MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Policja zajęła już blisko 1,6 tys. samochodów. Policja zatrzymuje tygodniowo średnio 140 pojazdów nietrzeźwym kierowcom

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
PAP
PAP
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Nowe przepisy, obowiązujące od 14 marca 2024, zakładające konfiskatę pojazdów dla osób prowadzących po alkoholu lub spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości, nie zniechęciły kierowców do jazdy pod wpływem. Policja skonfiskowała już niemal 1,6 tys. pojazdów od kierowców prowadzących po alkoholu. Mimo zaostrzenia przepisów, tygodniowo zatrzymywanych jest średnio ponad 140 nietrzeźwych kierowców, co świadczy o utrzymującej się skali problemu.

Spis treści

Konfiskata auta za jazdę po alkoholu

Nowe przepisy dotyczące konfiskaty pojazdów od kierowców prowadzących po alkoholu weszły w życie 14 marca 2024 roku. Zgodnie z nimi, utrata auta grozi osobom, które mają we krwi ponad 1,5 promila alkoholu, spowodują wypadek w stanie nietrzeźwości lub zostaną złapane na jeździe po alkoholu po raz kolejny. Celem wprowadzenia tak surowych regulacji było ograniczenie liczby pijanych kierowców na drogach, jednak jak pokazują dane, skuteczność tych środków jest dyskusyjna.

Kierowca z ponad 1,5 promila alkoholu we krwi musi liczyć się z konfiskatą auta.
14 marca 2024 r. zaczęła obowiązywać nowelizacja Kodeksu karnego umożliwiająca konfiskatę pojazdów kierującym mającym we krwi ponad 1,5 promila alkoholu. Łukasz Kaczanowski/ Polska Press

Policja w całym kraju skonfiskowała łącznie 1571 samochodów w ciągu niespełna dwóch i pół miesiąca od wprowadzenia nowego prawa – informuje środowa „Rzeczpospolita". W pierwszych trzech tygodniach po jego wejściu w życie zajęto 480 aut, a w kolejnych tygodniach do 24 maja – 1091 pojazdów – podano. Okazuje się, że mimo początkowego szoku i wzmożonej aktywności policyjnej, liczba zatrzymywanych nietrzeźwych kierowców nie zmniejszyła się znacząco.

Reakcje i skuteczność przepisów. „Zimny prysznic był tylko na początku"

Jak podaje „Rz", sami policjanci mają przyznawać, że mimo początkowego wzrostu liczby zatrzymań, efekt odstraszający nowych przepisów szybko osłabł. – W pierwszym dniu obowiązywania konfiskaty złapano 167 jadących po alkoholu, a w pierwszy weekend – 260–270 dziennie. Jednak już w kwietniu liczba ta wzrosła, a w ostatni weekend przed 24 maja zatrzymano ponad 300 nietrzeźwych kierowców dziennie – podaje dziennik.

W Warszawie, po wprowadzeniu konfiskaty, zauważono lekki wzrost liczby zatrzymanych nietrzeźwych kierowców. Przed wejściem nowych przepisów policjanci zatrzymali 107 nietrzeźwych kierowców, a po ich wprowadzeniu – 125. Warto jednak zauważyć, że porównywane okresy nie są identyczne, co może wpływać na statystyki – zastrzeżono.

W całym kraju policja zatrzymała w tym roku 34 tys. kierowców na „podwójnym gazie", co stanowi spadek o 2,2 tys. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku – podaje „Rz" i zaznacza, że liczba konfiskowanych aut utrzymuje się na wysokim poziomie, co wskazuje na duży odsetek kierowców prowadzących w stanie nietrzeźwości.

Dziennik podkreśla, że konfiskata samochodów, mimo że jest surową karą, nie sprawdziła się w ograniczeniu liczby pijanych kierowców na drogach w innych krajach, które wprowadziły podobne rozwiązania, takich jak Holandia, Łotwa czy Litwa. Okazuje się, że generuje ona więcej kosztów niż korzyści dla społeczeństwa, co stawia pod znakiem zapytania efektywność takiego rozwiązania w walce z nietrzeźwymi kierowcami.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

źródło:PAP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Policja zajęła już blisko 1,6 tys. samochodów. Policja zatrzymuje tygodniowo średnio 140 pojazdów nietrzeźwym kierowcom - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny