza granicy w celu budowania międzynarodowych zespołów badawczych oraz wzmocnienie specjalizacji w wybranych obszarach, w których jesteśmy lub chcemy być najlepsi w Polsce, a może również w świecie.

Czytaj też: Politechnika Białostocka zaprasza kobiety. Na uczelni jest już ich prawie cztery tysiące

Moimi nadrzędnymi celami są pozytywny wizerunek Uczelni na zewnątrz i dobra atmosfera wewnątrz zespołu — wspólnoty akademickiej. Potencjał naszej Uczelni budowali i budują ludzie — studenci, doktoranci, badacze, dydaktycy, pracownicy administracyjni, techniczni i obsługi, pracownicy Biblioteki — jesteśmy sobie potrzebni, bo szyscy identyfikujemy się z misją i zadaniami Uczelni. Warunki dobrej współpracy to przede wszystkim, uczciwość, wzajemny szacunek i zrozumienie, możliwość skoncentrowania się na tym, co stanowi istotę pracy niezależnie od stanowiska, jasny, logiczny podział kompetencji oraz przejrzyste kanały komunikacji.

Uczelnia silna, przyjazna, wspierająca, otwarta i innowacyjna to realne i możliwe do osiągnięcia cele, które możemy zrealizować razem, bo mam pewność, że dla Was są to również ważne wartości. Politechnika Białostocka to miejsce, w którym spędzamy dużą część naszego życia. To my stanowimy Jej teraźniejszość i możemy razem uczynić przyszłość lepszą. Wspólne wysiłki nie sumują ale multiplikują efekty. Tego na pewno chcieliby twórcy naszej Uczelni i tego pragną Jej przyszli studenci. Ze względu na szacunek dla tradycji i wiarę w przyszłość — działajmy wspólnie.

Teraz oglądasz: Politechnika Białostocka dostała 11 mln zł m.in. na modernizację kierunków kształcenia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

fiu fiu gratulacje pani Magdo

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie